İş Kazaları Yılda 15 Milyar Dolar Kayba Yol Açıyor

Türkiye’de ekonominin her yıl iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle 15 milyar dolar kayba uğradığı bildirildi.

Balıkesir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeline, “İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı” konusunda interaktif eğitim verildi. Karesi Toplantı Salonunda düzenlenen eğitim seminerinde, İş Güvenliği Uzmanı Nabi İnce katılımcı personele iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda önemli bilgiler verdi. Eğitime; Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu, Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Aktaş, Gintem A.Ş İşletme Müdürü Bahadır Büyükyörük ve müdürlük bünyesinde çalışan toplam 165 işçi katıldı. Eğitimde, iş kazalarının maliyetleri hakkında bilgi veren Nabi İnce, Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) yaptığı araştırmalara göre, dünyada her yıl 120 milyon iş kazasının yaşandığını, bunun sonucunda her yıl 210 bin kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi. Nabi İnce, “Ülkemizde ise 2006 yılı verilerine göre SSK’ya kayıtlı işçilerin 79 bini iş kazası sonucu hayatını kaybetmiş. Yine İLO’nun yaptığı araştırmalara göre, mesleki hastalık ve iş kazaları, gayri safi milli hasılayı yüzde 3 ile 6 arasında kayba uğratıyor. Yani, ülkemizin iş kazaları ve mesleki hastalıklardan dolayı her yıl 15 milyar dolar kaybı oluyor. Bu da işverenin, vatandaşın ve devletin kasasından çıkıyor” dedi.

İŞ KAZALARINDA GÖRÜNMEYEN MALİYET DAHA FAZLA

İş Güvenliği Uzmanı Nabi İnce, buz dağına benzettiği iş kazası maliyetlerinde, kazalarda görünen maliyetlerin üçte birini, görünmeyen maliyetlerin ise üçte ikisini oluşturduğunu söyledi. İşverenlerin gerekli tedbirleri alıp, çalışanlarını daha dikkatli olmaları için bilgilendirmesini ve eğitim verilmesini tavsiye eden İnce, maddi ve manevi kayıpların asgariye indirilmesi için iş güvenliğine önem verilmesini istedi. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının, hem işverene, hem yöneticilere, hem de çalışanlara maddi ve manevi büyük yararlar sağlayacağını belirten İnce, “İşverenler hiçbir zaman işletmesinin ve makinelerinin kazalardan dolayı zarar görmesini, iş kaybını ve de iş kazasından dolayı tazminat ödemeyi arzu etmemektedir. Yöneticiler de kendi sorumluluklarından doğacak iş kazasından dolayı meydana gelecek hukuksal sonuçlarla muhatap olmak istemezler” diye konuştu.

Önemli konulara dikkat çeken Nabi İnce, çalışanların da iş kazası sonucunda yaralanma, sakat kalma ya da hayatını kaybetme isteğinin bulunmayacağına işaret ederek, iş kazaları konusunda yapılacak sistemli ve bilimsel çalışmalar sayesinde, iş yerlerinde ve çalışanlarda iş güvenliği kültürü oluşturulabileceğini bildirdi. Yaklaşık üç saat süren eğitim sonunda, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu, İş Güvenliği Uzmanı Nabi İnce’ye katkılarından dolayı teşekkür ederek çiçek verdi.

(YU)

02.11.2012 15: 53: 29

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2012/11/04/is-kazalari-yilda-15-milyar-dolar-kayba-yol-aciyor/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.