Gülseren Yurttaş’ın tazminat davası sonuçlandı

29 Aralık 2011 Perşembe, 15:17

İstanbul 7.İş Mahkemesi harita mühendisi Gülseren Yurttaş için tazminat bedelini açıkladı.

İstanbul 7. İş Mahkemesi, Eminönü’ndeki bir şantiyede vinçten düşen parçanın altında kalarak ölen harita mühendisi Gülseren Yurttaş’ın oğulu, annesi, babası ve 3 kardeşine toplam 225 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İstanbul 7. İş Mahkemesindeki duruşmaya, ölen Gülseren Yurttaş’ın davacı kardeşi Hatice Yurttaş katıldı. Duruşmaya Yurttaş’ın oğlu Yağmur Budak, babası Eyüp Yurttaş, annesi Habibe Yurttaş, kardeşleri Osman, Yalçın ve Hatice Yurttaş’ın avukatı Selva Özkarakoç, davalılar Kutay İnşaat Taahhüt ve Ticaret Şirketi’nin avukatı Kerim Yeşilkaya, İSKİ’nin avukatı Mehmet Rüştü Aydemir ile ihbar edilen Sosyal Güvenlik Kurumunun avukatı Ebru Atakan Öztatar da iştirak etti.

Duruşmada söz alan davacıların avukatı Selva Özkarakoç, bilirkişinin hesaplamasını işveren tarafından sigortaya bildirilen ücret üzerinden yaptığını belirterek, ”Oysa müvekkillerimin murisinin, daha yüksek bir maaş ile çalıştığı hususu emsal oda kayıtları ile anlaşılmıştır. Bu sebeple emsal araştırmalara ilişkin yazı cevapları nazara alınmak suretiyle yeniden hesaplanma yaptırılmasını talep ediyorum” dedi.

Davalıların avukatları ise eski beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, davanın reddini istediler.

Kararı açıklayan hakim, Gülseren Yurttaş’ın tek çocuğu Yağmur Budak’ın küçük yaşta anne şefkatinden mahrum kaldığını ve ömür boyunca da mahrum olacağını göz önüne alarak, anne, baba ve kardeşlerinin de duydukları elem ve acının bir nebze olsun azaltılabilmesi için Yağmur Budak’a 100 bin TL, baba Eyüp ve anne Habibe Yurttaş’a 40’ar bin TL ve kardeşler Hatice, Osman ve Yalçın Yurttaş için 15’er bin TL manevi tazminatın İSKİ, Kutay İnşaat Taahhüt ve Ticaret ile Detek Deniz Teknik Limited Şirketlerinden müştereken ve müteselsilen tahsil edilerek davacılara verilmesine hükmetti.

Maddi zararın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmış olması nedeniyle Yağmur Budak ile Habibe Yurttaş yönünden maddi tazminat istemiyle açılan davanın ise reddine karar veren mahkeme heyeti, ihbar olunan Sosyal Güvenlik Kurumunun leh ve aleyhine hüküm tesisine yer olmadığını kararlaştırdı.

Olayın geçişi

İSKİ’nin Sarayburnu-Salacak boru hattı şantiyesinde harita mühendisi olarak çalışan Gülseren Yurttaş (35), 27 Eylül 2007 tarihinde Hasan Hüseyin Navruz idaresindeki 30 ton kapasiteli mobil vinçten düşen ve ”bom” diye tanımlanan parçanın altında kalarak hayatını kaybetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, olayın şantiye şefi Kürşat Özarslan, teknik müdür Ali Ener Edis, operatör Hasan Hüseyin Navruz ve işaretçi Ali Kayın’ın kusurlu davranışlarının birleşmesi sonucu meydana geldiği ifade edilerek, bu 4 kişi hakkında dava açılmıştı.

İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda sanıklar Ali Ener Edis ile Kürşat Özarslan’ın meydana gelen olayda ”asli kusurlu” oldukları göz önüne alınarak ”dikkatsizlik ve tedbirsizlikle ölüme sebebiyet vermek” suçundan çarptırıldıkları 2 yıl 6’şar ay hapis cezaları, 18 bin 200’er TL adli para cezasına çevrilmişti.

Sanıklardan Hasan Hüseyin Navruz, olaydaki kusur durumu da göz önüne alınarak, aynı suçlamaya ilişkin çarptırıldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezası 12 bin 100 TL adli para cezasına çevrilirken, Ali Kayın’ın, tüm dosya kapsamı ve alınan bilirkişi raporunda olayda kusurunun bulunmadığı anlaşıldığından beraatine karar verilmişti.

Yurttaş’ın yakınları, aynı zamanda ilgili kurumlardan maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açmıştı. (AA)

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2011/12/30/gulseren-yurttasin-tazminat-davasi-sonuclandi/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.