Çalışma ‘yaşam’ı: 87 ‘ölüm’ – Nisan 2012 iş kazaları raporu

Nisanda meydana gelen iş kazalarında 87 işçi öldü. İstifa eden kimse yok, laf bol: ‘Yasayı değiştireceğiz zaten’, ‘İşçiler dikkatli olsun’, ‘Yeni işe başlamışlardı’…

Erzurum Aşkale’de 3 saat boyunca yardım bekleyen enerji işçileri donarak ölürken Vali şu açıklamayı yaptı: “Zamanında ulaştık. Ama zaman derken, zaman şudur; Bizim gidebileceğimiz zaman. Vatandaşın lazım olan zamanı değildi, demek ki.” Tuzla’daki patlamada 2 işçi ölürken İstanbul Valisi işçiler dikkatli olsun dedi. Taşeron şirket yetkilileri, Elazığ’da hortum sonucu hayatını kaybeden yıllardır şantiyede çalışan 6 yol işçisinden 4’ünün yeni işe başladığını söyledi.

2 Nisan’da Eskişehir Mihallıçık’ta yeterli tahkimat alınmadığı için 4 maden işçisi göçük altında kaldı. 3 Nisan’da Erzurum’da 5 enerji işçisi arkadaşımız göz göre göre donarak ve boğularak yaşamını yitirdi. 6 Nisan’da da 2 tersane işçisi arkadaşımız aramızdan ayrıldı. Böylece Tuzla tersaneler bölgesinde tespit edilebilen 148. ve 149. iş cinayetleri gerçekleşti. Maraş’ta 4 tekstil işçisi patlamada, Elazığ’da 6 yol işçisi meydana gelen hortum sonucu hayatlarını kaybetti. Yine nisan ayında ataması yapılmayan 3 eğitim emekçisi intihar etti. Sağlıkta dönüşüm politikalarının sonucu genç bir doktor arkadaşımız Ersin Arslan bıçaklanarak aramızdan ayrıldı. Kazalar sonrasında “Yeni yasa yapacağız” diyen AKP’nin iş kazalarına karşı planı da belli oldu. AKP, çıkarmaya çalıştığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısıyla iş kazalarını, çocuk işçileri ağır ve tehlikeli işlere sürerek ve işçi sağlığı alanını piyasalaştırarak önlemeyi düşünüyor.

Ölen 87 kardeşimiz için ‘zamanın’ bir hükmü yoktur artık; tıpkı her kaza sonrasında yapılan diğer açıklamalar ve verilen sözler gibi… AKP’nin Nisan 2012’deki çalışma yaşamı sonuçları aşağıdadır.

Nisan ayında meydana gelen iş kazalarında, basından takip ettiğimiz kadarıyla en az 87 işçi hayatını kaybetti, 244 işçi de yaralandı. En çok ölüm inşaatlarda ve madenlerde gerçekleşti. İnşaatlarda 22, madenlerde 14 ve enerji sektöründe 12 işçi hayatını kaybetti.

Nisan ayında ülkemizin dört bir yanından iş kazaları haberleri geldi. 7’şer ölüm Erzurum ve İstanbul’da; 6’şar ölüm Elazığ ve Gaziantep’te; 4’er ölüm Ankara, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Kayseri’de yaşandı.

Kazalarda yaşları bilinen işçiler arasında en çok hayatını kaybeden yaş grubu 40 – 60 yaş arası olurken, en çok yaralanan yaş grubu 15 – 30 yaş grubu oldu.

30 Nisan – Trafo boyayan iki işçi öldü – Kayseri
Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde trafo binasını boyarken elektrik akımına kapılan 2 işçi yaşamını yitirdi. Fevzi Çakmak Mahallesi Bozantı Caddesi İnönü Parkı içinde bulunan Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş’ye ait Erciyes-9 indirici trafo merkezinin dış düzeyini boyayan 48 yaşındaki Adil Orhan ve 36 yaşındaki Yusuf Düşüktaş, boya fırçasının elektrik teline temas etmesi sonucu akıma kapıldı. Yusuf Düşüktaş olay yerinde, Adil Orhan ise hastaneye kaldırılmak istenirken yolda hayatını kaybetti. İl Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, olay yerine gelerek bilgi aldı. Yusuf Düşüktaş’ın cesedi, incelemenin ardından Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Adalet istediler
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 28 Nisan İş Kazalarında Ölenleri Anma ve Yas Günü’nde bir forum düzenledi. Foruma iş kazalarında ölen ve yaralananların aileleri, akademisyenler ve sendikacılar katıldı.

Davutpaşa’da, Karadon’da, Ostim’de, Dursunbey’de, Afşin’de, Erzurum’da, Tuzla’da iş kazalarında hayatını kaybeden insanların yakınları ilk kez tüm iş kazalarında hayatlarını kaybeden işçileri anmak için İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin çağrısıyla Petrol-İş Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Marmara Üniversitesi akademisyenlerinden Berna Güler Müftüoğlu’nun sunumu ve Petrol-İş Genel Mali Sekreteri İbrahim Doğangül’ün açılış konuşmasıyla başlayan forumda Aslı Odman’ın dünyada iş kazalarına karşı ailelerin verdiği mücadele örneklerini anlattığı sunumuyla devam etti. Sunumda Fransa’da aspeste karşı verilen mücadelenin elde ettiği kazanımlar salondaki aileler tarafından ilgiyle izlendi.

Odman’ın sunumunun ardından yakınlarını iş kazalarında kaybeden aileler söz aldı. İlk konuşmayı OSTİM’de hayatını kaybeden işçilerin aileleri aldı. 20 ailenin bir araya geldiğini anlatan OSTİM’li aileler, Davutpaşalı ailelerin kendilerine destek olduğunu söyledi. OSTİM’de hayatını kaybeden Dilek Güler’in abisi Nihat Güler davalarının takipçisi olduklarını söyledi.

OSTİM’li ailelerin ardından Davutpaşalı aileler kürsüye çıktı. Etkinliğe kalabalık bir şekilde gelen aileler adına yapılan konuşmalarda dava süreçleri hakkında bilgiler verildi. Aileler adına konuşan İdris Çabuk, dava açabilmek için 2 yıl uğraştıklarını kaydetti. 5 yıla yakın süredir davanın sürdüğünü belirten Çabuk son olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı’nın ifade verme ihtimalinin ortaya çıktığını belirtti. Çabuk, uzun süredir yanlarında olan Bir Umut Derneği’ne de teşekkür etti. Aileler adına konuşan Hakkı Güler de sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini adliyelerde kendilerinin yanında görmek istediklerini belirterek “Daha önce böylesi bir destek olsaydı belki de Karadon’da grizu patlaması olmazdı, Esenyurt’ta işçiler yanmazdı” dedi. Davutpaşalı aileler adına konuşan Salih Teber, devlet üzerinde baskı oluşturmak gerektiğini ifade ederken Adnan Saray da 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyledi. Davutpaşalı aileler, 28 Nisan’ın Türkiye’de de iş kazalarında ölenleri anma günü olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Davutpaşalı ailelerin ardından Zonguldak Karadon’da hayatını kaybedenlerin yakınlarından Turan Kebapçı ve Satılmış Kocakaya söz aldı. Kebapçı, Karadon’daki kazada taşeron Yapıtek Şirketi’nin ve onu denetlemeyen devletin kusurlu olduğunun bilirkişi raporlarıyla belgelendiği halde davanın sürdüğünü belirtti. Satılmış Kocakaya konuşamayacağını söyledi. Bunun üzerine söz isteyen eski Yer Altı Maden-İş Genel Başkanı Çetin Uygur, madenlerdeki çalışma koşulları hakkında bilgiler verdi.

İşverenler baş sağlığına bile gitmiyor
Uygur’un ardından Tuzla tersanelerinde hayatını kaybedenlerin yakınları kürsüye çıktı. Ruhiye Levent, 2007’de eşini iş kazasında kaybettikten sonra kan parası teklif edildiğini belirtti. O süreçte tersane avukatının Levent’e telefonda söyledikleri oldukça manidar: “Bir tek sizin eşiniz mi ölüyor, bir sürü insan ölüyor tersanelerde herkes sizin gibi yapsa ne olur?” Levent, daha sonra yapılan eylemlerde tersane patronunun kendisini provokatör ilan ettiğini belirterek “Eğer tersane sahibi kazadan sonra baş sağlığına gelseydi beni tanırdı ve provokatör demezdi” dedi. Levent’in ardından Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral söz aldı. 20 yaşındaki oğlunu tersanede iş kazasında kaybeden Demiral, “Ölümü ensemizde hissederek çalışıyoruz” dedi. İş kazalarına karşı 27-28 Şubat 2008 tarihinde grev yapan ilk sendika olduklarını sözlerine ekleyen Demiral işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamanın sendikaların asıl görevi olduğunu söyledi. Demiral konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Biz aileler olarak siyasi görüşlerimiz, dinimiz, inancımız ne olursa olsun aileler olarak canımızın bir parçasını toprağın altında bırakmak zorunda kalanlar olarak birbirimize muhtacız.”

Demiral’ın ardından kürsüye 2 sene önce elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden BEDAŞ işçisi Erkan Keleş’in abisi Mustafa Keleş çıktı. Keleş, olaydan sonra BEDAŞ’tan kimsenin başsağlığı için gelmediğini söyledi. Keleş, adaletin herkese lazım olduğunu ancak iki yıldır adalet namına hiçbir şey görmediklerini belirtti ve Erkan’ın eşinin ruh sağlığının bozulduğunu söyledi. Keleş’in ardından Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal söz aldı ve enerji işçilerinin yüzde 70’inin taşeron şirketlerde çalıştırıldığını söyledi. İş kazaları konusunda ellerinden geleni yaptıklarını ve örgütlü oldukları işyerlerinde güvenlik önlemi alınmadığı zaman işi yaptırtmadıklarını da söyledi.

Kartal’ın ardından iş kazasında hayatını kaybeden harita mühendisi Gülseren Yurttaş’ın kardeşi Hatice Yurttaş söz aldı. Yurttaş, iş kazalarının patronlar maliyetten kaçındığı için yaşandığını belirterek bu olaylarda ailelere büyük bir sorumluluk düştüğünü söyledi.

Yurttaş’ın ardından Van’daki Bayram Otel’de hayatını kaybeden gazeteci Sabahattin Yılmaz’ın eşi Gönül Yılmaz ve Bayram Otel’de yakınlarını yitirenler kürsüye çıktı. Yılmaz konuşamayacağını söyledi. Yılmaz’ın ardından söz alan Hale Erol da babasının hasar tespiti için Van’a gittiğini ve Bayram Otel’de hayatını kaybettiğini söyledi. Erol, dava açma aşamasında olduklarını söyledi.

Erol’un ardından, iş kazasında hayatını kaybeden ev işçisi Fatima Aldal’ın eşi Hüseyin Aldal söz aldı. Aldal, eşinin çalıştığı ev sahiplerinin bir yıldır aramadığını söyledi ve davalarının sürdüğünü belirtti. Aldal’ın ardından Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Başkanı Gülhan Benli bir konuşma yaptı.

Ev işçilerinin ardından Ankara’dan bir galvaniz işçisi galvanizin üretim sürecinin oldukça tehlikeli olduğunu belirtti ve galvaniz işçilerinin gerekli önlemler alınmadan ölümle burun buruna çalıştırıldıklarını söyledi.

Galvaniz işçilerinin ardından tekstilde çalışan bir yakınını iş kazasında kaybeden Ercan Zincir söz aldı ve dava açmaya hazırlandıklarını söyledi. Zincir’in ardından söz alan bir pilot, 30 Kasım 2007’de Isparta’da düşen Atlasjet’le ilgili bilgi verdi. 57 kişinin hayatını kaybettiği kazanın nedeninin taşeronlaştırma olduğunu söyleyen pilotun ardından kazada yaşamını yitirenlerin yakınları da söz aldı.

Kamu kurumunun sorumluluğu ekseni
Kürsü konuşmalarının ardından iş kazalarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin avukatlarından Erbay Yucak söz aldı. Yucak iş kazalarında özellikle kamu kurumlarının sorumluluğu bulunduğunu ve bu eksende dava açtıklarını söyledi. Davutpaşa davasının böyle bir dava olduğunu ifade eden Yucak bu dava bir idare davası olduğunu belirtti. Yucak, emek örgütlerinin işinin gücünün işçi sağlığı ve güvenliği olması gerektiğini belirtti.

28 Nisan Türkiye’de İş Kazalarında Ölenleri Anma Günü olmalıdır
Yucak’ın ardından sonuç bölümüne geçildi. Murat Çakır, forum boyunca 28 Nisan’ın iş kazalarında ölenleri anma günü olarak kabul edilmesi talebinin yanı sıra 1 Mayıs’ta da iş kazalarının bir gündem haline getirilmesi gerektiği sonucunun çıktığını söyledi. Çakır ayrıca iş kazalarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin koordinasyonunun sağlanması gerektiğini de söyledi. Çakır’ın konuşmasının ardından etkinlik son buldu.

30 Nisan – Gemide kafasına demir düşen işçi yaralandı – Kastamonu
Karadeniz’de, Gözde Bayraktar isimli gemide iş kazası meydana geldi, bir kişi de yaralandı. Trabzon’dan İstanbul’a yük nakli yapan Gözde Bayraktar gemisinde, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinin 8 mil açıklarında iş kazası meydana geldi. Gemide Elektrik Mühendisi olarak çalışan Bahri Demirtaş’ın kafasına demir kapak düştü. Kapağın düşmesi ile Demirtaş’ın beyninde travma oluşurken, İnebolu Sahil Güvenlik ekiplerine haber verildi. Sahil Güvenlik ekipleri, İnebolu Devlet Hastanesi’nden getirdikleri 112 acil sağlık ekiplerini 18 mil açıktaki Gözde Bayraktar gemisine ulaştırdı. Gemide yapılan ilk müdahaleden sonra gemi İnebolu açıklarına demirlemek zorunda kaldı. Ağır yaralanan Bahri Demirtaş, botlarla İnebolu Limanına indirildi. Yaralı, İnebolu Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, burada yapılan ilk müdahaleden sonra Kastamonu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

30 Nisan – Tokat’ta kaza: 2 yaralı – Tokat
Tokat-Sivas karayolu Sermet Doğan Koç Parkı yakınlarında bir benzin istasyonu önünde tekstil işçilerini taşımak için bekleyen park halindeki 60 S 0126 ve 60 S 0006 minibüslere, Ali Kılıç (47) yönetimindeki 06 BE 9410 plakalı kamyon çarptı. Kazada, kamyon sürücüsü Yıldız ile servislerde bulunan işçi Hatice Alyürek yaralandı.

30 Nisan – Elektrik çarpan işçi öldü – Ankara
Yılmaz Sürücü, Yenimahalle hurdacılar sitesi, işyeri belli değil, elektrik çarpması, bu ifade ile hastaneye sevki gerçekleşmiş, otopside ölüm sebebi belirlenememiş.

30 Nisan – Vinçten düşen işçi öldü – Bursa
Bursa’nın Kestel İlçesi’nde fabrika içindeki vinci onarmak isteyen evli 3 çocuk babası 50 yaşındaki Seyit Ahmet Curcur, 7 metre yükseklikten beton zemine düşerek öldü. Kaza, dün akşam Kestel Kavşağı yakınlarındaki raf sistemleri üreten fabrikada meydana geldi. Fabrikanın saçlara şekil verme bölümünde 15 yıldan beri çalışan Seyit Ali Curcur, ‘caraskal’ olarak adlandırılan vinci onarmak için ray sisteminin bulunduğu kolona çıktı. Onarım yaparken dengesini kaybeden Curcur, 7 metre yükseklikten düşerek beton zemine çakıldı. Seyit Ali Curcur olay yerinde yaşamını yitirdi. Olayla ilgili soruşturmaya Kestel Cumhuriyet Savcılığı’nca başlandı.

30 Nisan – Elektrik çarpması sonucu 3 işçi yaralandı – Manisa
Muradiye Beldesi’nde, ağaçların uzayan dallarını motorlu testereyle kesmek isteyen iki belediye işçisi ve kendilerine yardım etmeye çalışan belediyeden emekli bir kişi elektrik tellerine temas edince akıma kapıldı. Yaralanan üç kişi hastaneye kaldırılırken 56 yaşındaki Kamil Gündoğan’ın durumunun ağır olduğu bildirildi. Olay, Muradiye Beldesi İnönü Mahallesi Hürriyet Sokak numara 25’te bugün saat 11.00 sıralarında meydana geldi. Muradiye Belediyesi’nde çalışan işçiler Yılmaz Yavuz (32) ile Ahmet Yorulmaz (33), özellikle rüzgârlı günlerde elektrik tellerine temas edip elektriklerin kesilmesine neden olan ağaçların uzun dallarını kesmek üzere Hürriyet Sokak’a gitti. Çalışma yapmadan önce Tedaş’ı arayan iki işçi elektriklerin kesilmesini istedi ve beklemeye başladı. Bu sırada, belediyede işçi olarak çalışan ve bir süre önce emekli olan Kamil Gündoğan (56), iki işçinin yanına gelip yardım etmeye başladı. İddiaya göre Gündoğan, acele edip, merdivenli aracın sepetindeki işçilerin yanına çıktı ve motorlu testereyi çalıştırıp uzun dalları kesmeye başladı. Bir süre dalları kesen Gündoğan, bir anlık dalgılığı nedeniyle elektrik tellerine temas etti ve akıma kapılıp düştü. Merdivenin ucundaki sepette bulunan diğer iki işçi de akıma kapılıp yaralandı. Olayı görenler sağlık görevlilerine haber verdi. Ambulansa konulan üç yaralı Celal Bayar üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılıp tedaviye alındı. Yaralılardan Gündoğan’ın durumunun ağır olduğu belirtildi. Olayı öğrenen Muradiye Belediye Başkanı CHP’li Erdinç Yavaşlı, hastaneye gelip işçilerin sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. Başkın Yavaşlı, ‘Özellikle rüzgarlı havalarda ağaçların uzayan dalları elektrik tellerine temas edip sık sık kesintilere neden oluyor. Normalde bu işi Tedaş’ın yapması gerekiyor. İşçiler Tedaş’a elektriğin kesilmesi için bilgi vermişler. Fakat acele davranıp kazaya neden olmuşlar. Can kaybı olmaması tek tesellimiz, dedi.

