İtalya Torino’da tarihi karar: Eternit şirketi, asbeste bağlı hastalıklar nedeniyle mahkum oldu

Hepimizin ismine aşina olduğu Eternit firması, dört büyük fabrikasından İtalya/Casale’de olanının işçiler ve Casale halkında yol açtığı ölümcül sonuçlardan dolayı işçi ailelerine, belediyeye ve sendikalara ödenmek üzere toplam 95 milyon Euro cezaya çarptırıldı. Aynı zamanda firmanın iki sahibi, Stephan Schmidhein ve Louis de Cartier, 16’şar yıllık hapis cezalarına çarptırıldılar. 35 bin’lik Casale şehrinde, yaklaşık 2000 işçi ve Casale’li halktan kişilerin asbeste bağlı akciğer / akciğer zarı kanserinden olduğu hesaplanmıştı.

Australia Asia Worker Links

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Üyesi Aslı Odman’ın Notu: Türkiye’de asbest üretimi RESMEN sadece 2010 Aralık’ta yasaklandı. 1975’de 32bin, 1985’de 55bin, 1997’de 34bin, 2004’de 11bin, 2006’da 5bin ton asbest tüketilmiş. Asbestin neden olduğu hastalıkların ortaya çıkması için 20 ile 40 yıl arası zaman geçmesi gerekiyor. Asbest nedeniyle her yıl İngiltere’de 3 bin 500, ABD’de ise 10 bin kişi hayatını kaybediyor. İsveç’te 30 yıl önce asbestin kullanımı yasaklanmış olmasına rağmen, asbestten kaynaklanan ölümler normal iş kazalarındaki ölümlerin üç misli. Bugün Türkiye’de yılda en az 500 kişide akciğer zarı kanseri (mezotelyoma) görülüyor.Türkiye’de çatılarımız eternit, inşaatlar, geminler asbest dolu. Mahkemelerimiz ise, işverenlerin iş kazası ve işe / üretime bağlı meslek hastalıklarından dolayı birinci dereceden sorumlu tutulmaları için açılmış davaların dosyalarıyla dolu.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2012/03/05/italya-torinoda-tarihi-karar-eternit-sirketi-asbeste-bagli-hastaliklar-nedeniyle-mahkum-oldu/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.