4 işçi, 3 lira için ölmüş

4 işçi, 3 lira için ölmüş – 19.07.2012
G.Antep’te havaya uçan otogaz firması için bilirkişi raporu: LPG tüpü kapakları hurdacıya 3 liraya satılıyordu. Kapağı olmayan tüplerden yayılan gaz, depoda birikti ve patlama yaşandı

Gaziantep’te 2 ay önce, otomobillere LPG dönüşümü yapan işyerinde meydana gelen ve 4 işçinin yanarak öldüğü patlamaya, ihmaller zincirinin yol açtığı saptandı. Bilirkişi raporunda, 8’de 4 kusurlu bulunan işyeri sahibinin kullanılmış LPG tüpü kapaklarını, içindeki bakır için hurdacıya 3 liraya sattığı, işçilerin de kapakları tüpten ayırdığı, bu nedenle depoda yoğun gaz biriktiği vurgulandı. Ayrıca işyerinin deposunun ruhsatsız olduğu, gaz kaçağını ikaz eden dedektör bulunmadığı saptandı. Rapor sonrasında işveren tutuklandı. Patlama, Kolejtepe Mahallesi İnönü Caddesi’nde, otomobillere LPG bağlayan Servet Oto LPG-otogaz firmasında, 16 Mayıs’ta meydana geldi. Ortalık savaş alanına döndü, işyerinin bitişiğindeki boya atölyesi de büyük hasar gördü. Cevdet Açıkgöz olay anında, Bayram Ekiciler (22), Özkan Dal (22) ile Halil İbrahim Güzel (17) isimli işçiler ise hastanede hayatını kaybetti. Cumhuriyet başsavcılığının talimatıyla hazırlanan bilirkişi raporunda, patlamayla ilgili inanılmaz detaylar yer aldı. Rapora göre patlamanın meydana geldiği firmanın arka bölümündeki depo ve bitişiğinde yer alan boya atölyesi ruhsatsızdı.

işyeri sahiPLERİ TUTUKLANDI
Servet Otogaz firması 8’de 4, bitişiğindeki Oğuz Oto Boya firması 8’de 2, Gaziantep Büyükşehir ile Şahinbey Belediyesi ise yeterli denetimi yapmadıkları için 8’de 2 kusurlu bulunduğu raporda her iki işyerinde de elektrik tesisatı ve kullanılmakta olan alet ile teçhizatlardan kıvılcım sıçramasını engelleyecek tedbir alınmadığı belirtildi. Raporda Büyükşehir Belediyesi’nin adı geçen işyerlerinin ruhsatsız faaliyet göstermelerine müsaade ettiği de yer aldı. Bilirkişi raporuyla birlikte, Servet LPG’nin sahibi Zafer Servet ile bitişiğindeki Oğuz Boya’nın sahibi Oğuz Arık ‘taksirle birden fazla ölüme sebebiyet vermek’ suçundan tutuklandı.

‘OĞLUM 3 LİRA İÇİN ERİDİ’
Kurbanlardan 17 yaşındaki Halil İbrahim Güzel’in annesi Sakine Güzel (42), oğlunun ihmal kurbanı olduğunu söyledi. Anne Güzel, gözyaşlırı içinde konuştu: “Oğlumun her tarafı yanmıştı. Ona arabaların eski LPG tanklarının kapağını söktürüyorlarmış. İşyeri sahibi 3 lira fazla kazanmak için hurdacıya içinde bakır olan kapağı ayrı, tankı ayrı satıyormuş. Kapağı sökünce orada gaz birikmiş. Oğlum ve arkadaşları ağız ve burunlarını kapatarak depoya iniyorlarmış. Ustasına ‘Parka çıkartıp orada sökelim’ demiş ama ustası izin vermemiş. Oğlum 3 lira için eridi.” Halil İbrahim Güzel’in 1.5 yıldır sigortasız çalıştığı da öğrenildi.

İŞTEKAPAĞI SÖKÜLMÜŞ LPG TÜPÜ
İçindeki bakır nedeniyle 3 liraya hurdacıya satılan LPG tüpü kapakları nedeniyle, işyerinin gazla dolup infilak ettiği ortaya çıktı. Gaz kaçağına karşı dedektör bulundurmayan işyerinin sahibi tutuklandı.. Patlamada ölen Halil İbrahim Güzel’in annesi ise (sağda) “Oğlum 3 lira için öldü” diyerek gözyaşı döktü.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2012/07/19/4-isci-3-lira-icin-olmus/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.