30 Nisan – Yine Kayseri yine iş kazası: 1 yaralı – Kayseri
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Tuğra Makine’de bugün bir işçi kolunu prese kaptırdı. Genç işçinin sağ kolu bileğinden koparken, fabrika sorumluları diğer işçileri fabrika bahçesine çıkararak üretime ara verdi. Dün de Kayseri’de iki işçi elektrik trafosunu boyarken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti.

30 Nisan – Elektrik akımına kapılan genç bir işçi hayatını kaybetti – Adana
Olay, merkez Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi Mahallesi 13110 Sokak’taki bir işyerinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, işe yeni giren Davut Dolar (23), briket yapımında kullanılan makineyi çalıştırmak isterken, elektrik akımına kapıldı. Bir anda yere yığılan Dolar’ı gören arkadaşları, durumu 112 Acil Servis’e bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, ilk müdahalenin ardından Dolar’ı Adana Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Genç adam, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

30 Nisan – Bir inşaatın 8. katından düşen işçi ağır yaralandı – Kayseri
Edinilen bilgiye göre Barboros Mahallesinde bir inşaatın 8. katında çalışan 27 yaşındaki A.K.’nin, arkadaşlarının kendisini öğle yemeğine çağırması ile alt kata inmeye çalışırken bir anda dengesini kaybederek inşaatın 8. katından düştüğü öğrenildi. Mesai arkadaşlarının olay yerine ambulans çağırması sonrasında A.K. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildi. Ayaklarının üzerine düştüğü öğrenilen talihsiz işçinin vücudunda kırıklar olduğu bildirildi. Olayı haber alan A.K.’nin yakınlarının hastaneye akın etmesi sonrasında izdiham yaşandı. Hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenilen A.K.’nin olayı ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

30 Nisan – İskeleden düşen işçi yaralandı – Maraş
Elbistan’da Güneşli Mahallesi’nde bir iş yerinin dış cephe kaplaması işinde çalışan bir işçi üzerinde çalıştığı iskeleden dengesini kaybederek aşağıya düştü. Ağır yaralanan işçi ambulansla devlet hastanesine kaldırıldı. Güneşli Mahallesi, Hebili Sokak’ta bulunan bir iş yerinin dış cephe kaplaması için kurulan iskelenin ikinci katında çalışan işçi Hacı Mustafa Türkoğlu, bir anda dengesini kaybederek düştü. Başından yaralanan işçi olay yerine çağrılan ambulansla Elbistan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

30 Nisan – Ümraniye’de kaza: 2 yaralı – İstanbul
Ümraniye’de bir şantiye içerisindeki taş kırma makinesine düşen 2 işçi, yaralı olarak kurtarıldı. Site Mahallesi’nde bulunan bir inşaat şantiyesinde meydana gelen olayda, “Kankasör” olarak tabir edilen taş kırma makinesinde çalışan işçilerden Mustafa Aktaş ve Yunus Karslı, henüz bilinmeyen bir nedenle çalışan makinenin içine düştü. Durumu fark eden diğer çalışanlar, taş öğütücüyü durdurarak, itfaiye ve sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi, 2 yaralı işçiyi yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından kurtardı. İşçilerden durumu ağır olan Mustafa Aktaş, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Yunus Karslı da Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Bu arada şantiye sahasında çalışan diğer işçiler de basın mensuplarının görüntü almalarına tepki gösterdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

30 Nisan – İnşaat iskelesi çöktü: 5 yaralı – Hatay
Olay, İskenderun’a bağlı Nardüzü Beldesi’nde akşam saatlerinde meydana geldi. Yaklaşık iki ay önce yapımına başlanan 4 yıldızlı otelin birinci katının betonun dökümü sırasında yaşanan çökmede göçük altında kalan 5 işçi İskenderun itfaiye ekipleri ve inşaatta çalışan diğer işçiler tarafından göçükten çıkartılarak hastaneye kaldırıldı. Yaralı işçilerin isimlerinin Mustafa İşlek, Hasan Dağdeviren, Orhan Acerce, Gürsel Sağda ve Nihat Kabul olduğu ifade edildi. Polis olay yerinde geniş güvenlik önlemi alırken, işçilerin olayın şokunu üzerlerinden atamadıkları gözlendi Çeken inşaat çevresinde incelemelerde bulunan Nardüze Belediye Başkanı Mehmet Yolcu’da yetkililerden bilgi aldı. Nardüzü Belediye Başkanı Mehmet Yolcu, inşaat önünde yaptığı açıklamasında, “Olayda can kaybının olmaması teselli kaynağımız, otelin birinci katının beton dökümü esnasında iskelenin yüksek olması sebebiyle göçük meydana geldi iskele betonu kaldıramadı. Bu tür zararların telafisi mümkün. Yaralı kardeşlerimize Acil şifalar diliyoruz.” dedi. Olayla ilgili açıklama yapan İnşaat Yüksek Mühendisi Oktay Davut ise beton dökümü esnasında iskelenin yüksek olması nedeniyle çöktüğünü belirtti.

30 Nisan – İşçileri taşıyan otomobil takla attı: 2 ölü, 4 yaralı – Aydın
Kaza, saat 05.00 sıralarında Konya – Afyonkarahisar karayolu Aliye İzzet Begoviç kavşağında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Aydın’ın Didim ilçesinden memleketleri Muş’a giden inşaat işçilerinin içinde bulunduğu Server Özer (47) idaresindeki 65 DC 411 plakalı otomobil, sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi üzerine kontrolden çıktı. Takla atan otomobil hızla Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü’nün duvarına çarptı. Kazada otomobilde bulunan işçilerden Kemal Gür (49) ve Beşir Gür (41) olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücü Server Özer (47), Nejat Gür (19) ve çocuklar Berkan Özer (5) ile Mehmet Gür (6) yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

30 Nisan – Okul inşaatında iş cinayeti: 1 ölü – Çorum
Çorum Sungurlu’da çalıştığı okul inşaatının 4. katından düşen işçi yaşamını yitirdi. Akçay Mahallesi’nde yapımı devam eden bir okulun inşaatında çalışan Ahmet Çınar (47), dün, dengesini kaybederek 4. kattan toprak zemine düştü. 112 Acil Servis ekiplerince Sungurlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çınar, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

30 Nisan – Çekim ekibi kaza yaptı: 1 ölü – Tekirdağ
Çarpmanın etkisi ile savrulan R.Ö. hayatını kaybetti. Kazadan sonra çekim ekibinin bayan elamanları şoka girdi. Edinilen bilgiye gece saatlerinde meydana gelen kazada ulusal televizyonlara ekonomi programları yapan bir yapım şirketine ait araç Edirne’deki çekimlerinin ardından İstanbul’a dönmek için yola çıktı. E.E.idaresinde ve içinde 3 kişinin bulunduğu 34 YN 9853 plakalı otomobil ile Lüleburgaz Muratlı Karayolu Paşabahçe Cam Fabrikası yakınlarına geldiğinde yolun karşısına geçmeye çalışan 50 yaşındaki R.Ö.’e çarptı. Çarpmanın etkisi ile garson R.Ö. yola savruldu. Ambulansla Muratlı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ağır yaralı Ö., tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kazadan sonra çekim ekibinden şoför E.E., K.Ş., M.Ş., S.O. şoka girdi. Uzun süre yol kenarında ağlayan çekim ekibi elamanlarını polisler ve sağlık ekipleri sakinleştirdi. Üşüyen bir bayan kazazedeye polis montunu verdi.. Kazaya karışan aracın şoför ve yolcuları yara almazken; olay yerine gelen ambulans tedbir amaçlı şoför ve yolcuları Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne götürdü. Olay yerinde inceleme yapan polis ve jandarma ekipleri kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

29 Nisan – Ataması yapılmayan bir öğretmen daha intihar etti – Balıkesir
Ataması yapılmayan öğretmen birisi daha intihar etti. Balıkesir’in Kesput ilçesinde ücretli öğretmenlik yapan Seçkin Turan’ın intiharının ardından Eğitim-Sen bir açıklama yaptı. AKP’nin eğitim emekçilerine dayattığı güvencesiz çalışma can almaya devam ediyor. Dün (27 Nisan) Balıkesir’in Kesputilçesinde ücretli öğretmenlik yapan Seçkin Turan intihar etti. Seçkin öğretmenin intiharının ardından Eğitim-Sen bir açıklama yayımladı. 300 bin ataması yapılmayan öğretmenin bulunmasına karşın Milli Eğitim’in 200 binlik öğretmen açığını doldurmadığına dikkat çeken Eğitim-Sen, ucuz ve güvencesiz istihdamı dayatmasının öğretmenlerin geleceği ile oynamak anlamına geldiğini ifade etti. 2007’den bu yana 30’a yakın öğretmenin intihar ettiğinin, 19 Nisan’da bir öğretmenin yaralandığını, 26 Nisan’da bir öğretmenin bıçaklı saldırıya uğradığını hatırlatan sendika, “Tüm bu ölümlere rağmen AKP, daha fazla para için uyguladığı politikaları derinleştirmeye ve sonuçta ölümlere sessiz kalmaya devam ediyor” dedi.

28 Nisan – Madende göçük 1 işçi öldü 2 işçi yaralandı – Zonguldak
Zonguldak’ın Kilimli Beldesi’ndeki Bölüm mevkisinde faaliyet gösteren özel bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan işçilerden Selahattin Baytar (32) öldü, Ersin Kaya (25) ve Güngör Akyol (32) yaralandı. Arkadaşları tarafından madenden çıkarılarak Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı işçilerden Güngör Akyol, sağlık durumunun ağır olması nedeniyle Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

27 Nisan – Fındık işçilerini taşıyan araçlar devrildi: 1 ölü, 28 yaralı – Düzce/Elazığ
Elazığ’ın Maden ilçesinde fındık işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 19 kişi yaralandı. Düzce’de ise meydana gelen kazada 1 fındık işçisi öldü, 9 işçi yaralandı. Urfa’dan Ordu’ya fındık toplamak üzere giden mevsimlik işçileri taşıyan Mehmet Van yönetimindeki 21 AN 066 plakalı midibüs, Elazığ- Diyarbakır karayolundaki Gezin Beldesi yakınlarında bu sabaha karşı virajı alamayarak devrildi. Kazada, minibüste bulunan 19 kişi yaralandı. Yaralılar Elazığ’daki hastanelerde tedavi altına alınırken, büyük bölümü ayakta tedavi gördü. Düzce’nin Yığılca ilçesinde ise fındık toplamaya giden köylülerin motoru yaklaşık 75 metre yükseklikten dereye uçtu. Kazada 1 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

27 Nisan – İş makinesi devrildi: 1 yaralı – Trabzon
Trabzon’un Şalpazarı ilçesinden Beşikdüzü istikametine hareket halinde olan özel bir firmaya ait iş makinesi sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu Ağasar Deresi’ne yuvarlandı. Kazada sürücü Aslan Yavuz yaralandı. Kazayı gören vatandaşların, 112 Acil Servis’i araması üzerine gelen ilk yardım ekipleri, Yavuz’u Şalpazarı Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Yavuz, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Trabzon’a sevk edildi.

26 Nisan – Adana’da kaza: 1 işçi yaralı – Adana
Adana’nın Kozan ilçesinde iş makinesinin paletinin ayağına düşmesi sonucu bir kişi ölümden döndü. Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Akdam Köyü Uzuntaşlı mevkisinde, kepçe ile çalışırken çevrede bulunan 25 yaşındaki Şuayip Yiğenoğlu’nun ayağına iş makinesinin paleti düştü. Çevredekilerin yardımı ile bacağı kurtarılan işçi için ambulans istendi. Yaralı Şuayip Yiğenoğlu olay yerine çağırılan ambulans ile Kozan Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yiğenoğlu, acil serviste müdahalesinin ardından ameliyata alındı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

26 Nisan – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Çorum
Edinilen bilgilere göre, Akçay Mahallesi TOKİ okul inşaatında çalışan Ahmet Çınar (47), dengesini kaybederek iskeleden toprak zemine düştü. Çınar, olay yerine gelen ambulansla Sungurlu Devlet Hastanesi’ne, orada yapılan ilk müdahalenin ardında da Çorum Devlet Hastanesi sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

26 Nisan – Urla’da iş kazası: 1 ölü – İzmir
Urla ilçesinde, elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Zeytianalanı Mahallesi Öztuncerler Sitesi’nin inşaatında çalışan Şükrü Ölmez, taşıdığı demir çubuğun elektrik tellerine temas etmesi üzerine akıma kapıldı. Olayın bildirilmesi üzerine siteye gelen sağlık görevlileri, Ölmez’in yaşamını yitirdiğini belirledi.

26 Nisan – Maraş’ta kaza: 1 yaralı – Maraş
Ekinözü’nde yapımı devam eden Kandil barajı inşaat alanında iş makinesinin uçuruma yuvarlanması sonucu 1 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, baraj sahasında Abdulmecit Yerlikaya’nın (45) kullandığı iş makinesi seyir halindeyken virajı alamayarak yaklaşık 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. İşçiler tarafından aracın içerisinden çıkartılan Yerlikaya, Elbistan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yerlikaya’nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

26 Nisan – Bir işçi ezilerek can verdi – Kayseri
Kayseri’de bir fabrikasında çalışan 52 yaşındaki Mustafa Aktaş, çok amaçlı karolaj makinesi ile briketlerin arasına sıkışarak yaşamını yitirdi. Kayseri Organize Sanayi’nde 9’uncu Cadde üzerindeki ’Ero Bims’ adlı briket fabrikasında işçi olarak çalışan Mustafa Aktaş, ’karolaj’ denilen makine ile briketlerin arasına sıkışarak olay yerinde can verdi. Mustafa Aktaş’ın cesedi, otopsi için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırıldı. Yetkililer, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

26 Nisan – İş makinesi devrildi: 1 ölü – Malatya
Malatya’da, taş ocağında çalışan iş makinesinin şarampole yuvarlanması sonucu operatör hayatını kaybetti. Kaza, Darende ilçesindeki özel bir taş ocağında meydana geldi. Reşit Karataş’ın (35) kullandığı iş makinesi, çalışma esnasında 20 metrelik şarampole yuvarlandı. Kazada, iş makinesinin altında kalan Karataş, kurtarma ekiplerince çıkarılıp ambulansla hastaneye getirilirken yolda hayatını kaybetti. Evli ve 3 çocuk babası Reşit Karataş’ın bir hafta önce işe başladığı bildirildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

26 Nisan – Ümraniye’de iş cinayeti: 2 işçi öldü – İstanbul
Ümraniye’de bulunan KADOSAN oto sanayi sitesinde bir tüp dolum tesisinde patlama yaşandı. İlk belirlemelere göre patlamada iki kişi yaşamını yitirdi, biri ağır beş kişi yaralandı. Patlamanın saat 16:45 sularında Yukarı Dudullu Esenkent Mahallesi’ndeki Yalız Sanayi Tıbbi Gazlar AŞ’de, oksijen tüpü dolumu sırasında yaşandığı belirtildi. Patlamada ölen iki işçinin isimlerinin Hayri Gılgıç (27) ve Muharrem İlhan (45) olduğu açıklandı. “28 Nisan Dünya İş Cinayetlerinde Ölen ve Yaralananları Anma / Yas Günü”nün arifesinde yaşanan bu cinayet, kapitalizm vahşetinin resmidir. Çin usulü, ucuz işgücü ve kölelik koşullarında, güvencesiz çalışmanın sonuçları iş cinayetleri olarak çıkıyor karşımıza. 2 işçiye mezar olan tesis ruhsatsız çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, patlama meydana gelen Ümraniye’deki Kadosan Sanayi Sitesi içerisinde bulunan Yalız tüp dolum tesisinin, ruhsatsız olması nedeniyle daha önce zabıta tarafından 3 kez mühürlendiğini açıkladı. Belediye, 2 işçinin hayatını kaybettiği patlamanın, tüplerin nakli sırasında düşmesi sonucu meydana geldiğinin tahmin edildiğini belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Ümraniye ilçesi Ferhatpaşa azot, argon ve oksijen dolumu yapılan Yalız Sınai ve Tıbbi Gaz Teknik Hırdavat şirketinde meydana gelen patlamada 2 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi yaralandı. Patlama sonucu Hayrettin Kırgıç ve Muharrem İlhan hayatını kaybetti. Patlama sonucu yaralanan Mevlüt Kılıç ve Ufuk Bilgiç, sağlık ekipleri tarafından hastaneye sevk edildi. İlk belirlemelere ve görgü tanıklarının ifadesine göre patlamanın işçilerin tüpleri naklederken ellerinden düşürmesi ve 200 bar basınçlı tüpün alt kısmının yere çarpması sonucu meydana geldiği tahmin ediliyor” denildi. Açıklamada, “Söz konu işyeri, ruhsatsız olarak faaliyet göstermesi sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Zabıta Müdürlüğü tarafından 14 Mayıs 2009, 29 Eylül 2009 ve 11 Haziran 2010 tarihlerinde 3 defa mühürlenerek faaliyetten men edilmiştir. Firma, men kararına rağmen mühürleri bozularak faaliyetine devam etmiştir. Zabıta Müdürlüğü, mühürlerin sökülerek çalışmaya devam etmesi üzerine mühür bozma ve mühürleme tutanağı ile Ümraniye Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur. Patlamayla ilgili Cumhuriyet savcısı ve emniyetin soruşturması sürüyor.” ifadelerine yer verildi. Daha önce açıklama yapan Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek ise söz konusu tesislerin bir hafta önce denetlendiğini, herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığını söylemişti. Belediye’nin açıklaması sonrası kaymakamın bu ifadesi kafa karıştırdı.

