Okul harçlığı için canından oldu

Adana’da 13 yaşındaki Ahmet Yıldız, okul harçlığını çıkartmak için haftalık 100 liraya çalıştığı plastik fabrikasında pres makinesine sıkışarak yaşamını yitirdi
15 Mart 2013 – 14:55

Olay dün öğlen saatlerinde merkez Yüreğir İlçesi Keresteciler Sitesi’ndeki Koç Plastik’te meydana geldi. İddiaya göre, Şehit Öğretmen Sait Korkmaz İlkokulu 7’nci sınıf öğrencisi olan Mehmet Yıldız, okuldan arta kalan zamanlarda, eğitim masraflarını karşılamak için Ali Koç’a ait plastik fabrikasında çalışmaya başladı.

Çay ve temizlik işlerine yardımcı olup 100 lira haftalık alan Mehmet Yıldız, işyeri sahibi Ali Koç tarafından ağır yaralı olarak Adana Devlet Hastanesi’ne getirildi. Ali Koç, hastane görevlilerine, “Plakasını alamadığımız bir otomobil çarpıp kaçtı” dediği Yıldız, yapılan tüm müdahaleye karşın öldü.

İŞYERİ SAHİBİ OLAYI YALANLADI

Ahmet Yıldız’ın kafasının her iki yönünde de ezilme olduğunu belirleyen doktorlar, “Trafik kazası olması imkansız” diyerek polise bilgi verdi. Doktorların uyarısı üzerine harekete geçen Cinayet Bürosu ekipleri, Ali Koç’un ifadesini aldı. İlk ifadesinde yalan söylediğini kabul eden Ali Koç, “Pres makinesinden çıkan numuneleri alırken kafası sıkıştı. Yaralanınca hastaneye getirdik” itirafında bulundu.

Ahmet Yıldız’ın cenazesi yapılan incelemenin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Ahmet Yıldız’ın cenazesi Buruk Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

Kardeşinin ölümünden işyeri sahibinin sorumlu olduğunu belirten Tahsin Yıldız, “Bize ortalığı süpürme, çay getirip götürme gibi işlere bakıyordu. Haftalık da 100 lira veriyorlardı. Meğer makinenin önünde çalıştırıyorlarmış. 13 yaşındaki bir çocuğun pres makinesinde ne işi var. Buna izin veren işyeri sahibinden de çalıştıranlardan da şikayetçiyiz” diye konuştu.

Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alınırken, soruşturma sürdürülüyor.

DHA

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2013/03/18/okul-harcligi-icin-canindan-oldu/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.