ÖLÜM ASANSÖRÜ

08 Haziran 2012 – 02:30
12 katlı bir apartmanda mobilya montajı yapan 3 işçinin bindiği asansör altıncı katta raydan çıktı. Büyük bir hızla yere çakılan asansördeki 3 işçi feci şekilde hayatını kaybetti
Manisa’da 12 katlı bir apartman inşaatının mobilyalarını takan firmada çalışan 3 işçinin bulunduğu yük asansörü, iniş sırasında 6’ncı katta raydan çıktı. Büyük bir hızla yere çakılan asansördeki işçiler 40 yaşındaki İlyas Togan, Engin Şahin ve Veysel Yürekli hayatını kaybetti.
Olay, Hafsa Sultan Mahallesi’ndaki 12 katlı bir apartmanın inşaatında dün saat 10.30’da meydana geldi. Apartmandaki mobilyaları yerine takmak üzere sabah saatlerinde inşaat bölgesine gelen üç işçi daha önce kurulan yük taşıma asansörüne binip binaya çıktı ve çalışmaya başladı.

Önlemler alındı ama
Gelen malzemeleri binaya çıkartmak için dışardaki asansöre binen İlyas Togan, 31 yaşındaki Veysel Yürekli ve Engin Şahin zemine indi. Mutfakta kullanılacak olan mobilyaları asansöre yükleyip 6’ncı kata çıkartan işçiler, daha sonra aşağıya inmek için bir kez daha asansöre bindi. Tam bu sırada, yük asansörü raydan çıktı. Emniyet önlemlerinin alınmasına rağmen, kilolarca ağırlığındaki asansör büyük bir hızla zemine çakıldı. Olayı gören diğer işçiler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Sağlık görevlileri, İlyas Togan’ın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Ağır yaralanan diğer 2 işçi ambulansla Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralı işçiler Engin Şahin ve Veysel Yürekli yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
İnşaatın sahibi Kamber Atabey ile mobilya firmasının sahibi Erginç Yumrukaya olayı haber alıp inşaata geldi, acı haberi alınca da bir süre olayın şokunu yaşadı. Atabey, kısa süre baygınlık geçirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2012/06/10/olum-asansoru/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.