26 Nisan – Kestiği ağacın altında kalan işçi öldü – Sivas
Sivas’ın Suşehri İlçesi’nde kestiği 15 metre uzunluğundaki kavak ağacının altında kalan 52 yaşındaki İbrahim Ekinci, yaşamını yitirdi. Olay Suşehri ilçe merkezindeki Öksülü Mahallesi Derekürün mevkisinde meydana geldi. Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi Temeltepe köyünde yaşayan ve ağaç kesim işiyle uğraşan Necmettin Ekinci, Özcan Ekinci, İbrahim Ekinci ve Günaydın Bay, ağaç alım satımı yapan Necmettin Yiğit ve Önder Başaran ile birlikte Suşehri’ne geldi. İlçede yaşayan Nurettin Coşar’ın Öksülü Mahallesi’ndeki kavak ağaçların kesimi için anlaşma yapıldı. 4 Arkadaş ağaçlıkta kesim çalışmalarına sabah saatlerinden itibaren başladı. Öğleye doğru diğer 3 işçi dinlenmek için ağaçlık alandan ayrılırken, 3 çocuk babası İbrahim Ekinci işini bitirmek isteyerek tek başına çalışmaya devam etti. Bu sırada İbrahim Ekinci’nin hızarla kestiği 15 metre uzunluğundaki ağaç üzerine devrildi. Ekinci, ağacın altında ezilerek can verdi. İş arkadaşlarının durumu farkederek güvenlik güçlerine bildirmesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Cumhuriyet Savcılığı’nın olay yerindeki incelemesinin ardından İbrahim Ekinci’nin cansız bedeni iş makinesi yardımıyla ağacın altından çıkartıldı. Ekinci’nin cesedi otopsi için Suşehri Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

26 Nisan – Göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti – Konya
Konya’nın Akşehir İlçesi’nde, su kanalı hattı için iş makinesiyle yapılan kazı sırasında Sultan Dağı eteğinde toprağın kayması sonucu göçük altında kalan 42 yaşındaki işçi Cumali Derin hayatını kaybetti. Dün öğlen saatlerinde meydana gelen göçüğün ardından Derin’in göçük altında kaldığını fark eden işçiler, jandarma ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Akşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle Derin’in cansız bedeni göçük altından çıkartıldı.

25 Nisan – Sağlıkta şiddet durmuyor – İzmir
Doktorlara yönelik şiddet tartışılırken iki saldırı haberi de İzmir’den geldi. Hasta yakınları tarafından darp edilen ve bıçak çekilen iki doktor ölümden döndü. Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesi, gözleri hastanelerde yaşanan şiddet olaylarına çevirirken, doktorlara yönelik şiddette bir azalma olmadı. İzmir’deki Özel Baki Uzun Hastanesi’ne kalp krizi şikâyetiyle getirilen bir hasta yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. İki kez kalbi duran 48 yaşındaki hasta, Dr. İlkem Arkun tarafından hayata döndürüldü ancak 3. kez durduğunda yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Ölüm haberinin, hastanın yakınlarına bildirilmesiyle olaylar başladı. Ölüm haberini kabullenemeyen iki hasta yakını doktoru suçladı. Yoğun bakım ünitesini basan iki kişi, Dr. İlkem Arkun’un önce boynunu sıktı daha sonra saçından sürükleyip, tokat atmaya başladı. Saldırganlar haber verdiği yakınları da kısa sürede hastaneye akın ederek, hastaneyi savaş alanına çevirdi. Saldırganların bir bölümü alt katta önlerine gelen her şeyi kırıp dökerken, bir kısmı da hasta odalarının bulunduğu üst kata çıktı. Hastalar, rehin alınma korkusuyla kendilerini odalarına kilitledi. Doktorlar canlarını kurtarmak için kendilerini sokağa atınca, yoğun bakımda tedavi gören hastalar yaklaşık 1 saat boyunca doktorsuz kaldı, hastanede büyük maddi hasar oluştu. Hastanenin güvenlik görevlileri yetersiz kalınca durum polise bildirildi. Olay yerine gelen Çevik Kuvvet polisinin güçlükle sakinleştirdiği saldırganlar götürüldükleri polis merkezinden serbest bırakıldı. 10 gün iş göremez raporu alan 6 yıllık hekim Dr. İlkem Arkun şöyle dedi: “Bir an da kalabalıklaştılar. Korkunç bir öfkeleri vardı. 2 kişi özellikle başı çekiyordu. Hastaneye saldırmaya gelen 5-10 kişinin, ölüm olayından haberdar olduğunu bile düşünmüyorum. Boynumu sıktılar, tokat attılar, sırtıma vurdular, savurdular. Bu işi kan davasına çevirdiler, tehdit edildim. Şu an raporluyum ama görevimin başına tekrar nasıl döneceğimi bilmiyorum. Her an hastaneye acaba tekrar gelirler mi? Korkusu yaşıyorum, polisten koruma istedim” diye konuştu. Sağlık çalışanı 4 arkadaşıyla birlikte suç duyurusunda bulunan Dr. İlkem Arkun ve arkadaşları hastaneye istifa dilekçelerini sunsalar da kabul edilmedi. Hastanenin başhekimi Dr. Orhan Aras, yaşadıkları olayın ilk olmadığını son da olmayacağını söyleyerek, “Nasıl ki bir polise ya da askere saldırmanın cezası normal bir darp olayından farklıysa aynı durumun bizim için de geçerli olmasını istiyoruz. Can kurtarırken saldırıya uğruyoruz” dedi. Bu olayın şoku atlatılmamışken yine İzmir’den ikinci bir şiddet haberi geldi. Olay, İzmir’de, Özel Şifa Üniversitesi Hastanesi’nde yaşandı. Saat 01.40 sıralarında, sağ kol ve el parmaklarında ağrı şikâyetiyle hastanenin acil servisine getirilen hastaya bakan hemşire, “yeşil” yani “risksiz” kodu verdi. İddiaya göre, hastalarının acil olarak değerlendirilmemesine sinirlenen hasta yakını Salih S’nin yanına giden nöbetçi Doktor Özgür Tekin, hastayı bu kez kendisi kontrol etti. Hastanın kol ve parmağındaki ağrının gerçekten de yeşil kodu gerektirdiğini gören Dr. Özgür Tekin, “Tespit doğru, hastanın kayıt işlemlerini tamamlayın” dediğinde, hastanın oğlu, “Annem bypass ameliyatı oldu, ben belgeleri almaya gidiyorum, bu arada anneme bir şey olursa seni öldürürüm” diye bağırdı. Bu arada diğer hasta yakınları, personelin de araya girmesiyle dışarı çıkarıldı. Hastane önünde küfür ve tehditlere devam eden hasta yakınlarının bağırmalarını odasından duyan Dr. Özgür Tekin, bir süre sonra kapının önüne çıktı. Yaşanan tartışma sırasında hasta yakınlarının üzerine saldırdığını söyleyen Dr. Tekin, “Bir kişi cebinden açılabilir bıçak çıkardı. Bıçağı bana doğru salladı. Bıçak isabet etmedi” şeklinde konuştu. Dr. Özgür Tekin savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dr. Tekin, “Şu an itibariyle nöbete gitmeye dahi cesaret edemiyorum” diye konuştu.

23 Nisan – Aydın’da trafik kazası: 40 yaralı – Aydın
Aydın’ın Kuşadası ilçesinde tarım işçilerini taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu 40 kişi yaralandı. Söke’den Kuşadası’nın Davutlar beldesine giden ve kasa bölümünde tarım işçilerini taşıyan Doğan Tilaver’in (33) kullandığı 09 L 2148 plakalı kamyonet, Caferli köyü mevkisinde direksiyon hâkimiyetinin kaybedilmesi üzerine devrildi. Kaza sonucu şoför Tilaver ile aracın kasasında yolculuk eden çoğunluğu kadın 40 kişi yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulansın sevk edildiği kazada, yaralılardan durumu ağır olan iki tarım işçisi Adnan Menderes Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Diğer yaralılardan 20’si Söke, 7’si de Kuşadası Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Yaralanan 11 tarım işçisi ise olay yerinde ayakta tedavi edildi.

23 Nisan – Kastamonu’da kaza: 1 ölü – Kastamonu
23 Nisan’da Kastamonu/Tosya Sekiler Köyü’nde, Öngür Madencilik şirketine ait linyit işletmesinde Murat Karadaş adlı işçi metan gazı zehirlenmesi sonucu yaşamını yitirdi.

23 Nisan – Bir inşaat işçisi hayatını kaybetti – Kilis
İnşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi. İnşaat sektörü, en çok iş kazası yaşanan sektör olma özelliği taşıyor. Her gün ortalama 3 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği Türkiye’de bir iş cinayeti haberi de Kilis’ten geldi. Bir inşaatta duvar ustası olarak çalışan 52 yaşındaki Mehmet Yılmaz, 5. katta çalışırken dengesini kaybederek aşağı düştü. Beton zemine çakılan Yılmaz’ın olay yerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

20 Nisan – Sakarya’da öğretmeni hastanelik ettiler – Sakarya
Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda görevli sınıf öğretmeni Ramazan Eker, öğrenci servisleri kontrol görevi esnasında dikkatli gitmeleri konusunda uyardığı servis şoförlerinin saldırısına uğradı. Kendilerini uyaran öğretmen Eker’i servis şoförleri Recep A., Muharrem A. ve İbrahim O. feci şekilde dövdü. Diğer öğretmenlerin araya girmesiyle şoförlerin elinden kurtarılan Eker, ambulansla Kaynarca Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öğretmen Eker daha sonra Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alındı. Eker’e 3 gün iş göremez raporu verildi. Öğretmen Eker’i döven 3 okul servis şoförü ise polis tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

22 Nisan – Bir inşaatın 8. katından düşen işçi ağır yaralandı – Kayseri
Edinilen bilgiye göre Barboros Mahallesinde bir inşaatın 8. katında çalışan 27 yaşındaki A.K.’nin, arkadaşlarının kendisini öğle yemeğine çağırması ile alt kata inmeye çalışırken bir anda dengesini kaybederek inşaatın 8. katından düştüğü öğrenildi. Mesai arkadaşlarının olay yerine ambulans çağırması sonrasında A.K. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildi. Ayaklarının üzerine düştüğü öğrenilen talihsiz işçinin vücudunda kırıklar olduğu bildirildi. Olayı haber alan A.K.’nin yakınlarının hastaneye akın etmesi sonrasında izdiham yaşandı. Hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenilen A.K.’nin olayı ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

21 Nisan – Buğday silosunda bir işçi öldü – Antep
Dîlok (Antep) 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) bir un fabrikasında çalışan Seyfi Güçlü (35), kamyondaki buğdayı siloya boşaltmaya çalışırken, kapağın aniden açılması sonucunda siloya düştü. Buğdayın altında kalarak boğulduğu belirlenen Güçlü’nün cesedi, buradan çıkarılarak otopsi için Şehitkamil Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

21 Nisan – İşçi beton karma makinesinde can verdi – Ankara
Hasan Poyraz adlı 47 yaşında 2 çocuk babası işçi, temizlemek için girdiği beton karma makinesinde feci şekilde can verdi. Olay önceki gün akşam saatlerinde Ankara Kayaş’ta Şerbetçi Hazır Beton Tesislerinde meydana geldi. Görgü tanıklarının anlatımına göre, önceki gün akşam saatlerinde Hasan Poyraz temizlemek için beton karma makinesine girdi. Siviç elektronik kilitlerinin bozuk olması nedeniyle de makinenin kapağı Poyraz’ın üzerine kapandı. Poyraz içeride beton karma makinesinin içinde kalan beton artıklarını temizlerken, operatör de makinenin içine bakmaksızın makineyi çalıştırdı. Poyraz makinenin içinde çığlıklar içinde, feci şekilde can verdi. 6-7 aydır bu firmada çalışan, iki çocuk babası Poyraz dün Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi. Tanıklar normalde makinenin bakım yapılırken çalışmaması, kapağının da kapanmaması gerektiğini söylediler. Makinenin siviç adı verilen kapak mekanizmasının bozuk olduğunu belirten işçiler, eğer sağlam olsa arkadaşlarının ölmeyeceğini söylediler. İşçiler, üç-dört yıl önce de böyle bir iş cinayetinin yaşandığını vurguladılar. Günde yaklaşık 16-17 saat çalıştıklarını, bunun sonucunda ellerine yaklaşık bin lira geçtiğini belirten işçiler, “Hükümet tarafı ekonominin büyüdüğünü söylüyor ama ekonominin büyümesinde asıl emeği olan bizlerin iş güvenliği önlemleri alınmıyor ve bizler maalesef büyüyen bu ekonominin kurbanları oluyoruz” dediler.

21 Nisan – HES’te dalgıç hayatını kaybetti – Tokat
Tokat’taki Kelkit Çayı üzerine kurulan hidroelektrik santralinde çalışan dalgıç, vincin halatlarının kopması sonucu hayatını kaybetti. HES içinde bulunan su depolama regülâtörüne kafes içerisinde dalan 28 yaşındaki Ufuk Kurtuluş adlı dalgıcın cesedine 29 saat sonra ulaşılabildi. İşçi cinayeti, dün öğle saatlerinde Niksar-Reşadiye ilçeleri arasında bulunan Niksar Hidroelektrik Santrali’nde yaşandı. Kelkit’ten gelen suyun önünü keserek alanda toplanması amacıyla sanayi dalgıcı Kurtuluş, halat bağlanan çelik kafes içerisinde vinç yardımıyla 20 metrelik yükseklikten 9 metre derinlikteki suya indi. Halatın kopması sonucu kafesle birlikte suyun içerisinde kalan Kurtuluş’un cesedi ancak 29 saat sonra çıkarılabildi. Kurtuluş’un olay yerine girmeye çalışan yakınlarına jandarma ekipleri müdahale ederken iş cinayetiyle ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

20 Nisan – Antalya’da iş cinayeti – Antalya
Antalya’nın Manavgat ilçesine bugün bir iş cinayeti daha yaşandı. İlçeye bağlı Beşkonak Sağırin köyünde bir GSM operatörüne ait vericinin bakımını yapan işçi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Beşkonak Sağırin köyünde, bir GSM operatörüne ait vericinin bakımını yapan Mustafa Uysal elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Sağırin köyünde bir GSM operatörüne ait vericide bakım yapan işçi Mustafa Uysal (35), elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan Uysal, vatandaşların haber vermesiyle olay yerine gelen ambulansla Serik Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Yolda hayatını kaybeden Uysal’ın cenazesi, Serik Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı.

20 Nisan – Cep telefonuyla konuşurken su kanalına düşüp öldü! – Urfa
Şanlıurfa’da DSİ’ye ait sulama kanalından tankere su dolduran şantiye işçisi 26 yaşındaki Abdulhekim Bayri, cep telefonuyla konuştuğu sırada ayağının kayması sonucu kanala düştü. Yüzme bilmeyen Bayri, boğularak yaşamını yitirdi. Olay, öğle saatlerinde Şanlıurfa-Mardin Karayolu’nun 11’inci kilometresinde meydana geldi. Bir şantiyede işçi olarak çalışan Abdulhekim Bayri, adı öğrenilemeyen arkadaşının yönetimindeki 06 BA 4641 plakalı tankere su takviyesi yapmak için DSİ’ye ait sulama kanalına geldi. Tankere su doldurulurken, Bayri, kanal kenarında cep telefonu ile konuşmaya başladı. Abdulhekim Bayri, ayağı kayınca dengesini kaybederek sulama kanalına düştü. Yüzme bilmediği öğrenilen Bayri, çırpınarak battığı suda kayboldu. Arkadaşının ve çevreden geçenlerin ihbarda bulunması üzerine olay yerine çok sayıda jandarma sevk edildi. Jandarmaların gelişinin ardından olay yerine çağrılan sualtı polisleri, girdikleri kanalda 20 dakika süren çalışmanın ardından Bayri’ye ulaştı. Kanaldan çıkarılan Abdulhekim Bayri, ambulansla götürüldüğü Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Bayri’nin cesedi otopsi için morga konuldu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

20 Nisan – Bodrum’da maden ocağında göçük: 1 yaralı – Muğla
Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Konacık Beldesi’ndeki taş ocağında meydana gelen göçükte, kepçe operatörü 34 yaşındaki Nuh Konur kayaların altında kalarak ağır yaralandı. Olay, Bodrum İlçesi’ne bağlı Konacık Beldesi’ndeki özel bir taş ocağında bugün saat 15.30 sıralarında meydana geldi. Operatör Nuh Konur, kepçeyle taş kırma işlemi yaptığı sırada anakayadan parçalar kopmaya başladı. Büyük bir gürültüyle devrilen kaya parçaları kepçenin üzerine düştü. Taş ocağında çalışan diğer işçiler, bir başka kepçeyle olay yerine gidip kaya parçalarını, Konur’un kullandığı kepçenin üzerinden kaldırdı. Ayaklarında ve göğsünde ezilmeler oluşan Konur, çağrılan ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp tedaviye alındı. Konur’un durumunun ağır olduğu bildirildi.

