Bursa’da inşaatta vinç kazası: 1 ölü

Bursa’da velilerin, “Bu vinç inşaatın yanındaki okul bahçesine düşerse facia yaşanır” diye uyardığı vinç, 40 metreden operatörüyle birlikte aşağıya uçtu.

Kazada vinç operatörü hayatını kaybetti, aşağıdaki 4 kişi ise yaralandı. Kazanın okulun kapalı olduğu akşam saatlerinde meydana gelmesi ve parçaların inşaatın hemen yanındaki çocuk parkına düşmemesi muhtemel faciayı önledi.

Edinilen bilgiye göre olay, merkez Osmangazi ilçesi Emek Mahallesi’nde meydana geldi. İnşaatı devam eden rezidansa malzeme taşıyan yaklaşık 40 metre boyundaki vinçlerden biri, henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı savruldu. Vidalarının kopmasıyla ortadan ikiye ayrılan vinç, önce yan tarafındaki bir başka vince çarptı, ardından da yapımı devam eden inşaata doğru düştü. Kazada ağır yaralanan 31 yaşındaki bekar vinç operatörü İbrahim Avcı, kaldırıldığı Çekirge Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Vincindevrildiği inşaat alanında çalışan 4 işçi de yaralandı. Yaralı işçiler olay yerine gelen ambulanslarla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. İnşaat işçilerinden Hüseyin Özen, kazanın fazla mesai esnasında yaşandığını kaydederek, daha önce de aynı inşaatta iş kazalarının yaşandığını, vincin devrileceğini daha önceden tahmin ettiklerini söyledi.

Olay yeri inceleme ekipleri gündüz saatlerinde çocuk parkı ve inşaat çevresinde güvenlik önlemi alarak çalışma yaparken, savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Öte yandan, kısa süre önce inşaatın hemen yanındaki Türkiye Kömür İşletmeleri İlköğretim Okulu’nun velileri, fotoğrafını çektikleri vincin çalışmasını okul bahçesi üzerinde yaptığını belirterek muhtemel bir kazada facia yaşanacağı uyarısında bulunmuştu.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2012/04/15/bursada-insaatta-vinc-kazasi-1-olu/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.