(başlıksız)

“3 Mart TMMOB İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü”
Güncelleme : 03 Mart 2013 16:05 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Eskişehir Şubesi İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Banu Gürlek, iş kazalarında dünya sıralamasında en fazla işçi ölümünün yaşandığı ilk üç ülke arasında olduğunu, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldığını söyledi.

TMMOB’a bağlı odalar adına Eskişehir Mimarlar Odası’nda düzenlenen basın toplantısında ortak basın metnini okuyan Gürlek, Zonguldak Kozlu’da 3 Mart 1992 tarihinde 263 maden işçisinin hayatını kaydettiği grizu patlamasının yıl dönümünün, TMMOB tarafından “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” ilan edildiğini bildirdi.

Her yıl binlerce iş kazası yaşandığını belirten Gürlek, “iş kazası” yerine “iş cinayeti” sözünü kullanmayı daha doğru bulduklarını ifade etti.

Bir olaya kaza diyebilmek için önceden öngörülememiş ve planlanmamış olması gerektiğini dile getiren Gürlek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde yaşanmış ve işçilerin hayatlarını kaybettiği olaylara baktığımızda ise bunların neredeyse tümünün öngörülememiş nedenlerden gerçekleşmediği açıktır. İş cinayetleri sonucunda ülkemizde, kayıtlı iş yerlerinde her yıl bin 500 işçi hayatını kaybetmektedir. Bu verilere kayıt dışı çalışan iş yerleri ve işçilerde eklendiğinde ortaya çıkan sonuçlar oldukça vahimdir. Türkiye, dünya sıralamasında en fazla işçi ölümlerinin yaşandığı ilk üç ülke arasında, Avrupa’da ise birinci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının yüzde 100’ü önlenebilir iken, gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl meslek hastalıklarından ve iş kazalarından dolayı bir çok insan yaşamını yitiriyor.”

-“İş cinayetleri kader değildir, engellenebilir”

Yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu eleştiren Gürlek, şöyle devam etti:

“Bu yasadaki en önemli sıkıntılardan biri, iş yerinde ‘kaza’ olduğunda, sorumlu tutulacak kişilerin yine aynı iş yerinde ücretli çalıştırılan mühendisler olmasıdır. Yeni yasa iş kazalarında işverenlerin sorumluluğunu ortadan kaldırmaya yönelik bir düzenlemedir. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde ‘önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği’ anlayışı yerleştirilmelidir. İş cinayetleri kader değildir, engellenebilir. Yeter ki, bilimin ve tekniğin gereği yapılsın, yeter ki, her çalışmanın öznesi insan olsun.”

Muhabir: Yıldız Gündoğmuş

Anadolu Ajansı

http://yurthaber.mynet.com/detay/eskisehir-haberleri/3-mart-tmmob-is-cinayetlerine-karsi-mucadele-gunu/731989

canada casinos online

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2010/10/11/3-mart-tmmob-is-cinayetlerine-karsi-mucadele-gunu/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.