20 Nisan – 2 maden işçisi hayatını kaybetti – Sivas
Sivas’ın Zara İlçesi’ne bağlı Beypınar Köyü’nde Gürgenağlı mevkisinde faaliyet gösteren Çevikler Madencilik’in işlettiği krom madeninde çalışan 39 yaşındaki 4 çocuk babası İdris Ekinci ile 27 yaşındaki Gökhan Kuştemir ve Fatih Şahin, akşam saatlerinde kontrol amacıyla madene girdi. Gece geç saatlere kadar geri dönmemeleri üzerine aynı madende çalışan arkadaşları, peşlerinden kontrol etmek için madene girdi. İşçiler madene girdiklerinde, 3 arkadaşlarını baygın durumda, yerde yatmış halde buldu. Karbonmonoksit gazından zehirlendiklerinin anlaşılması üzerine sağlık ekiplerine haber verildi. Ancak madenin bulunduğu yere fiziki şartlardan dolayı ambulansın çıkamaması üzerine, işyerindeki araçlarla gazdan zehirlenen işçiler, ambulansın bulunduğu yola indirildi. Ambulansla Zara Devlet Hastanesi’ne getirilen işçilerden İdris Ekinci ve Gökhan Kuştemur kurtarılamayarak öldü. Durumu ağır olan Fatih Şahin ise ilk müdahalenin ardından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilerek yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Yaşamını yitiren işçilerin cesetleri otopsi için Numune Hastanesi’ne getirildi. Haberi alan yakınları da hastaneye geldi. Yaşamını yitiren işçilerden İdris Ekinci’nin Kayserili, Gökhan Kuştemur’un ise Adanalı oldukları ve yaklaşık 4-5 yıldır bu madende çalıştıkları belirtildi. İşçilerin yaşamını yitirdiği madendeki fiziki şartların kötü ve havalandırmanın da yetersiz olduğu belirtiliyor. Çevikler Madencilik’in sahibi Mahmut Çevik, madencilik ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Kayseri’den çıkma ve en hızlı büyüyen, en saldırgan bir tekelci burjuva. Mermer ve traverten üretiminin yanı sıra krom cevherinin üretim, ihracat ve satışı konusunda Türkiye’nin en büyük burjuvalarından biri olan Çevik, Forbes dergisinin “Türkiye’nin en zengin 100 ismi” sıralamasında 73. sırada yer alıyor. Çevik, Forbes Türkiye dergisinin kapağında “krom kralı” olarak da yer almıştı. Geçtiğimiz yıl Taksim Meydanı’ndaki 4 yıldızlı Savoy Otel’i 25 milyon dolara satın alan Çevik, sahip oldukları maden yataklarının ticari değerinin 8-10 milyar dolar olduğunu söylemişti. Çevik, Türkiye’de altın madenciliğine de yatırım yapacağını açıklamıştı.

20 Nisan – Sakarya’da kaza: 8 yaralı – Sakarya
Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında tarım işçilerini taşıyan minibüs iki kamyonun arasında sıkıştı. Toplam 6 aracın karıştığı zincirleme kazada 8 kişi yaralandı. Adapazarı ilçesi D-100 karayolu üzeri Dörtyol Sanayi Çarşısı kavşağında meydana gelen 6 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 8 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, İstanbul istikametine seyretmekte olan İsmet Ç. idaresindeki 54 PK 605 plakalı araç, aynı istikamette giden ve Melih Ö. idaresindeki 34 BU 4031 plakalı kamyona arkadan çarparken; iki aracın arkasından gelen 06 DK 3346 plakalı Memduh K. idaresindeki otomobil de arkadan İsmet Ç. idaresindeki otomobile vurdu. 3 aracın karıştığı kazanın hemen ardından, buradaki karışıklıktan kurtulmak isteyen 33 L 3611 plakalı Âdem Ç. idaresindeki kamyon aniden fren yapınca içinde tarım işçileri bulunan ve Mustafa M.’nin kontrolündeki 54 DU 586 plakalı minibüs kamyona arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle araç bir anda dururken, arkalarından gelen Şemsi Ç. idaresindeki 33 AYY 03 plakalı tanker de minibüse arkadan çarparken tarım işçilerini taşıyan minibüs; tanker ve kamyon arasında sıkıştı. Kamyon ve tanker arasında sıkışan minibüste bulunan tarım işçileri kaza sonrası kendi imkânlarıyla araçtan çıktı. Olay yerine kazaların hemen ardından çok sayıda ambulans sevk edildi. Kazada 54 PK 605 plakalı otomobil ve 54 DU 586 plakalı tarım işçilerini taşıyan minibüste bulunan Gülcan Derin, Peknur Karaman, Songül Aslan, Memnune Çakır, Hüseyin Akar, Semiha Mercan, Gülcan Dere ve Ayhan Akar yaralandı. Yaralılar Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Adapazarı Toyotosa Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Polis kazayla ilgili inceleme başlatırken, D-100 karayolunda ulaşım bir süre tek şeritten kontrollü olarak sağlandı. Kazada çok sayıda kişinin yaralandığı minibüste bulunan tarım işçilerinin Adapazarı’ndan aldığı işçileri Bilecik’e götürdüğü öğrenildi.

20 Nisan – Yüzüne asit sıçrayan işçi yaralandı – Kayseri
Kuyumcu atölyesinde çalışan 18 yaşındaki Burak Çevirme, yüzüne sülfürük asit sıçraması sonucu yaralandı. Melikgazi İlçesi Cırgalan Mahallesi Sivas Bulvarı’nda bir kuyumcu atölyesinde işçi olarak çalışan Burak Çevirme, bidon içerisindeki sülfürük asidi, bir başka bidona boşaltmak istedi. Bidondan yere dökülen asidin sıçraması sonucu yüzü yanan Çevirme, arkadaşları tarafından götürüldüğü Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’nde tedavi altına alındı.

20 Nisan – Üzerine koli düşen işçi hayatını kaybetti – Konya
Olay, dün saat 21.00 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi 2. Organize Sanayi Sitesi İhsan Dede Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, tekstil fabrikasında çalışan Erdem Burak Öztürk’ün (22), raflardan almaya çalıştığı kolilerden biri kafasına düştü. Kolinin düşmesi sonucu dengesini kaybederek yere yuvarlanan Burak Öztürk, başını da yere çarpınca bilincini kaybetti. Öztürk’ü kanlar içinde gören iş arkadaşları 112 Acil Servis’e haber verdi. Fabrikaya sevk edilen ambulanstaki sağlık görevlileri tarafından yapılan müdahale sonunda Öztürk’ün hayatını kaybettiği belirlendi. Durumun polise bildirilmesi üzerine fabrikada inceleme yapıldı. Polis ve savcının incelemelerinin ardından Öztürk’ün cesedi otopsi için Konya Numune Hastanesi morguna kaldırıldı.

18 Nisan – Aydın’da kaza: 25 yaralı – Aydın
Aydın’ın Köşk İlçesi’nde çilek topladıktan sonra evlerine giden işçileri taşıyan minibüsle yolcu minibüsü çarpıştı. Savrulan minibüslerden biri anayola çıkmak isteyen otomobile çarptı. Kazada, iki minibüs ve otomobilde bulunan toplam 25 kişi yaralandı. Kaza, Nazilli İlçesi’ne bağlı Dallıca Köyü yakınında bugün saat 15.15’de meydana geldi. Köşk İlçesi’ndeki bir arazide çilek toplayan işçiler, evlerine gitmek için Mehmet Zekiçam’ın kullandığı 09 PG 436 plakalı servis minibüsüne bindi. Çoğu Dallıca Köyü’nde oturan işçilerin içinde bulunduğu minibüse, anayoldan köy yoluna girdiği sırada, Nazilli Sultanhisar arasında yolcu taşıyan Mustafa Yılmazoğlu yönetimindeki 09 M 1890 plakalı minibüsle çarptı. Çarpışmanın etkisiyle savrulan işçi minibüsü, köy yolundan anayola çıkmak için bekleyen Mithat Aydın’ın kullandığı 48 AH 363 plakalı otomobile çarptı. Ortalığın savaş alanına döndüğü kazayı görenler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Polis başka bir kazanın yaşanmaması için yolu trafiğe kapatıp önlem alırken, bölgeye sevk edilen çok sayıda ambulansa konulan yaralılar Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan toplam 25 yaralının sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Kaza nedeniyle kapanan Nazilli-Aydın karayolu, araçların çekici yardımıyla yoldan kaldırılmasının ardından trafiğe açıldı. Şans eseri ölenin olmadığı kazada, yaralananlardan bazılarının isimleri şöyle; minibüs şoförleri Mehmet Zekiçam, Mustafa Yılmazoğlu, otomobil sürücüsü Mithat Aydın ile araçlardaki, Servet Genç, Fadime Kargı, Emin Bezer, Mukadder Çolakkol, Gönül Değirmenci, Zahide Menemenli, Hatice Ağan, Esma Yavaş, Fadime Göksu, Esma Baş, Ayşe Bayar, Gül Mekçe, Gönül Çevik, Hakkı Uyaroğlu, Huriye Şubıyık, Meryem Üre, Hatice Kasap, Bircan Coşkun, Servet Genç.

20 Nisan – Bir fabrikada çalışan işçinin elinin üzerine pres makinesi düştü – Bursa
Ağır yaralanan işçiyi Bursa Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Ekipleri kurtardı. Edinilen bilgiye göre olay, Kestel ilçesinde bir metal fabrikasında meydana geldi. Fabrikada işçi olarak çalışan Bayram Ç.’nin elinin üzerine pres makinesi düştü. Eli makinenin altında kalan işçiyi arkadaşları çıkaramadı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıya ilk müdahaleyi yaparken, yaralının elinin makine altından çıkarılması için Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Ekipleri’nden yardım istendi. Yaralı, kurtarma ekiplerinin çalışmaları sonucu kurtarılarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

20 Nisan – Kocaeli’nde yangın: 2 yaralı – Kocaeli
Formplast conta fabrikası bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı. Alevler kısa sürede fabrikanın tamamını sararken, işçiler dışarı çıkarıldı. Olay yerine çevre illerden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangına, Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin itfaiye ekipleri, 20 itfaiye aracı, iş makineleri ve su tankerleriyle müdahale etti. Ekiplerin kontrol altına aldığı yangın, yaklaşık 4 saat süren çalışmanın ardından tamamen söndürüldü. Fabrikanın zemin katındaki sevkiyata hazır ürünlerin büyük bölümünün zarar görmeden kurtarıldığı yangına ilişkin soruşturma başlatıldı. Yangın sırasında fabrikadan tahliye edilen işçilerden iki kişi baygınlık geçirdi. İşçilere olay yerinde bulunan 122 ekipleri müdahale etti. Can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı kazada, maddi hasar oluştu.

20 Nisan – Tuzla’da patlama: 2 işçi yaralandı – İstanbul
İş cinayetleri ile gündemden düşmeyen Tuzla’da bu kez de bir alimünyum fabrikasında patlama meydana geldi. 2 işçi yaralandı. İçmeler Hatboyu Caddesi’ndeki alüminyum imalatı yapılan fabrikanın kaza dairesinde dün gece saatlerinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte iş yerinin çatısı havaya uçarken iki işçi yaralandı. Yaralanan işçiler, Tuzla Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Patlamayla birlikte fabrikanın bir bölümü alevler içinde kalırken, yangın yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından söndürüldü. Patlamayı duyarak fabrika önüne gelen işçi yakınları, korku içinde yakınlarından haber almaya çalıştı.

20 Nisan – İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti – Sinop
Sinop’un Boyabat ilçesinde inşaattan düşen bir işçi hayatını kaybetti. Olay, saat 16.30 sıralarında Esettepe Mahallesi’ndeki bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, duvar işçisi Yaşar Tekdemir (50), çalışırken dengesini kaybederek 5. kattan beton zemine düştü. Tekdemir, olay yerinde can verdi. Boyabat Dariözü köyü nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenilen Yaşar Tekdemir’in cesedi hastanenin morguna konuldu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

20 Nisan – Göçük altında kalan işçi güçlükle kurtarıldı – Ankara
Olay, öğle saatlerinde Çankaya Ata Mahallesi 1048 Cadde üzerinde meydana geldi. İş makineleriyle bir binanın kanalizasyon çalışması yapıldığı sırada toprak kayması oldu. Kanalizasyonda çalışma yapan Ali Yüksekkaya tonlarca ağırlığındaki toprağın altında kaldı. Diğer işçiler çalışmayı durdurup, durumu hemen itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri beline kadar toprağa gömülen işçiyi kurtarmak için çalışma başlattı. Yaklaşık 2 metre derinlikte bulunan işçinin üzerine, kalan toprağın da devrilmemesi için kepçe yardımıyla zemine destek verildi. İtfaiyenin uzun uğraşları sonucu yaralı Yüksekkaya bulunduğu yerden güçlükle kurtarıldı. İlk müdahalesi burada yapılan işçi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

20 Nisan – Feci kaza: 2 işçi yanarak can verdi – Muğla
Muğla-Marmaris Karayolu, Sakartepe Mevkisi’nde, bugün saat 13.00 sıralarında boya ve cam tozu yüklü 35 AN 3508 plakalı kamyon yokuş inerken virajı alamayıp, kontrolden çıktı. Savrulan kamyon yol kenarındaki kayalıklara çarpıp, alev aldı. Alevler, kamyonun kasasındaki boyaların da tutuşmasıyla kısa sürede büyüyerek, kamyonu alev topuna çevirdi. Kamyondaki Gazi Akpınar (57) ve Erdal Karasu (32) yanarak yaşamını yitirdi. Kamyon şoförü Ömer Sümer (32) ise son anda araçtan inerek yaralı olarak kurtuldu. Kol ve bacağı kırılan ve vücudunun bazı yerlerinde yanıklar bulunan kamyon şoförü ambulansla Muğla Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yanan kamyon ise Akyaka Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından su ve köpük sıkılarak söndürüldü. Ölen iki kişinin Karayolları’nın taşeron firmasında işçi olarak çalıştıkları ve Muğla’dan Marmaris’e yol çizgisi yapımında kullanılan boya ve cam tozu götürdükleri öğrenildi. Öte yandan kazanın meydana geldiği viraja Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ekipleri tarafından bariyer vazifesi görmesi için konulan içi su dolu beş plastik varilin Karayolları tarafından bir hafta önce kaldırıldığı öğrenildi.

20 Nisan – Meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı – Zonguldak
Murat Kılınç’ın kullandığı ve üzerinde iş makinesi bulunan 67 NN 767 plakalı kamyonetle, karşı yönden gelen Cebrail Uğurlu idaresindeki 46 KU 015 plakalı çöp kamyonu, Zonguldak-Devrek karayolunun 10. kilometresinde çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle çöp kamyonu şarampole devrildiği kazada, kamyonet de üzerindeki iş makinesiyle birlikte devrilerek sürüklendi. Kazada kamyonet sürücüsü ile çöp kamyonunda bulunan Ünal Tetik ve Abdullah Akkuş yaralandı. Yaralılar, sağlık ekiplerince olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların durumlarının iyi olduğu bildirildi.

19 Nisan – İzmir’de kaza: 1 ölü – İzmir
Urla İlçesi’nde otistik çocuklara eğitim veren merkezin öğrencilerini taşıyan servis minibüsünün inşaat halindeki evin bahçesine devrilmesi sonucu, inşaatta çalışan işçi öldü, 2’si öğrenci 4 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Bademler köyünden Urla yönüne giden Serkan Küntay yönetimindeki 35 S 90290 plakalı servis minibüsü, inşaat halindeki bir evin bahçesine devrildi. Kazada, evin inşaatında çalışan ve minibüsün çarptığı işçi Kemal Meriç (31) ile minibüste bulunan sürücü Serkan Küntay, görevli Hatice Durmaz (24), öğrenciler Nazlıcan Eraslan (19) ve Haktan Dinçer (22) yaralandı. Urla Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Kemal Meriç yaşamını yitirdi, Nazlıcan Eraslan ile Hatice Durmaz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hafif yaralanan Haktan Dinçer ile sürücü Serkan Küntay’ın ise tedavilerinin ardından taburcu edildikleri öğrenildi. Gözaltına alınan sürücü Küntay’ın, yola aniden çıkış yapan bir otomobile çarpmamak isterken minibüsün yoldan çıktığını anlattığı öğrenildi. Servisin, Urla’daki otistik çocuklara eğitim veren bir merkezdeki öğrencileri evlerine götürdüğü öğrenildi. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

18 Nisan – Ordu’da iş kazası: 1 yaralı – Ordu
Edinilen bilgiye göre, Ordu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Çay işletme tesislerinin yanında bulunan inşaatta meydana gelen iş kazasında, Mustafa Savaş Akkaya adlı işçi palet üzerinde çalışırken dengesini kaybederek 3 metre yükseklikten beton zemine düştü. Ağır yaralanan işçi, kaldırıldığı Ordu Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı Olayla ilgili soruşturma ise sürüyor.

18 Nisan – Üzerine mermer paleti düşen işçi hayatını kaybetti – Malatya
Malatya’da meydana gelen işçi cinayetinde yine alınmayan işçi sağlığı önlemleri ölüm getirdi. Malatya Fahri Kayahan Bulvarı’ndaki bir inşaatta meydana gelen olayda, inşaata çekilen mermerlerin bulunduğu paletin üzerine düşmesi sonucu Zekeriya Çelik (50) adlı işçi, ağır şekilde yaralandı. Ambulansla Devlet Hastanesi Beydağı Acil Servisi’ne kaldırılan yaralı işçi, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

18 Nisan – Elektrik akımına kapılan iki işçiden biri hayatını kaybetti – Hakkâri
Hakkâri’de yer altı yüksek gelirim elektrik hattı döşerken dün elektrik akımına kapılan iki işçiden biri hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre olay önceki gün öğle saatlerinde Bulvar Caddesi üzerinde bulunan bir banka şubesinin arkasında meydana geldi. Özel şahısa ait yeni yapılan bir binaya yer altı yüksek gelirim hattı kablosu döşeyen iki işçi, elektrik akımına kapılmıştı. İsimleri öğrenilemeyen işçiler çevreden yetişenler tarafından hastaneye kaldırılmış, Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise olay yerinde incelemelerde bulunarak soruşturma başlatmıştı. Akşam saatlerinde Van’a sevk edilen işçilerden Orhan Aşkan (21) isimli gencin, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği belirtildi. Aşkan’ın cenazesi Gazi Mahallesindeki aile mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. Halen hastanede bulunan ve ismi öğrenilemeyen diğer işçinin ise sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

18 Nisan – Ceylanpınar’da akıma kapılan işçi öldü – Urfa
Dün Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde meydana gelen olayda, elektrik teknisyeni İsmail Ezgi (42), ilçeye bağlı Maden köyünde tarla sulaması için kullanılan kuyunun elektrik arızasını gidermek için çıktığı direkte akıma kapıldı. Olay yerinde hayatını kaybeden Ezgi’nin cesedi, Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edildi.

