Asansör boşluğuna düşen işçi yaşamını yitirdi

NUREM İnşaat Firmasının Bornova Evka-3 mahallesinde inşaatını sürdürdüğü, “Tüzomay Residence” inşaatında Kazım Yıldız isimli işçi, inşaattan düşerek hayatını kaybetti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre dün saat 11.00 sıralarında gerçekleşen olayda asansör boşluğuna düşen Yıldız, feci bir şekilde öldü. Çalışan işçiler, Yıldız’ın bir gün önce işbaşı yaptığı ve emniyet kemerinin takılı olmadığını söyledi.

Olay yerinde görüntü alınmasına izin vermeyen inşaat bekçisi, olay anında inşatta olmadığını söyledi. İnşaattan uzaklaştıktan sonra yanımıza gelen ve firma yetkilisi olduğunu söyleyen bir kişi; inşatta bütün güvenlik önlemlerini aldıklarını, güvenlik kurallarına uymayanların bu şirkette çalıştırılmadığını savundu. Ölen işçiyi tanımadıklarını, firmanın şap dökme işini yapan taşeron firmada çalışan işçilerden birisinin akrabası olduğunu iddia eden firma yetkilisi ambulansın geç gelmesi sebebiyle işçiyi kendilerinin saat 11.20’de Trafik Hastanesine kaldırdıklarını söyledi.

İnşaatın 9. katından asansör boşluğuna düşen, hiçbir iş arkadaşının hatta işverenin de tanımadığını söylediği Kazım Yıldız’a ait Bornova’da hiçbir hastane kaydına rastlanmazken Yıldız’ın Bornova Adli Tıbba sevk edildiğini öğrendik. 1955 Bayburt doğumlu olan Yıldız’ın bu şirkette çalışan bir işçi olduğunu şirket yetkilileri kabul etmedi.

“İş güvenliğine önem verildiği söylenen bir şirkette, kimsenin tanımadığı bir kişi inşaat alanına nasıl giriyor?”, “Giren kişi 9. kata kadar nasıl çıkıyor?”, “İnşaat bekçisinin olaydan nasıl haberi olmuyor?” gibi sorular ise hâlâ yanıt bekliyor.
(İzmir/EVRENSEL)

Güncelleme tarihi: 2011-10-29 06:43:05

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2011/10/30/asansor-bosluguna-dusen-isci-yasamini-yitirdi/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.