34 BİN VOLTLUK AKIMA KAPILDI 21 Haziran 2012, Perşembe – 17:10

Fabrikadaki trafo arızasını gidermeye çalışan 22 yaşındaki işçi, 34 bin voltluk elektrik akımına kapıldı, ölümle pençeleşiyor

Kartepe’de faaliyet gösteren Elimsan Fabrikası’nda çalışan genç, 34 bin voltluk elektrik çarpması sonucu ağır yaralandı. Talihsiz genç ambulans ya da sağlık ekibi bulunmadığı öğrenilen fabrikadan Özel Konak Hastanesi’ne kadar hususi bir otomobille getirildi. Bir süre kalbi duran genç, doktorların müdahalesiyle hayata döndürülse de, beyin hücreleri zarar gördü ve yoğun bakımdan çıkamadı.

5 AY ÖNCE BAŞLADI
İddialara göre yaşanan talihsiz olay şu şekilde gelişti; Kartepe Uzuntarla mevkiinde bulunan Elimsan Fabrikası’nda 16 Haziran Cumartesi günü yaşanan olayda az kalsın bir genç yaşamını yitiriyordu. Söz konusu fabrikada 5 ay önce mekanikçi olarak iş başı yapan 22 yaşındaki Samet Sancaklı, her gün yaptığı gibi işine devam ediyordu.

TRAFO ARIZLANMIŞTI
Genç işçi Sancaklı’nın ustası, arızalanan bir trafonun tamirine yardım etmesi için genci yanına çağırdı ve trafoda bulunan bir vidayı sıkmasını istedi. Ustasının dediğini yapan Sancaklı, elektrik bulunmaması gereken bir yerden binlerce voltluk elektrik akımına kapıldı. Arkadaşlarının şaşkın bakışları içerisinde yere yığılan gence ilk müdahaleyi arkadaşları yapmak zorunda kaldı.

YOLDA KALBİ DURDU
Fabrikada ambulans ve sağlık görevlisinin bulunmadığı öne sürülürken, elektrik akımına kapılan genç arkadaşları tarafından hususi bir otomobille Özel Konak Hastanesi’ne getirildi. Ambulansla profesyonel şartlarda nakledilmesi gereken Sancaklı`nın yolda kalbi durdu. Hastaneye ulaştığında doktorlar tarafından kalbi yeniden çalıştırılan genç yoğun bakıma alındı.

7 GÜNDÜR SAVAŞIYOR
Sancaklı’nın bir süre boyunca kalbi durduğu için beynine oksijen gitmedi ve beyin hücreleri zarar gördü. Gencin Sakarya’daki ailesi, akrabaları ve iş arkadaşları da talihsiz haberi duyar duymaz hastaneye akın etti. Sakaryalı İsmet Sancaklı ve Selma Sancaklı çiftinin 2 çocuğundan biri olan talihsiz Samet Sancaklı, 7 gündür yoğun bakım ünitesinde yaşatılmaya çalışılıyor.

POLİS İFADE İSTEMEMİŞ
Genç işçinin ailesi; normalde sahada yapılması gereken bir tamir işinin içeride olduğunu ve hiç bir önlem alınmadan tamir yapıldığı için Elimsan’a dava açacaklarını söyledi. Sancaklı Ailesi ayrıca Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek olayla ilgili olarak tanık ifadesi vermek isteyen bir işçinin ifadesinin alınmak istemediğini ve kendileri araya girince zorla ifade aldırttıklarını öne sürdü.

CEZALANDIRILSINLAR
Öte yandan Sancaklı’nın haziran ayının başında yine Elimsan’a ait bir servis aracının karıştığı trafik kazasında yaralanan 14 kişiden biri olduğu ortaya çıktı. Sancaklı Ailesi`nin çocukları için günlerdir süren endişeli bekleyişi devam ediyor. Genç işçinin yaşam mücadelesini kazanıp kazanamayacağını belirsizliğini korurken aile, olayda ihmarkarlığının bulunduğunu düşündükleri fabrikanın cezalandırılmasını istiyor.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2012/06/25/34-bin-voltluk-akima-kapildi-21-haziran-2012-persembe-1710/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.