18 Nisan – Bıçaklanan doktor yaşamını yitirdi – Antep
Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde 17 yaşındaki bir hasta yakını tarafından bıçaklanan Dr. Ersin Arslan, meslektaşlarının tüm çabalarına rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Sağlık çalışanları saldırıya büyük tepki gösteriyor. Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde göğüs cerrahisi uzmanı olan 28 yaşındaki Dr. Ersin Arslan’ın dün bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Dün Gaziantep’de sağlıkçılar büyük bir eylem düzenlerken, yarın da İstanbul’da sağlık çalışanları iş bırakacak. Dün bıçaklı saldırının ardından Gaziantep ve Kilis Tabip Odası’nın çağrısı ile bir araya gelen hekimler ve sağlık çalışanları kollarına taktıkları siyah bantlarda Demokrasi Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Bini aşkın sağlıkçının katıldığı yürüyüşte Sağlık Bakanı’na tepki gösterilirken “Bakan istifa”, “Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı. Hekimler ve sağlık çalışanları Demokrasi Meydanı’nda yarım saat süren oturma eylemi yaptılar. Burada yapılan basın açıklamasında konuşan Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfü Bay, 10 yıldan bu yana süren sağlıkta dönüşümün sağlık çalışanlarına şiddet olarak döndüğünü, hastalar ve hekimler arasındaki güven ilişkisinin zedelendiğini söyledi. Bay, sağlık çalışanlarının artık sabrının kalmadığını kaydetti. Basın açıklamasının ardından Sağlıkçılar Meclisi toplantıya çağrıldı. Sağlıkçılar Meclisi toplantıda sağlık alanında şiddete karşı eylem takvimi belirleyecek. İstanbul Tabip Odası da yarın iş bırakma eylemi yapacak. Sağlık çalışanları yarın saat 11.30 İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde buluşarak Beyazıt Meydanı’na yürüyecek. Çok sayıda doktorun konsultasyon yaparak yaşama döndürmeye çalıştığı 28 yaşındaki göğüs cerrahi uzmanı doktor Ersin Aslan, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Tıp Fakültesi doktorlarından Levent Elbeyli başkanlığında doktorlar tarafından ameliyata alındı. 80 ünite kan verilen Dr. Ersin Arslan tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

18 Nisan – Otomobil servis bekleyen işçilere çarptı: 3 yaralı – Bursa
İnegöl ilçesinde, otomobilin yol kenarında servis bekleyen işçilere çarpması soncu, 3 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, İskender D’nin kullandığı 16 KBM 13 plakalı otomobil, İnegöl-Bursa karayolu Cerrah Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kavşağında, yol kenarında servis bekleyen işçiler Fatma Yorga, Muzaffer Yorga ve Murat Yılmaz’a çarptı. Yaralılar, 112 Acil Servis ekipleri tarafından İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sürücü İskender D, gözaltına alındı.

18 Nisan – 11 işçi zehirlendi – Bursa
Türkiye’deki güvensiz çalışma ortamına verilen kurbanlardaki artış son dönemde artış gösterirken, işçilerin üzerindeki kara bulutlara örnek gösterilebilecek son gelişme Bursa’da yaşandı. Bir fabrikaya gelen öğle yemeğinden yiyen 11 işçi zehirlendi. Edinilen bilgiye göre merkez Nilüfer ilçesi Tahtalıköy’deki bir fabrikaya öğle saatlerinde bir yemek firmasından 15 kişilik yemek geldi. Tavuk, çorba ve pilav yiyen 11 işçi, 2 saat sonra mide bulantısı çekmeye başladı. Zehirlendiklerini anlayan işçilerden Hüseyin F. (27) ve Rıfat Ç. (43), özel bir araçla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti. Zehirlenen diğer 9 kişi için ise olay yerine 3 ambulans gönderildi. Zehirlenen işçilerden Tülin E. (38), Bekir M. (31) ve Enver K. (31) Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, Mümin A. (22), Orhan A. (20), Muhammet A. (42) Çekirge Devlet Hastanesi’ne, Serdar H. (28), Seyfettin H. (52) ve Tanju M. (23) ise Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İşçilerin hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi. Bursa’da yaşanan son gelişmeyle aslında işçi kazalarına yeni bir halka eklenmiş oldu.

17 Nisan – Göçük altında kalan belediye işçisi hayatını kaybetti – Erzincan
Erzincan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekiplerinin dün Taksim Mahallesi 1121 Sokak’ta yaptığı su onarım çalışması sırasında oluşan göçükte toprak altında kalan işçi Halis Aktaş, kaldırıldığı Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Evli ve 2 çocuk babası Aktaş’ın, Erzincan Belediyesi’nde hizmet alımı şirket elemanı olarak 8 yıldır çalıştığı öğrenildi. Erzincan Belediyesi ekiplerinin Taksim Mahallesi 1121 Sokak’ta yaptığı su onarım çalışması sırasında, iş makinesiyle kazılan alana girerek çalışan işçilerden Halis Aktaş, kayan toprak yığınlarının altında kalmıştı. Olay yerine gelen kurtarma ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda yaralı olarak toprak altından çıkarılan Aktaş, ambulansla hastaneye kaldırılmıştı.

17 Nisan – Trafik kazası: 1 işçi yaralı – Adana
Kozan’da belediye temizlik işlerine ait çöp kamyonunun freninin boşalması sonucu meydana gelen trafik kazasında bir temizlik işçisi yaralandı. Alınan bilgiye göre Çanaklı TOKİ konutları ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndaki atıkları toplayan Hasan Sönmez’in (29) kullandığı 41 AD 309 plakalı çöp kamyonunun dönüşte freni boşaldı. Yol kenarındaki bir ağaca çarpmasına rağmen yolun eğimli olması sebebiyle duramayan kamyon, İlyas ve Yıldız Esenboğa çiftine ait evin çitlerini yıkarak bahçeye girdi. Eve birkaç metre kala durabilen kamyonun arkasında seyahat eden temizlik işçisi Soner Demiryürek (30) yaralandı. Yanındaki arkadaşı Ahmet Çam ise kazayı yaralanmadan atlattı. Demiryürek, 112 acil servis ambulansı ile Kozan Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

17 Nisan – Trafoyu onarırken 34 bin volt elektrik çarpan işçi yaralandı – Balıkesir
Balıkesir’de aşırı yağışların yol açtığı elektrik arızasını gidermek isteyen UEDAŞ işçisi Musata Kemal İlhan, girdiği trafoda 34 bin volt elektriğe çarpıldı. İlhan’ın vücudunda birinci derece yanıklar oluştuğu öğrenildi. Balıkesir’in İvrindi ilçesinde, önceki gün akşam aşırı yağışlar nedeniyle elektrikler kesildi. Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ. (UEDAŞ)’de çalışan Mustafa Kemal İlhan (27) arkadaşlarıyla birlikte arızanın meydana geldiği ilçe merkezindeki trafoya girdi. Trafodaki arızayı gidermek isteyen İlhan 34 bin volt elektriğe çarpıldı. Vücudunun büyük bir bölümü yanan genç işçi arkadaşları tarafından Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’ne ağır yaralı olarak getirilen İlhan yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Vücudunda 1. derecede yanıklar oluşan Mustafa Kemal İlhan burada yapılan tedavinin ardından İzmir Bozyaka Devlet Hastanesi Yanık Merkezi’ne sevk edildi. Evli olduğu öğrenilen genç işçinin İzmir’e sevki sırasında yakınları fenalık geçirdi. Savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturma devam ediyor.

17 Nisan – İşçinin parmakları koptu – Muğla
Fethiye’nin Göcek beldesindeki marinada, sağ elinin 4 parmağı 7,5 tonluk beton bloğun altında kalan dalgıç ve kopan parmakları, ambulans helikopterle İzmir’e sevk edildi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Göcek’teki marinada beton bloklardan oluşturulan iskelenin yapımı için dalış yapan Recep Acar’ın sağ elinin 4 parmağı, 7,5 ton olduğu öğrenilen beton bloğun altında kalarak koptu. Kazanın ardından Acar, marinada çalışan arkadaşlarının yardımıyla denizden çıkarıldı. Kazada kopan parmaklar, Acar’ın iş eldiveninin içinde kaldı. Ambulansla Fethiye Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Acar, ilk incelemenin ardından İzmir’e sevk edilmesi kararlaştırıldı. Recep Acar, Muğla’daki Düğerek Stadı’na inen ambulans helikopterle İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Acar’ın sağ elinin 4 parmağının iskele yapımda kullanılan beton bloğun altında kalarak koptuğunu, eldiven içinde kalan parmakların daha sonra hastanede doku ve organ nakli kabına konularak, hastaneye getirildiğini bildirdi. Tekin, kopan parmakların eldivenin içinde kalmasının ”büyük şans” olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: ”İlk müdahalesi Fethiye’de yapılan Acar’ın doktorları, parmakların dikilmesi için kazazedenin ambulans helikopterle İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmasına karar verdi. Sağlık Bakanlığıyla yaptığımız görüşme neticesinde ambulans helikopterle İzmir’e sevkine karar verilen Acar, ambulansla Muğla’ya getirildi. Muğla’daki Düğerek Stadı’na inen ambulans helikoptere konulan Acar ile doku ve organ nakli kabına konulan parmaklar, İzmir’e gönderildi. Temennimiz vatandaşımızın kopan parmaklarının İzmir’deki uzman ekip tarafından kurtarılması.”

17 Nisan – Bir tarım işçisi yaralandı – Antalya
Alınan bilgiye göre olay Gazipaşa İlçesi’nde meydana geldi. Bir tarlada işçi olarak çalışan ve çapa yapan Bayram Tufan, çapanın bıçaklarının sol bacağına gelmesi sonucu yaralandı. Arkadaşları tarafından Gazipaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Tufan, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Alanya Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Sol bacağında derin kesik oluşan Tufan, genel cerrahi servisinde tedavi altına alındı.

17 Nisan – Antep’te kaza: 1 işçi yaralı – Antep
Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Belkıs köyü yakınlarında, hazır beton yapan bir firmada çalışan Mehmet Kılıçparlar (30), beton vincin halatında meydana gelen arızayı gidermek için üzerine çıktığı vincin hareket etmesi sonucunda vinç ile duvar arasında sıkıştı. Kılıçparlar, olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin yaptığı çalışma sonucunda, sıkıştığı yerden çıkartıldı ve 112 Acil Servis ekipleri tarafından Nizip Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yetkililer, ilk müdahalesi Nizip Devlet Hastanesinde yapıldıktan sonra Gaziantep’e sevk edilen Kılıçparlar’ın hayati tehlikesinin bulunduğunu, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdiler.

17 Nisan – ART Aksesuar’da iş cinayeti – İstanbul
Yoğun sömürünün yaşandığı Bayrampaşa Maltepe sanayi havzasında bir işçi daha patronların kar hırsı sonucunda hayatını kaybetti. Bayrampaşa’da bulunan ve kapı kulpları ile mobilya aksesuarları üreten ART fabrikasında, soyadı öğrenilemeyen Recep isimli işçi asansöre malları koyarken halatın kopmasıyla kafasına 100 kiloluk ağırlık düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Birçok bölümün olduğu ART aksesuar fabrikasında işçiler sağlıksız koşullarda çalışıyor. Yaklaşık iki senedir işçilerin ücretini gasp eden ve işçilere her türlü yoksulluğu dayatan patron yaşadığı mali krizin faturasını işçilere ödetiyordu. Fabrikanın yanında kiraladığı ve bir kısım polisaj işlerinin yapıldığı fabrikadan büyük tekel olan Makel’in işlerinin yapıldığı ve 6 işçinin çalıştığı bu bölüm Recep isimli işçi arkadaşın sürekli iş getirip götürdüğü bir yerdi. ART’ye ait olan üç katlı yerdeki polisaj bölümündeki kullanımı geçmiş asansör ve halat bu patronların işçiye verdiği değeri ortaya koyuyor. Recep isimli işçinin öldüğü yere gelen polisler olay yerinde yaptığı incelemeler sonrasında sanki hiçbir şey olmamış gibi gittiler. Soruşturmalarda büyük titizlikle yapılan incelemeler ölen bir işçi olunca en ilkel şekilde yapıldı. Fabrika arabaları ile etrafı çevrilen cesedin fotoğrafları çekildi ve önceden gelen ambulans da gönderildi. Savcı gelmeye bile tenezzül etmedi.

16 Nisan – İnşaattan düşen işçi öldü – Gümüşhane
Gümüşhane kent merkezindeki bir inşaatın 7.katından düşen Ali Tümen (49) isimli işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, Özcan Mahallesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 116 Adet Konut İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi inşaatında duvar ustası olarak çalışan Ağrı Doğubeyazıt doğumlu Ali Tümen, bugün sabah 07.15 sıralarında dengesini kaybederek 7.kattan beton zemine düştü. Ağır yaralı olarak arkadaşları tarafından Gümüşhane Devlet Hastanesine kaldırılan Tümen, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

16 Nisan – Servis kazası: 4 ölü, 16 yaralı – Antep
Antep’te, bir servis otobüsünün devrilmesi sonucu 4 kişinin ölümü 16 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan kaza ile ilgili soruşturma başlatılırken kazada hayatını kaybedenler ile yaralıların kimlikleri belirlendi. Başpınar Organize sanayi bölgesine işçi taşıyan Bilal Yılmaz yönetimindeki 27 S 4048 plakalı otobüs, yolun yağış nedeniyle kayganlaşması sonucu orta refüje çarparak devrilmişti. Kazada, Hakan Çekirdekçi, Serdar Çelik, Mustafa Bahçeci ve şoför Bilal Yılmaz yaşamını yitirdi. Yaralılardan; Mehmet Ali Yumuşak, Ahmet Yıldırım, Hüseyin Yücel, Seydi Ahmet Uzun, Mehmet Balkan, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde. Antep’te meydana gelen feci kaza ile ilgili soruşturmaya devam edildiği öğrenildi. Gökhan Aydoğan, Adem Atar, Halil Karadaş, Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde. Mehmet Orhan, Mehmet Şahin, Ramazan Çelik ve Muzaffer Gül Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde. Bilal Yılmaz, Halil Akkurt, Garip Bilgiç ve Müslüm Kolkılıç ise 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındılar.

15 Nisan – Bilecik Belediyesi’ne ait inşaat çöktü: 1 yaralı – Bilecik
Bilecik Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi inşaatının bir bölümünün çökmesi sonucu bir işçi yaralandı. Bilecik merkez Bahçelievler Mahallesi’nde yapımı devam eden Kültür ve Kongre Merkezi inşaatının bir bölümü çöktü. Beton dökme esnasında meydana gelen çökmede, beton mikseri pompasını tutan işçi Kanan Seçmen (31), kalıplarla birlikte 10 metre yükseklikten düşerek yaralandı. Olay yerine gelen Bilecik İtfaiyesi ekipleri, yaralıyı bulunduğu yerden çıkararak, 112 Acil Servisine teslim etti. Bilecik Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Seçmen, 24 saat müşahede altında tutulacak. Akşam saat 20.15 sıralarında meydana gelen kazanın nedeni henüz belirlenemedi. Yetkililer, sabah inceleme yaparak çökmenin nedeni hakkında bilgi verecek.

14 Nisan – Gazdan zehirlenen işçi hayatını kaybetti – Tekirdağ
Tekirdağ’ın Malkara İlçesi Sarıyer köyündeki, bir maden ocağında çalışan Ertuğrul Tenik (23) gece ısınmak için yaktıkları ateşten sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetti. Cesedini gece çalışan diğer işçiler tarafından bulunan Tenik, arkadaşları tarafından hemen Malkara Devlet Hastanesine götürüldü. Hastane yapılan muayenede Tenik’ik olay yerinde öldüğü tespit edildi. Tenik’ik cenazesi Malkara Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

14 Nisan – Kurşun ocağında kaza: 2 yaralı – Çanakkale
Çanakkale’nin Çan ilçesinde bir kurşun ocağında çalışan işçilerin üzerine taş düşmesi sonucunda, iki işçi yaralandı. Çan Kaymakamı Hasan Gözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kumarlar köyüne 7 kilometre uzaklıktaki özel kurşun madeni ocağında çalışan işçilerin üzerine taş düştüğünü söyledi. Maden ocağında zeminden 60 metre aşağıda güçlendirme yapıldığı sırada taş kıran işçilerin üstlerine taş düştüğü belirten Gözen, olay sırasında ocakta 4 işçinin bulunduğunu bildirdi. Yaralanan Emrah Orhan ile Murat Başoğlu adlı işçilerin ambülânsla Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını kaydeden Gözen, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

14 Nisan – Kadın işçinin kolu koptu – Antep
Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen feci iş kazasında kadının kolu koptu. Edinilen bilgiye göre; bugün, 1.Organize Sanayi Bölgesindeki bir tekstil fabrikasında işçi olarak çalışan Arzu Tanrıverdi’nin (28) sağ kolu makinenin arasında kaldı. Makinenin arasında kalan kolu kopan kadın işçi, iş arkadaşlarının fark etmesiyle Gaziantep Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinin acil bölümüne kaldırıldı. İlk müdahalesi yapılan Tanrıverdi’nin plastik cerrahi doktorları tarafından ameliyata alındığı öğrenildi.

