İnsanlık için önemli karar

13 Ocak 2013 Pazar, 08:46:25Güncelleme: 08:47:38
Cemal DOĞAN / ANKARA

Mahkeme, köy okulu inşaatında el arabasında yaktığı ateşle ısınmaya çalışırken zehirlenip ölen işçinin ailesine 1 milyon 343 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti

MARDİN’İN bir köyünde Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul ve lojman inşaatında çalışan iki kardeş, soğuktan üşüyünce el arabasında yaktıkları ateşle ısınmak istedi. Sabaha karşı sızan karbonmonoksit nedeniyle iki kardeş zehirlenerek hayatını kaybetti. İki kardeşin aileleri Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrı ayrı maddi ve manevi tazminat davası açtı.

İŞ GÜVENLİĞİ YOK

İşçi Mehmet Selim Oğuz’un ailesinin Ankara 9. İş Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, Mardin’de yaptırılan köy okulu ve lojman inşaatında çalışan iki kardeşin, olay gecesi barınacak başka yerleri olmadığı için inşaatta kaldıkları, ısınmak için el arabasında ateş yaktıkları, gece uykuya daldıklarında ateşten çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri belirtildi. Dilekçede, işverenin gerekli teçhizatı sağlayamamış olması ve iş güvenliğine aykırı davrandığından kusurlu olduğu öne sürülerek, hayatını kaybeden işçinin geride kalan ailesinin, maddi ve manevi zararlarının karşılanması talep edildi.

BİLİRKİŞİ KUSURLU BULDU

Bakanlık avukatları, olayda kendi kusurları olmadığını, okulun Valilik tarafından yapıldığını, bu nedenle davanın reddini istedi. Teftiş ve bilirkişi raporları olayın, “iş kazası” olduğunu ortaya koydu. Bilirkişi raporunda, işverenin, işçilerin kaldığı lojmanda ısınma için gerekli şartları sağlayamadığını, gerekli denetimleri yapmayan ve önlemleri almayan Milli Eğitim Bakanlığı ile işçileri eğitmeyen müteahhit Hayrettin Aslan’ın sorumluluklarının bulunduğunu belirtti.

YARGITAY ONADI

Ankara 9. İş Mahkemesi Hakimi Ayşim Sema Aktan, eşine ender rastlanan bir karara imza attı. Mahkeme, Bakanlığı, “tarafların olaydan duyduğu üzüntü ve elem derecesi, paranın alım gücü, ekonomik sosyal durumlar, ölen sigortalının yaşı, akrabalık durumları ve kusur oranlarını göz önünde bulundurarak” 6 yıllık yasal faiziyle birlikte toplam 1 milyon 343 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Karar, Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nce oybirliği ile onanarak kesinleşti. Türk hukuk tarihine; insan hayatına biçilen en yüksek miktarlardan biri olarak geçti.Aynı olayda hayatını kaybeden Casım Oğuz’un başka bir mahkemede devam eden davası sürüyor.

İnsanlık için önemli karar

HABERTÜRK’e konuşan ailenin avukatı Ayhan Özcan, “Bu karar hem hukuk adına, hem de insanlığa verilen değer adına çok önemli bir karar. Güneydoğu’da ücra bir köyde yaşayan aile ve evlerinin direkleri olarak gördükleri eşlerini kaybetmelerinin acısını bir nebze de olsun hafifletmesi açısından adaletin tecelli etmesi bizi de çok mutlu etti” dedi. Mehmet Selim Oğuz’un eşi Perişan Oğuz, çocukları Mehmet, Elif, Müslüme, Abdulmelik, Sevgi, İsmail 6 yıldır zorluklarla sürdürmeye çalıştıkları yaşama bu parayla yeniden başlayacak.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2013/01/13/insanlik-icin-onemli-karar/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.