14 Nisan – İşçi katliamları sürüyor: Maraş’ta 4 işçi hayatını kaybetti – Maraş
İşçi katliamları durmak bilmiyor. Bugün Kahramanmaraş’ta bir kot boyama fabrikasında meydana gelen patlama sonucu dört işçi hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı. Kahramanmaraş-Kayseri karayolunda bir firmaya ait kot boyama fabrikasında patlama meydana geldi. Patlama sırasında fabrikada çalışan dört işçi hayatını kaybetti, 9 işçi ise yaralandı. Vali Vekili Servet Güngör, fabrikadaki inceleme sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, boya kazanından kaynaklandığı tahmin edilen patlama sonucu dört işçinin hayatını kaybettiğini, 9 işçinin yaralandığını bildirdi. Fabrikanın tavanının bir bölümünün patlama nedeniyle çöktüğünü belirten Güngör, ekiplerin arama-kurtarma çalışmasını sürdürdüğünü ifade etti. Güngör, “ölü sayısının artmamasını ümit ettiklerini” söyledi. Patlamayla birlikte işçilerden Erkan Gölge (25) ve İlhami Çetin (40) olay yerinde öldü. Ağır yaralı olarak Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’ne götürülen Mehmet Nuri Özgüner ise (39) doktorların çabasına rağmen kurtarılamadı. Binanın çöken enkazı altında kalan işçilerden Çelebi Başkurt da (45) yaşamını yitirdi. Başkurt’un cesedi, Kahramanmaraş Belediyesi arama kurtarma ekiplerinin çalışması sırasında olaydan 3 saat sonra çıkarıldı. Patlamada yaralanan işçilerin isimleri ise şöyle: Şahin Uzun (42), Yusuf Kaya (32), Mahmut Dinler (26), Kerim Yılmaz (28), Mustafa Küçükkaya (39), Aydın Ünal (27), Yakup Kel (31), Bilal Alma (44) ve Osman Kurt.

14 Nisan – Erzurum’da göçük: 1 yaralı – Erzurum
Erzurum’un Oltu İlçesinde kanalizasyon kazısı yapan işçi toprak kayması sonucu ölümden döndü. Boğazına kadar toprağın altında kalan işçi vatandaşların zamanında müdahalesi sonucu kurtarıldı. Edinilen bilgiye göre, bugün saat 11.00 sıralarında Oltu Karayolları Mahallesi’nde meydana gelen olayda Nuri Demiroğlu ait inşaatın önüne kanalizasyon parseli için kazı yapan işçi Musa Han (31) toprak kayması sonucu göçük altında kaldı. Boğazına kadar toprak altında kalan işçi çevredeki vatandaşların zamanında müdahalesi sonucu adeta ölümden döndü. Olay yerine çağırılan 112 sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Musa Han ambulansla Oldu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İşçi Musa Han’ın sağlık durumunun iyi olduğu yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutuldu bildirildi.

14 Nisan – İş kazası: 1 yaralı – Osmaniye
Osmaniye’de inşaatı devam eden binanın üçüncü katından düşen işçi 47 yaşındaki Yücel Çubukçu’nun ensesine ok gibi saplanan inşaat demiri yanağından çıktı. Yaklaşık 2 metre uzunluğunda, 10 milimetre çapındaki inşaat demirinin yarısı vücuduna giren Yücel Çubukçu, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 7 Ocak Mahallesi Akyar Caddesi Şehit Savaş Gürler Sokak’taki 5 katlı bina inşaatında saat 12.00 sıralarında meydana gelen olayda 3’üncü katta çalışan inşaat işçisi Yücel Çubukçu, dengesini kaybedip, elindeki 2 metrelik demir çubukla yaklaşık 10 metre aşağıya düştü. Bu sırada 10 milimetre çapındaki demir çubuğun yarısı, Yücel Çubukçu’nun ensesinden girip, yanağından çıktı. Ağır yaralanan Yücel Çubukcu’nun yardımına meslektaşları koştu. Olay yerine çağrılan ambulans ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle demir çubuğun bir bölümü demir kesme makasıyla kesildi. Sedyeye alınan Yücel Çubukçu, ambulansla Osmaniye Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak ameliyata alındı. Yücel Çubukcu’nun halini gören bazı arkadaşları fenalık geçirdi.

14 Nisan – İnşaatta kaza: 1 yaralı – Adıyaman
Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yeni yapılan Toplum Sağlığı Merkezi inşaatında çalışan işçi, 3’üncü kattan düşerek yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Adıyaman’ın Kahta ilçesi Fırat Mahallesi’nde yeni yapılan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) inşaatında çalışan Sinan Öcal (22), dengesini kaybederek 3’üncü kattan yere düştü. Düşen işçiye aynı bahçedeki başka bir binada hizmet veren Toplum Sağlığı Merkezi doktorları müdahale etti. Olay yerine gelen sağlık görevlileri yaralıyı düştüğü yerden çıkarmak için uzun süre çaba harcarken, yaralı daha sonra ambulansla Kâhta Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan yaralının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Olayı görerek işçinin yardımına koşan esnaf Nihat Binici ise, “Karşıdan bir ses geldi. Gidip baktığımızda işçinin yere düştüğünü görüp yardımcı olduk” dedi.

14 Nisan – İş kazası: 1 ölü, 4 yaralı – Bursa
Bursa’da dün akşam saatlerinde Korupark evlerinin inşaatında çalışan vincin başka bir vince çarparak devrilmesi sonucu 1 vinç operatörü hayatını kaybetti, 4 işçi de yaralandı. Dün saat 20.00 sıralarında, Bursa merkez Osmangazi İlçesi Emek Mahallesi’nde yapımı devam eden Korupark evlerinin inşaatına malzeme taşıyan vinçlerden birisi, belirlenemeyen bir nedenle savruldu. Vidalarının kopmasıyla ortadan ikiye ayrılan vinç, önce yan tarafındaki bir başka vince çarptı, ardından da çocuk parkına doğru düştü. Parktaki çocuklar ile mahalle sakinleri büyük panik yaşayıp kaçıştı. Kazada vinç operatörü yaşamını yitirdi. Diğer vincin üst bölümü ise kırılarak inşaatın üzerine düştü. Bu sırada inşaatta çalışan 4 işçi hafif şekilde yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

13 Nisan – Mardin’de kaza:10 işçi yaralı – Mardin
Mardin’de işçileri taşıyan minibüsün, otomobille çarpışması sonucu 10 kişi yaralandı. Şantiye işçilerini taşıyan Sabahattin Şahin yönetimindeki 06 DH 4612 plakalı minibüs, merkeze bağlı Kuyulu köyü yakınlarında, karşı yönden gelen İsmail Akan’ın kullandığı otomobille çarpıştı. Kazada yaralanan sürücüler Şahin ve Akan ile araçlardaki Selahattin Değer, Suphi Değer, Cihat Tural, Rıdvan Kahraman, İrfan Altın, Nuri İnan, Halil Alan ve Suhut Çeçen Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

12 Nisan – Hekime yönelik şiddet – İstanbul
3 Nisan 2012 tarihinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH Kadın Doğum Servisinde görev yapan Kadın Doğum Asistan Hekimi bir hasta yakını tarafından sözlü ve fiziki saldırısına maruz kaldı. Yatan hasta yakını, hekime hastasının neden aç bekletildiğini sorması üzerine hekim, ameliyat olasılığının olduğunu ve bu nedenle aç olması gerektiği bilgisini vermiş, bu bilgi üzerine hasta yakını hekime hakaret etmiş. Olayın büyümemesi adına hekim olay yerinden uzaklaşmak isterken hasta yakını küfür ederek hekime yumruk ve tekme ile saldırmış. Hasta yakınının uyguladığı darp neticesinde asistan hekimde baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikâyetler olması nedeniyle müşahede altına alınmıştır. Sağlık alanındaki düzenlemelerle, defalarca söylediğimiz gibi, hekim hasta arasındaki temel güven duygusunun yok olduğu yaşanan bu olayla bir kez daha görülmüştür. Bu şiddetin temelinde siyasi iktidarın ve özellikle Sağlık Bakanı’nın, sağlıkçılara karşı yürüttüğü, hekimlik mesleğini değersizleştirici ve hekimleri aşağılayıcı, hedef gösterici tavırları önemli rol oynamaktadır. İstanbul Tabip Odası olarak, daha fazla geç kalmadan tüm sağlık yöneticilerini bu konuda tedbir almaya davet ediyor, meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz.

11 Nisan – Tayin edilen sağlık emekçisi intihar etti – Ankara
Sağlık Bakanlığı’nda personel fazlalığı gerekçe gösterilerek tayini yapılanlar arasında vefat edenler, emekli olanlar ve bakanlıkta çalışmayanların da olduğu ortaya çıktı. Bu arada Refik Saydam Hıfsızsıhha Merkezi’nde laboratuar sorumlusu olarak çalışan 55 yaşındaki Ayşen Okman, tayin edilmesinin ardından intihar etti. Sağlık Bakanlığı’nda 6 Nisan günü birimler arası ataması yapılan 500 personelden ikisinin öldüğü, üçünün daha önce emekliye ayrıldığı birinin de halen askerde olduğu belirlendi. Gazeteport’un haberine göre, MHP Kütahya milletvekili Alim Işık’ın konuya ilişkin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a verdiği soru önergesine yanıt veren Bakan, vefat eden isimlerin atamasına ilişkin herhangi bir şey söylemedi. Sayılara uygun olarak, Bakanlığın yapısını düzenlediklerini belirten Akdağ, “Çalışanımızı mağdur etmemek için, bu görevlendirmeleri Ankara içinde yaptık. Atamalar mevzuata uygundur’’ dedi. Sağlık Bakanlığı 6 Nisan günü, 500 personeli kurum içinde başka birimlere atadı. Verem Savaş Daire Başkanlığı’nda görevliyken 2009’da ölen Oktay Dikici, Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğüne, Mali İşler Daire Başkanlığında görevliyken 2008’de trafik kazasında ölen Ömer Güngörmüş ise Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne atandı. Yıllar önce emekliye ayrılan Nurdan Güler, Hasan Erol ve Gıyasettin Aydın isimli eski personelin de tayinleri çıkarıldı.Halen askerde olan Şahabettin Helvacı da tayin oldu. Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ‘’Şimdilik 6 personel tespit ettik. Çalakalem tayinler yapılmış. Bu şekilde ataması yapılan başkaları da olabilir’’ dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çalışanları mağdur etmeyecek şekilde atama yaptık açıklamasında bulunsa da, 6 Nisan tarihinde yapılan tayinin ardından bunalıma giren Refik Saydam Hıfsızsıhha Merkezi’nde laboratuar sorumlusu 55 yaşındaki Ayşen Okman dün evinin 4. katından atlayarak intihar etti.

10 Nisan – Malkara’da elektrik akımına kapılan maden işçisi öldü – Tekirdağ
Tekirdağ’ın Malkara İlçesi’ndeki bir kömür ocağında çalışan 50 yaşındaki Osman Buda, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Tekirdağ Malkara’da özel bir kömür ocağında çalışan Osman Buda, dışarıda ucu açık bırakılan elektrik kablosunun akımına kapılarak hayatını kaybetti. Osman Buda’nın yaşamını yitirmesiyle nisan ayının ilk 10 gününde 36. işçi ölümü gerçekleşmiş oldu.

10 Nisan – İşçi servis otobüsündeki yangını söndürmeye çalışan sürücü yaralandı – Konya
Mehmet Akpınar, kullandığı 42 EM 105 plakalı işçi servis otobüsünü, merkez Selçuklu ilçesi Anadolu Sanayi Sitesi Abidin Sokağa park etti. Otobüsten bir süre sonra alevlerin yükseldiğini gören Akpınar, çevredeki esnafın da yardımıyla yangını söndürmeye çalıştı. Yangına müdahale etmek isterken dumandan etkilenen Akpınar, ambulansla Beyhekim Devlet Hastanesine kaldırıldı. Otobüs, olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Araçta büyük çapta maddi hasara yol açan yangının, elektrik kontağından çıkmış olabileceği belirtildi.

9 Nisan – Hortum: 6 işçi hayatını kaybetti – Elazığ
Elazığ’ın Maden İlçesi’nde meydana gelen hortum ve şiddetli fırtına karayolları işçilerinin kaldığı şantiyede, konteynır ve araçları havalarda uçurdu. Şantiyenin harabeye döndüğü faciada yaklaşık 100 metre sürüklenen konteynırda bulunan ve 4’ü bugün işbaşı yapan 6 işçi yaşamını yitirdi, 7 kişi de yaralandı. Hortumda ölen ve yaralanan işçilerin kimlikleri de belirlendi. Ölenlerin, Metin Bahçeci, Subetullah Oğuz, Emrah Buğran, Abdullah Tekin, Altan Demirkan ve M.Salim Sacit olduğu belirtildi. Yaralanan ve hastanelerde tedavileri süren 7 işçinin ise Abdullah Bakır, Rıdvan Koç, M.Erdal Yıldırım, Salih Yıldırım, İbrahim Oğuz, M. Salih Şenol ve Necmettin Aydemir olduğu açıklandı. Elazığ’ın Maden ilçesinde bugün saat 18.30 sıralarında meydana gelen hortum faciaya neden oldu. Hortum ve fırtına, Maden’e 5 kilometre mesafade bulunan ve karayolları yapım çalışmalarını sürdüren işçilerin barındığı şantiyeyi savaş alanına çevirdi. Aniden bastıran hortum ve şiddetli fırtına işçilerin kaldığı ve o sırada yemek yediği plastik konteyner ile traktör başta olmak üzere diğer araçları havalarda uçurup, yaklaşık 100 metre kadar sürükledi. İşçilerin içinde bulunduğu konteyner, kayalıklara çarparken, araçlar Maden Çayı’na uçtu. Fırtınada konteynerde bulunan işçelerden 4’ü olay yerinde 2’si ise hastaneye kaldırılırken, yolda yaşamını yitirdi. Yaralı 7 işçi ise Maden ve Elazığ’daki hastanelerde tedavi altına alındı. Vali: 12 işçinin bulunduğu konteynır sürüklendi. Elazığ Valisi Muammer Erol, olayın ardından Maden’e giderek, hastanede tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Vali Erol, olayın saat 18.30 sıralarında meydana geldiğini ve hortumun 12 işçinin yemek saatinde konteynırı uçurduğunu söyledi. Erol, “Hortum koyteynırı alıp bir kaç araç ve traktörün üzerine sürüklüyor. Konteynır içerisinde 4 vatandaşımız hayatını kaybediyor. Daha sonra 2 işçi de ambulansın içerisinde yaşamını yitiriyor. Olay sonrasında yolda herhangi bir göçük sözkonusu değil. Ancak bölgede 10, 15 evin çatısının uçtuğu yönünde bilgiler geliyor” dedi. Ölen 4 işçi bugün işbaşı yapmıştı. Maden’deki hortum faciasında ölen işçilerden 4’ünün bugün işbaşı yaptıkları öğrenildi. İşçilerin, başta savcılıktan sabıka kaydı olmak üzere aldıkları evrakları tamamlayarak, taşeron firmaya teslim ederek işe başladıkları belirtildi. Faciada hayatlarını kaybeden 6 kişinin kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

9 Nisan – Kocaeli’nde kaza: 1 yaralı – Kocaeli
Kocaeli’nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Küçük Sanayi’de medyada gelen patlamada Erdem Y (27) adlı işçinin yüzü parçalandı. Olay, yangın tüpü doldurup boşaltan bir işletmede meydana geldi. Boş yangın tüpünü doldurmaya çalışan Erdem Y adlı işçi tüpün patlaması sonucu kanlar içerisinde kaldı. Yüzü parçalanan Erdem Y için sağlık ekiplerine haber verildi. Sağlık ekipleri ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra Erdem Y, ambulansla Gebze Fatih Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ameliyata alınan Erdem Y’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Emniyet güçleri, iş güvenlik kurallarına uyulmadığı ihtimaline karşın olayla ilgili soruşturma başlattı.

9 Nisan – Siirt’te feci kaza – Siirt
Bir inşaatta asansör montajı yapan işçi inşaatın ikinci katından dengesini kaybederek asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. Siirt’in Kurtalan ilçesinde bir inşaatta, asansör montaj işçisi 34 yaşındaki Orhan Demir, 9 katlı binanın 2. katında montaj yaparken dengesini kaybederek düştüğü asansör boşluğunda yaşamını yitirdi. Kültür Mahallesi Yaşar Kemal Caddesi PTT Karşısında meydana gelen olayda, asansör montajı yapan Batmanlı Orhan Demir, iddiaya göre asansör boşluğuna düştü. Olay yerinde yaralı olarak Kurtalan Devlet Hastanesi’nde kaldırılan Demir yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Demir’in cansız bedeni, savcılık ve polis ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından Kurtalan Devlet hastanesi morgundan alınarak ailesi ve yakınlarına teslim edildi. Batman’a getirilen Demir asri mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. Polis ve Savcılık, olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Batman’ın Hilal Mahallesi 3731 sokakta ikamet eden evli ve üç çocuk babası Orhan Demir Batman’dan işsizlik nedeniyle bir yıl önce Kurtalan’a çalışmak için gitti. Kurtalan’da asansör montaj firmasında iş bulan Demir bir yıldır yeni binalarda asansör montajı yaparak geçimini sağlıyordu.

9 Nisan – Sultanbeyli’de kaza: 2 ölü, 8 yaralı – İstanbul
Sultanbeyli’de, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkan kamyon, tekstil işçilerini taşıyan servis minibüsüne çarptı. Kazada 2 işçi öldü, 8 işçi de yaralandı. Yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaza, Atatürk Caddesi Kurtköy istikametinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Tayyar Bakdemir’in kullandığı 34 UB 5125 plakalı kamyon yağışlı hava nedeniyle kontorden çıktı. Kamyon, Abdurrahman Erhan yönetimindeki 34 EB 8419 plakalı servis minibüsüne yandan çarptı. Çarpmanın etkisiyle yan tarafı parçalanan minibüs bariyerlere vurarak durabildi. Tekstil işçilerini taşıdığı öğrenilen minibüs içindeki Gökhan Kazan (25), Hasan Karakazan (25), Eda Çavuşoğlu (19), Halil Çavuşoğlu (32) ile Cavit Demir ve eşi Behice Demir (29) ve isimleri öğrenilemeyen 3 işçi yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla Sultanbeyli Devlet Hastanesi, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan Behice Demir yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Eda Çavuşoğlu’nun da hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi. (Eda geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı…) İtfaiye ekipleri tarafından minibüsün içerisinden yaralı olarak çıkartılan ve eşinin öldüğünden habersiz olan Cavit Demir, çevresindekilere başparmağı ile ‘her şey yolunda’ işareti yaparak iyi olduğunu anlatmaya çalıştı. Cavit Demir’in olay yerine gelen annesi de hurdaya dönen minibüsü görünce gözyaşı döktü. Kazadan Yara almadan kurtulan işçilerden Turan Alkan kamyonun rampadan fren yapmadan aşağı indiğini ve hızla içinde bulunduğu servis minibüsüne çarptığını söyledi. Kamyon sürücüsü Bakdemir ve servis minibüsünün sürücüsü Erhan, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Kaza mahallinde inceleme yapan polis kazayla ilgili soruşturma başlattı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 19 yaşındaki Eda Çavuşoğlu arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Kimya Mühendisi arkadaşımız Erzan Zincir’in akrabası olan Eda’nın ailesine başsağlığı diliyoruz… Ercan arkadaşımızın bu üzücü haber ile ilgili bizlere 11 Nisan’da ulaştırdığı not aşağıdadır: Sultanbeyli’de pantolon üretimi yapan bir firma; Lafem Giyim. Çalışanlarının arasında çok sayıda akrabam vardı. Bir haftadır işçilere ücretsiz izin kullandırıyorlardı. Pazartesi işbaşı yapmak ümidiyle servise bindiler. Araç küçük, çalışanlar çok sayıda olduğu için iki tur yapıyordu servis. Sultanbeyli Uzundere mevkiinden servise bindi bizim Eda, abisi, ablasının eşi ve mahalleden diğer arkadaşları. Dönüş yapmak isteyen servise, rampa aşağı inen bir kamyon ortadan çarpması sonucu, Eda’nın yanındaki koltukta oturan iki çocuk annesi Behice Demir(29) olay yerinde ölüyor. Yine aynı iş yerinde çalışan ve yaralı kurtulan eşi, her şey yolunda diye işaret yapıyor. Olayı akşamüstü öğreniyorum. hastaneye gittiğimde Eda’nın akrabaları, köylüleri tıklım tıklım. Bizden önce firmanın sahibi gelmiş, konuşmuş bizimkilerle, bir minibüs dolusu işçi getirerek kan verdirmiş. Polis tutanaklarını gösterdiler bana: Olay Türü; Trafik Kazası, Şekli; Servis ile İşyerine Giderken Kaza. İSG Uzman adayı olarak ilk defa bir olayda katkıda bulundum. Oda ailemden biri için. Eda’nın durumu ağır. Akciğerlerindeki kanamayı durduramıyorlarmış. İki gündür hayat mücadelesi veriyor Eda. Yüzünden gülücük eksik olmayan Eda, etrafına yaşama ümidi saçardı. Daha 19 yaşındaydı. Köyde okuyamamış, İstanbul’a gelmişti. Bi süre bizimle kaldı. Onunla sohbetlerimiz sonucu açıköğretimde okumaya başlamıştı. Şimdi tekrar aramıza dönmesini, yine hayatımıza renk katmasını bekliyoruz, tüm ümidimizle.
Tüm iş “kazaları” gibi bunu da tarihe not düşelim, ki bilsin herkes!!!

9 Nisan – Kafasına kalas düşen işçi öldü – Şırnak
Şırnak’ın İdil ve Cizre İlçeleri arasında Düzova Köyü yakınlarında yapımı devam eden Şırnak Havaalanı inşaat alanında meydana gelen kazasında 1 işçi hayatını kaybetti. Kaza, bugün saat 13.00 sıralarında yapımı devam eden Şırnak Havaalanı’nda meydana geldi. Havaalanı kulesinin altında çalışan işçilerden 39 yaşındaki Hasan Aray’ın başına kulenin üzerinde bulunan tahta kalasın kafasının üzerine düşmesi sonucu ağır yaralandı. Hemen Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Aray, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olaydan sonra havaalanında yapımı devam eden kulenin üzerinde çok sayıda kalasın olduğu ve tedbirsiz bir şekilde kulenin üzerinde durduğu görüldü. Havaalanı şantiyesinde toplanan işçiler matem havasına girerken, kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

9 Nisan – Asansör boşluğundan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti – Kayseri
Kayseri’de inşaat işçisi 53 yaşındaki Ali Şafak, 10’uncu kattan asansör boşluğuna düşerek öldü. Olay, Merkez Melikgazi İlçesi Gökkent Mahallesi 449’uncu Sokak’ta yapımı devam eden Erkeoğlu İnşaat’ta meydana geldi. Ali Şafak, 10’uncu kattaki asansör boşluğuna sıva yaparken, dengesini kaybederek, düştü. Çağrılan sağlık görevlileri Ali Şafak’ın öldüğünü belirledi. İşçinin cesedi otopsi için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırılırken, soruşturma başlatıldı.

9 Nisan – İnşaat işçisi hayatını kaybetti – Erzurum
Erzurum’un İspir İlçesine bağlı Çamlıkaya Beldesinde bir işçi inşaatı devam eden viyadükün üzerinden geçen yüksek gerilim hattını onarırken elektrik akımına kapıldı. Yüksek gerilim hattı yer altına almak için çalışan işçi bu esnada akıma kapıldı ve ağır şekilde yaralandı. Olaydan hemen sonra Devlet hastanesine kaldırılan M.P. isimli şahıs tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cumhuriyet Başsavcılığı hayatını kaybeden işçinin bağlı olduğu elektrik firması hakkında soruşturma başlattı.

9 Nisan – İşçileri taşıyan kamyonet kaza yaptı: 13 yaralı – Muğla
Muğla’nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz’e işçi taşıyan kamyonetin takla atması sonucu 13 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Fethiye’nin Ölüdeniz beldesinde bir inşaata işçi taşıyan Mücahit Artan idaresindeki 48 H 0538 plakalı kamyonet Oluklu Mevkiinde aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu kontrolden çıktı. Önce yol kenarındaki bariyerlere çarpan kamyonet daha sonra takla atmaya başladı. Bu sırada kamyonetin kasasındaki inşaat işçileri yola savruldu. Kaza sonrasında Fethiye Ölüdeniz yolu trafiğe kapanırken, yolda can pazarı yaşandı. Araç sürücüsü Mücahit Artan ile yola savrulan yaralılar Faruk Artan (18), Abdulkadir Artan (20) Gültekin Artan (25), Burhan Artan (29), Doğukan Yalnızağaç (19), Müslüm Yalnızağaç (26), Kadir Kula (20), Erhan Algor (20), Engin Algor (25), Erdal Yaşar (20), Erdoğan Can (27) ve Yılmaz Beyazıt (34) bölgeye sevk edilen çok sayıda ambulansla çevredeki hastanelere kaldırıldı. Durumu ağır olan yaralılara ise ilk müdahaleleri olay yerinde yapıldı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, kamyonet sürücüsünün ehliyetinin olmadığı öğrenildi. Öte yandan işçileri taşıyan kamyonetin aşırı hızlı olduğunu iddia eden görgü tanığı İsmail Çolak, kamyonetin bir aracı sollamaya çalıştığını anlattı. Çolak, “Kamyonet süratliydi. Bir otomobili sollamaya çalışırken bir anda takla attığını gördüm. Bu sırada kasasındaki kişiler yola savruldu.” dedi.

9 Nisan – Denizde intihar – Samsun
Giresunlu genç, çalıştığı yük gemisinde girdiği bunalım sonucu kendini asarak intihar etti. Ukrayna-Samsun seferi yapan Tamer Kıran adlı Türk bandıralı yük gemisinde çalışan M.K (33), girdiği bunalım sonucu gemi Karadeniz açıklarındayken kendini asarak intihar etti. M.K’nin cesedi Samsun Limanı’na getirilerek otopsi için Gazi Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

5 Nisan – Ada Tersanesi’nde patlama: 2 ölü, 6 yaralı – İstanbul
5 Nisan Perşembe günü öğlen saat 13.00 civarında Tuzla’da bulunan Ada Tersanesi’nde bir patlamada meydana geldi, 2 işçi öldü, 6 işçi yaralandı. Hayatını kaybedenlerin isimleri: Ali Sardıç, Recep Özdal. Yaralılar: Ali Kaya, (ağır yaralı), Hüsamettin Döneryüz, Özkan Çoban, Samet Doğan, Fikret Yılmaztürk ve Beytullah Ateş…
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi olarak ilk olay yeri izlenimlerimiz şöyle: Patlama Ada Tersanesi’nde Norveç’e teslim edilecek bir tankerde meydana gelmiştir. Tankerin ortada bulunan yakıt tankı bölümünde asetilen veya LPG ile -dar alanda- sıcak kesme yapılmaktadır. İşçiler öğlen yemeğe çıkmışlardır. Şu ana kadar açıklanmayan bir nedenden dolayı gaz birikmesi meydana gelmiştir. İşçiler yemek dönüşü ışığı açınca gaz patlaması yaşanmıştır… Güvenlikçiler ve tersanede resmi olarak çalışmadıkları belirlenen ‘patronun adamları’, gruba sürekli sözlü tacizde bulunarak tehditler savurmuştur. ‘Sivil giyinimli’ sözde güvenlikçilerin tacizlerine tepki gösteren Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, rahatsızlığını dile getirmiştir. Bunun üzerine Ada Tersanesi önünde DİSK Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı’ya tersane sahiplerinin adamları saldırmıştır.

9 Nisan – Doktora saldırı – Samsun
Samsun’da bir sağlık çalışanı daha şiddete maruz kaldı. Gazi Devlet Hastanesi Acil Servis Doktoru Alaattin Taştan, tedavi olmaya gelen Ç. E. adlı uzman çavuş tarafından silahla darp edildi. Doktorun kafasına 6 dikiş atıldı. Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde öğlen 12.00 sıralarında meydana gelen olayda, eşi ile birlikte tedavi olmaya gelen Ç. E. adlı uzman çavuş, kendisi tedavi eden 21 yıllık doktor Alaattin Taştan’ı beylik tabancası ile darp etti. Olayın ardından uzman çavuş hastaneden ayrılırken, başından yaralan doktor görev yaptığı hastanede tedavi altına alındı. Yaşadığı olayın şokunu uzun süre atlatamayan doktor Alaattin Taştan, olayın öğle yemeği saatinde meydana geldiğini belirterek, “Hasta, eşi ile birlikte tedavi olmak için geldi. Rahatsızlığını anlattı. Bende mevsim hastalığı olan grip olduğunu belirterek, bir iğne vurulması gerektiğini söyledim. İğne vurulmak istemedi ve hastaneden ayrıldı. İki dakika sonra yeniden hastaneye gelerek benden muayeneyi iptal etmemi istedi. Bende barkot fişini verebileceğimi hasta kâğıdının bende kalacağını söyledim. Bana hakaretler ve tehditler yağdırdı. Daha sonra belinden silahını çıkararak, şakağıma vurdu. Kafama 6 dikiş atıldı. Davacıyım” dedi.

8 Nisan – İşçi servisi direğe çarptı: 5 yaralı! – Bolu
Bolu’da faaliyet gösteren bir firmaya ait işçileri taşıyan servis otobüsü, elektrik direğine çarptı. Kazada 5 işçi yaralandı. Kaza, saat 16.40 sıralarında Aşağısoku Mahallesi Karadere Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, Adnan Yüksel idaresindeki 14 AU 203 plakalı otobüs seyir halindeyken direksiyonu kilitlendi. Sürücü Yüksel, direksiyon hâkimiyetini kaybedince otobüs kontrolden çıktı. Elektrik direğine çarparak durabilen otobüste 45 işçiden 5 kişi yaralandı. Otobüsün direğe çarpması sonucu hafif şekilde yaralanan Alaattin Kırdar, Yüksel Kabadayı, İbrahim Nar, Ahmet Öztürk ve Erdem Altunay ambulanslarla İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olması herkesi sevindirdi.

7 Nisan – Oltu’da iş kazası: 1 ölü – Erzurum
Erzurum’un Oltu ilçesinde kaza yapan iş makinesinin çarpması sonucu devrilen ağaçların altında kalan 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Oltu ilçesine bağlı Yol Boyu köyünde sulama kanalı çalışması yapan S.T. idaresindeki iş makinesi kayarak devrildi. İş makinesinin devrilmesi sonucu yol kenarında bulunan kavak ağaçları devrilerek yoldan geçen 2 kişinin üzerine düştü. Ağaçların altında kalan M.T. kaldırıldığı Oltu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybederken, yaralanan N.V.’nin tedavisinin ise sürdüğü bildirildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma, iş makinesi operatörü S.T.’yi gözaltına aldı.

7 Nisan – Karacabey ilçesinde inşaattan düşen bir kişi yaralandı – Bursa
Alınan bilgiye göre, Drama Mahallesi 119. Sokak üzerindeki inşaatta iskeleye çıkarak sıva yapan Harun Öner (29), dengesini kaybederek ikinci kattan düştü. Yandaki binanın bahçesine düşen Öner, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Karacabey Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öner’in vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu öğrenildi.

7 Nisan – Asansör boşluğuna düşen işçi yaralandı – Kayseri
Kayseri’de inşaatı devam eden bir binanın asansör boşluğuna düşen işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Altınoluk mahallesi Pamukkale Caddesi’nde inşası devam eden bir apartmanda çalışan işçi yaklaşık 10 metre yükseklikten düşerek yaralandı. Çalıştığı esnada dengesini kaybeden S.G. (31), asansör boşluğuna düşerek çeşitli yerlerinden darbe aldı. Çalışma arkadaşları S.G.’nin düştüğünü görerek ambulansa haber verdi. Olay yerine gelen ambulansla Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan S.G. tedavi altına alındı. S.G.’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken polis, olayla ilgili inceleme başlattı.

7 Nisan – Bir inşaat işçisi hayatını kaybetti – Trabzon
Trabzon merkeze bağlı Akoluk beldesinde bir kişi çalıştığı iş yerinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Akoluk beldesinde bir iş yerinin inşaatında rampa cihazının tamiratı işinde çalışan Mustafa Aydın (39) üzerine rampa cihazının düşmesi sonucu ağır yaralandı. Aydın, kaldırıldığı KTÜ Farabi Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Trabzon Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonrası Mustafa Aydın’ın cenazesi yakınlarına teslim edildi. Aydın, bugün Vakfıkebir ilçesi Yalıköy Beldesi Merkez Camisi’nde Cuma Namazı’nın ardından kılınan cenaze namazı sonrası Kaleköy’deki aile mezarlığına defnedildi.

7 Nisan – Mermer işçisi hayatını kaybetti – Muğla
Muğla Yatağan’da bulunan bir mermer fabrikasında çalışan 33 yaşındaki Murat Şatırer iş kazası sonucu hayatını kaybetti.

7 Nisan – Mersin’de göçük: 1 ölü – Mersin
Mersin’in Tarsus İlçesi’nde bir brikethanede meydana gelen göçükte, kum altında kalan işletmeci 4 çocuk babası 47 yaşındaki Ahmet Böz yaşamını yitirdi. Böz’ün göçük altında kaldığı kaza, bir işyerinin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Olay, sabah saatlerinde Yeni Sanayi Sitesi’ndeki Böz Briket İmalathanesi’nde meydana geldi. İşletmeci Ahmet Böz, 6 metre yüksekliğindeki dev kum yığınının üzerine çıkarak çalışmaya başladı. Başka bir alana aktarılan kum yığınının altı kısmında oluşan boşluk nedeniyle meydana gelen göçük altında kalan Böz’ü kurtarmak için işçileri hemen harekete geçti. Kürekle kumu kaldırmaya çalışan işçilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen Tarsus Belediyesi Tar-Kur ekipleri de arama kurtarma çalışmasına başladı. Yaklaşık 3 saat süren çalışmanın ardından Ahmet Böz’ün cesedi bulundu.Çalışmaları umutla izleyen eşi Zeynep Böz, ölüm haberiyle sinir krizleri geçirdi. Böz’ün cesedi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Bu arada Böz’ün göçük altında kaldığı kaza ise karşı tarafta bulunan bir mermer atölyesinin güvenlik kamerasına yansıdı.

7 Nisan – Trafo patlaması sonucu 3 işçi elektrik akımına kapıldı – Kırşehir
Meram Elektrik Dağıtım A.Ş (MEDAŞ) görevlileri, Azerbaycan Yürüyüş Parkı yanında bulunan trafoda ölçüm yapmek istedi. Bu sırada trafo büyük bir gürültüyle patladı. Olay yerinde çalışırken yaralanan Ali A. (27), Adil V. ve Selçuk Y.’ye (26) olay yerine gelen sağlık ekipleri ilk müdahaleyi yaptı. Müdahale ardından Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldıran yaralılar, tedavi altına alındı. 1. derece yanık teşhisi ile hastaneye alınan görevlilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

6 Nisan – Ataması yapılmayan öğretmen intihar etti – Trabzon
Bir ataması yapılmayan öğretmen daha intihar etti. Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde 27 yaşındaki Hilal Uzunkaya adlı öğretmen evinin 8’inci katından atlayarak intihar etti. Uzunkaya’nın, uzun süredir öğretmen olarak atanmadığı için psikolojik tedavi gördüğü öğrenildi. Dün (5 Nisan) Diyarbakır’ın İncehıdır Köyü’nde, Mustafa Kaya adlı öğretmen kravatıyla kendini asarak intihar etmişti.

3 Nisan – Madende göçük: 4 ölü – Eskişehir
Eskişehir’in Mihallıçık ilçesi Koyunağılı köyündeki kömür madeninin üretim bölümünde saat 18.00 sıralarında göçük meydana geldi. Göçükte kalan Ramazan Karacan (48),İsa Mırık (38), Hamza Aktürk (45) ve Hüseyin Kök (44) hayatını kaybetti. Göçükten çıkarılan işçilerin cesetleri Beypazarı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Göker: Göçük 280 metre derinlikte oldu. Mihalıççık Kaymakamı Zekeriya Göker, özel sektöre ait bir maden ocağında 4 işçinin ölümüne neden olan göçüğün 280 metre derinlikte, tavanın çökmesi sonucu meydana geldiğini bildirdi. Mihalıççık Kaymakamı Zekeriya Göker, kömür madenindeki göçüğün saat 18.30’da gerçekleştiğini kaydetti. “Göçük, yerin 280 metre derinliğinde meydana geldi” diyen Göker, şöyle konuştu:
“Madende yalancı tavan olarak bilinen tavanın çökmesi sonucu, Kütahya’dan ilçeye çalışmak için gelen Hamza Aktürk (45), Ramazan Karaca (48), İsa Mırık (38) ile Ordu’dan gelen Hüseyin Kök (44), hayatını kaybetti. Göçükten çıkarılan işçilerin cesetleri Beypazarı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Şu anda yaralı yok.”
Öte yandan cumhuriyet savcısı, göçüğün meydana geldiği madende inceleme yaptı. Jandarma ekipleri, maden ocağının girişinde güvenlik önlemi aldı.

5 Nisan – Ataması yapılmayan öğretmen intihar etti – Diyarbakır
Ataması yapılmayan öğretmenlerin intiharına bir yenisi eklendi. Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde yaşayan ataması yapılmayan genç öğretmen Mustafa Kaya, intihar etti. Ataması yapılmayan, bir sürede vekil öğretmelik yapan Mustafa Kaya (26), öğretmen ataması yapılmadığı için evde kimsenin olmadığı sırada kravatıyla kendini tavana asarak intihar etti. Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne bağlı İncehıdır Köyü’nde yaşayan Kaya’nın cenazesi otopsi yapılmak üzere Ergani Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde 4 yıldır atanmayı bekleyen öğretmen Mustafa Kaya (26), önceki gün kravatı ile kendini asarak yaşamına son verdi. Ağır ekonomik şartlar altında eğitimini tamamlayan, fakat atanamayan Kaya’nın öğretmen arkadaşları, “O çocuğu çaresizlik öldürdü” dedi. Türkiye “atanamayan öğretmenler” gerçeği yüzünden intihar eden öğretmenlere bir yenisi Diyarbakır’da eklendi. Ergani İlçesi’ne bağlı İncehıdır Köyü’nde ikamet eden ve 4 yıldır atamayı beklediği öğrenilen Mustafa Kaya (26), önceki akşam ailesi ile birlikte yaşadığı evin tavanına kravatıyla kendini asarak yaşamına son verdi. Otopsi yapılmak üzere Ergani Devlet Hastanesi’ne getirilen Kaya’nın cenazesi, otopsisinin ardından dün doğduğu İncehıdır Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Kaya, geride yürek burkan bir hayat hikâyesi ve gözü yaşlı aile bıraktı. 1986 İncehıdır Köyü doğumlu Kaya, ilköğretimi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO), liseyi Ergani Anadolu Öğretmen Lisesi’nde, üniversiteyi de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü okuyarak tamamladı. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için Kaya, üniversiteyi ailesine yük olmadan gece bulduğu parttaym işlerde çalışarak tamamladı. Tüm engellere rağmen eğitimini başarı ile tamamlayan Kaya’yı, kendisi gibi atanmayı bekleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen öğretmen adayı, şu sözlerle anlatıyor, “Aynı sınıftaydık. Başarılı biriydi, hayat dolu, güler yüzlüydü. Atanamamak canını çok sıkıyordu. Köylerinde bulunan okulda bir yıl gibi sözleşmeli öğretmenlik yaptı. Fakat köye kadrolu öğretmen atandıktan sonra işine son verildi. Çok zoruna gitmişti. Sonuçta Mustafa hem öğretmen lisesinden mezundu, hem de eğitim fakültesi mezunuydu. Ama buna rağmen atanamıyordu. Sürekli konuşuyorduk. Onca zorluğa rağmen okulunu bitirip kadro alamaması ve onca emekten sonra bir iş dahi bulamaması canını çok sıkıyordu. Zamanla içe kapanmaya başladı. O çocuğu çaresizlik öldürdü. O çocuğu bu ülkenin gerçeği öldürdü” dedi. Kaya’nın bir diğer atanamayan öğretmen arkadaşı ise, Kaya’nın hayatı boyunca attığı her adımda karşısına ekonomik sorunlar çıktığına işaret ederek, “Daha bir hafta önce İstanbul’dan geldi. Bir ay gibi İstanbul’a gidip inşaatta çalıştı. Fakat yapamayınca geri döndü. Köyde ailesi ile birlikte hayvancılık ile uğraşıyordu. Ama hak ettiği yer o iş değildi. Onca emekten sonra aynı ekonomik zorluğa düşmek onu son derece mutsuz etmişti. KPSS sınavlarına giriyordu, matematiği iyi olmadığı için istediği puanı alamıyordu. Dershane için para gerekliydi, fakat parayı temin edecek gücü yoktu. Nitekim son dönemlerde içekapanıklığı arttı. Ki Mustafa o kadar cana yakın, espri yapmayı seven biriydi ki her kes tarafından seviliyordu. Atanamaması hayatını kararttı. Sonunda hak ettiği kravat hayatına mal oldu” diye konuştu.

5 Nisan – Elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti – Amasya
Nisan ayında işçi ölümleri artarak sürüyor. Gün içinde Tuzla Tershanesinde 3 işçinin ölümünün ardından Amasya’da elektrik akımına kapılan bir işçi Samsun’da tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetti. Amasya’da elektrik akımına kapılan Lütfi Güler adlı işçi Samsun’da tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetti. Amasya Suluova ilçesinde bir elektrik firmasında çalışan Lütfi Güler (34), elektrik akımına kapılarak ağır yaralandı. Soluova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Lütfi Güler, ilk müdahalesinin ardından Samsun’da bulunan özel bir hastaneye sevk edildi. Lütfi Güler, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

4 Nisan – 17 yaşındaki işçi hayatını kaybetti – Adana
Bir demir doğrama atölyesinde çalışan işçiler, Güzelyalı Mahallesi 81163 Sokak’ta bir apartmanın 5. katındaki daireye takacakları pencere demirlerini, önce vinç yardımıyla binanın terasına çekti. Atakent Mahallesi İMKB Lisesi birinci sınıf öğrencisiyken okulu bırakarak demirci atölyesinde çırak olarak işe başlayan Abidin Altay (17), pencere demirlerinden birini, 9 katlı binanın terasından 5. kata taşımak için kabin iç kapısı bulunmayan asansörü kullandı. Altay, indirmeye çalıştığı pencere demirinin, 9 katlı binanın 7 ve 8’nci katları arasında asansör boşluğu duvarına sıkışması sonucu boynu kırılarak olay yerinde yaşamını yitirdi. Apartman görevlilerinin bildirimi üzerine gelen Adana Büyükşehir Belediyesi CANKUR ekipleri, Altay’ın cesedini kabin içerisinden çıkardı.

4 Nisan – Bir inşaat işçisi öldü – Sakarya
Sakarya’nın Karasu ilçesinde, bir ilköğretim okulunun istinat duvarının yapımı sırasında bir metre yükseklikten inşaat demirinin üzerine düşen işçi hayatını kaybetti. Kuyumculu köyündeki Şehit İsmail Hakkı Yılmaz İlköğretim Okulunun istinat duvarının yapımında çalışan Mahmut Soytekinoğlu(42), dengesini kaybederek yaklaşık bir metre yükseklikten, zemine çakılı bulunan inşaat demirinin üzerine düştü. İşçinin vücuduna saplanan demir, çevredekilerin yardımıyla kesildi. Ağır yaralanan işçi, vücudunda kalan parçayla ambulansa konularak Karasu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Soytekinoğlu, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

4 Nisan – Ermeni askeri canlandıran işçi ağır yaralı – Van
Van’ın Erciş ilçesinin Ermenilerden kurtarılmasının yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliklerde gerçek mermi kullanılması sonucu Ermeni askeri canlandıran bir kişi ağır yaralandı. Yaralanan ve Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alınan belediye işçisi Murat’ın durumu ciddiyetini koruyor. Van’ın Erciş ilçesinin Ermenilerden kurtarılmasının yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlerde gerçek mermi kullanılması sonucu Ermeni askeri canlandıran bir kişi ağır yaralandı. Van’ın Erciş ilçesinde düzenlenen gösterilerde kuru sıkı mermi yerine gerçek mermi kullanıldı. Erciş’in Ermenilerden kurtarılmasına yönelik düzenlenen sahne sırasında Ermeni askerlerini canlandıran belediye işçisi Murat isimli kişi, karşı tarafta bulunan ve ismi öğrenilmeyen bir kişinin silahından çıkan kurşunla ağır yaralandı. Duruma halen ciddiyetini koruyan işçi Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı. Olayın ardından Erciş Savcılığı tarafından soruşturma başlatılırken, soruşturma kapsamında etkinlikte silah kullananların ifadeleri alındı. Erciş Belediyesi yetkilileri, yaşanan olayı doğrulayarak, savcılığın soruşturmasıyla birlikte olayın ortaya çıkacağını dile getirdi. Yetkililer, gerçek merminin nasıl kullanıldığı konusunda ise kendileriyle bir bağlantının olmadığı iddiasında bulundu.

3 Nisan – TOKİ inşaatında 50 işçi zehirlendi – Van
İstanbul Esenyurt’ta gerekli önlemler alınmadığı için kaldıkları çadırda yanarak can veren 11 işçi hafızalardaki tazeliğini korurken, Erciş İlçesi’nde TOKİ’ye ait inşaatta çalışan 400 civarında işçinin yedikleri yemekten dolayı zehirlendikleri bildirildi. Akşam saatlerinde kusma, ishal ve baş dönmesi yaşayan 50 işçi ambulans ve özel araçlarla Erciş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çalışma, barınma ve beslenme koşullarına ilişkin bilgi veren zehirlenen işçilerden İsmail Çalım, “Öğlen yediğimiz yemekten dolayı zehirlenmiş olabiliriz. Tavuk haşlaması ve yoğurt yedik. Yemekhane diye bir şey yok zaten. İki tane karavan getirip, servis yapılıyor. Aldığımız yemekleri dışarıda ya da yattığımız yerlerde yemek zorunda kalıyoruz. Bir aydır banyo yapamıyoruz. 3 tuvalet var, 300 işçi bu 3 tuvaleti kullanıyor. Bazen sular da kesiliyor” dedi.

3 Nisan – Pres makinesine başını kaptıran genç kurtulamadı – Tekirdağ
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bir fabrikada çalışan 26 yaşında ki genç, pres makinesi temizlemek isterken başını kaptırarak yaralandı. Hemen hastaneye kaldırılan kişi 1 hafta boyunca İstanbul’da makinelere bağlı olarak yaşatılmaya çalışıldı. Fakat tedaviye cevap vermeyen genç işçi hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan HEMA Endüstride işçi olarak çalışan Gökhan Genç(26) görevli olduğu bölümde ki pres makinesini temizlemek istedi. İddiaya göre bir anlık dalgınlık sonucu Genç başını pres makinesine kaptırdı. Arkadaşlarının yardımıyla sıkıştığı pres makinesinden çıkarılan Genç yaralı olarak Çerkezköy’de hastaneye kaldırıldı. Genç’in tedavisinin daha iyi yapılabilmesi için İstanbul’da özel bir hastaneye kaldırıldı. 1 hafta makinelere bağlı olarak yaşatılmaya çalışılan Genç tedavilere cevap veremeyince hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Genç’in cenazesi Çorlu’da Garaj Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası Muratlı ilçesine bağlı Çevrimkaya köyünde gözyaşları içinde toprağa verildi.

3 Nisan – Karasu 2 baraj gölünde 5 TEDAŞ işçisi boğuldu… – Erzurum
3 Nisan Salı günü akşamı saat 18.30’da bizleri çok üzen bir olay meydana geldi. 5 enerji işçisi arkadaşımız suda boğularak hayatlarını kaybetti. Erzurum Karasu 2 baraj gölünde bulunan orta gerilim elektrik direğine tamir için giden ustabaşı Mustafa Arifoğulları (58) ile taşeron işçiler Rıdvan Takım (36), Feridun Öztürk (35), Ahmet Sait Turan (27) ve Şahin Baykal (27)’ın bindiği deniz bisikleti alabora oldu. Arkadaşlarımız 3 saat buzlara tutunarak yaşam mücadelesi verdi. Başta ailelerinin ve enerji işçisi arkadaşlarının olmak üzere tüm işçi sınıfının başı sağolsun…

3 Nisan – Kütahya’da iş kazası: 1 ölü – Kütahya
Edinilen bilgilere göre, Kütahya-Eskişehir karayolunun 9. kilometresindeki fabrikada manyezitin eritildiği sırada, henüz belirlenemeyen bir sebeple patlama meydana geldi. Patlama esnasında manyezit korlarının devrilmesi sonucu çıkan yangında alan içerisinde bulunan Sedat Demirkol (30) yanarak hayatını kaybetti. Sedat Demirkol’un cenazesi Cumhuriyet Savcısı’nın olay yerindeki ilk incelemelerinin ardından Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Hizmet Binası Morgunun ardından Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü açıklandı.

3 Nisan – Maden işçisi hayatını kaybetti – Ankara
Ankara’nın Beypazarı İlçesi’nde bulunan Eti Soda Trona Maden İşletmesi’nde çalışan 24 yaşındaki Hasan Hüseyin Bölükoğlu, 5 bin voltluk gerilim hattına kapılarak öldü. Başören Köyü yakınlarındaki Eti soda Trona Maden İşletmesi’nde çalışan Beypazarlı Hasan Hüseyin Bölükoğlu, tesisin 5 günlük bakım evresine girdiği sırada şaft sahasında çalışırken 5 bin voltluk gerilime kapıldı. 1.5 yıldır çalışan ve bekâr olan Bölükoğlu, ağır yaralandı. Beypazarı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Bölükoğlu, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

3 Nisan – Tarım işçileri kaza yaptı: 8 yaralı – Adana
Tarım işçilerini taşıyan kamyonetin dereye devrilmesi sonucu 8 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Mahmut Karakale (58) yönetimindeki 31 RR 449 plakalı kamyonet, Şanlıurfa’dan aldığı mevsimlik işçileri Yumurtalık İlçesi’ne bağlı Asmalı Köyü’ne götürürken, Deveciuşağı Köyü yakınlarında direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu dereye devrildi. Kazada sürücü ile Hüseyin (7), Barış (8), Şahin (15), Duygu (15), Mustafa (16), Aynur (26) ve Nazife Başkale (47) yaralandı. Yumurtalık Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Hüseyin, Barış, Şahin, Duygu, Aynur ve Nazife Başkale, ilk müdahalenin ardından Ceyhan Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

2 Nisan – Van’da süt tesisinde kalorifer kazanı patladı – Van
Van’da bir süt işleme tesisinde kalorifer kazanın patlaması sonucu 6 kişi yaralandı. Van’ın Gürpınar-Gevaş karayolu üzerinde bulunan bir süt işleme tesisindeki kalorifer kazanın patlaması sonucu 6 kişi yaralandı. Halil Gül’e ait Görentaş Süt İşletme Tesisi’nde bulunan kalorifer kazanı, henüz belirlenmeyen bir nedenden dolayı patladı. Büyük bir gürültü ile meydana gelen patlamada Rıdvan Görentaş, Medeni Ertaş, Metin Aydemir, Mahmut Güngör, Osman Ensari ve Cerciş Topçi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

1 Nisan – Elektrik akımına kapılan işçilerden biri öldü – Konya
Konya’nın Ereğli ilçesinde MEDAŞ’a ait trafoda bakım yapmak isteyen 2 işçi, elektrik akımına kapıldı. İşçilerden birisi hayatını kaybederken, diğeri ağır yaralandı. Olay, Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, MEDAŞ’a ait elektrik trafosunda bakım yapan işçiler Mevlüt Yeşil ve Durmuş Ali Durdu bir anda elektrik akımına kapıldı. Elektrik direğinde asılı kalan işçilerden Mevlüt Yeşil olay yerinde hayatını kaybederken, Durmuş Ali Durdu ağır yaralandı. Olay yerine gelen ambulansla Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak ilk müdahalesi yapılan Durdu, durumunun ciddiyetini korumasını üzerine Konya’ya sevk edildi. Mevlüt Yeşil’in cenazesi ise Ereğli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Kaynaklar: Adana Haber, Alınteri, Anadolu Ajansı, Atılım Haber, Beyaz Gazete, Bianet, Birgün, Bursada Bugün, Cihan Haber Ajansı, CNN Türk, Dev Maden-Sen, Devrimci Proletarya, Dicle Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Elbistan Kaynarca, Emek Dünyası, Etkin Haber Ajansı, Evrensel, Erzurum Gazetesi, F5 Haber, Fırat Haber Ajansı, Focus Haber, Gazete Vatan, Gaziantep Haberler, Gerçek Gündem, Güvenli Çalışma, Haber 3, Haber Çorlu, Haber Fx, Haber Pro, Haber X, Haber Yurdum, Haberciniz, Haberimport, Haberler, İhlas Haber Ajansı, İnternet Haber, İstanbul Tabip Odası, Karadeniz Bayrak, Kent Haber, Kızıl Bayrak, Konya, Kuzey Haber, Medya 73, Milliyet, Mynet, Özgür Gündem, Samanyolu Haber, Samsun Analiz, Sendika.Org, Sol, Star Batman, Star Gazete, Şanlıurfa, Türkiye, UİD-Der, Yatağan Demeç, Yeni Alanya, Yeni Asır, Yüksekova Haber, Zaman.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/05/13/calisma-yasami-87-olum-nisan-2012-is-kazalari-raporu/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.