İzmir’de Merinos fabrikasında yangın

İZMİR’in Torbalı İlçesi’ndeki Merinos Fabrika Kompleksi’nde çıkan ve 3 bin 500 metrekarelik alandaki üç bölümde etkili olan yangın, itfaiyenin yaklaşık 3 saatlik çalışması ve yangın söndürme helikopterinin de desteğiyle kontrol altına alınıp söndürüldü. İtfaiye ekiplerinin, 30 dönümlük kapalı alandaki elyaf ve süngerlerin bulunduğu bölüm ile 4 tonluk LPG tankının bulunduğu kısımda aldığı önlem, yangının daha da büyümesini ve tankın patlamasıyla meydana gelebilecek olası faciayı önledi. Büyük çapta maddi hasarın oluştuğu yangında, 3 itfaiye eri dumandan etkilenirken, fabrika çalışanları söndürme çalışmalarını endişeli gözlerle izledi.
Torbalı İlçesi Yedieylül Mahallesi’ndeki Atatürk Sanayi Sitesi’nde, 126 bin metrekare kapalı, 650 bin metrekare de açık alanda 2004 yılında kurulan ve 800 işçinin çalıştığı, mobilya, yatak üretimi yapılan Merinos Fabrika Kompleksi’nin bir bölümünde bugün saat 07.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik alanda yatak üretimi yapılan üç bölümde etkili olan yangının söndürülmesi için ilçe itfaiyesi yetersiz kalınca, İzmir’den takviye ekipler bölgeye sevk edildi. Sanayi sitesindeki diğer fabrikaların itfaiye araçları da yangına müdahale etti. Yatak üretim bölümü, üretim yapılan makinelerin bulunduğu alan ve yatakların depolandığı kısımdaki yangına, 150 itfaiye eri, 40 arazöz, 13 itfaiye aracı ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı yangın söndürme helikopteri müdahale etti.
ÖZEL KÖPÜK KULLANILDI

Üretimin olmadığı sırada başlayan yangını söndürme çalışmalarında, alevlerin kontrol altına alınması amacıyla petrol ve kimya ürünlerinin söndürülmesinde etkili olan özel köpük kullanıldı. Fabrikanın diğer bölümlerinde çalışan işçiler kendi alanlarındaki yanıcı ve patlayıcı maddeleri dışarı çıkartıp güvenli alanlara taşıdı. Bazı işçiler ise söndürme çalışmalarını endişeli gözlerle izledi.

İTFAİYE FACİAYI ÖNLEDİ

Yanan üç bölümde 200 işçinin çalıştığı ve olay sırasında alanda kimseninin bulunmadığı ifade edilirken, itfaiye ekiplerinin, 30 dönümlük kapalı alandaki elyaf ve süngerlerin bulunduğu bölüm ile 4 tonluk LPG tankının bulunduğu kısmı ıslak tutarak aldığı önlem, yangının alana sıçramasını ve tankın patlamasıyla meydana gelebilecek olası faciayı önledi.

ÜÇ SAATLİK ÇALIŞMAYLA SÖNDÜRÜLDÜ

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, fabrikaya gelip söndürme çalışmalarını yönetti. Yaklaşık 3 saatlik yoğun çalışmanın ardından kontrol altına alınıp söndürülen yangının kesin çıkış nedeniyle ilgili olarak elde ettikleri bir bulgunun olmadığını ifade eden Barandır, soğutma çalışmalarının ardından yapılacak teknik incelemeyle çıkış nedeninin belirleneceğini dile getirdi. Torbalı Kaymakamı Aydın Memik de yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.

ÜÇ İTFAİYE ERİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Yangın nedeniyle üç bölümün neredeyse tamamı kül oldu, tavanın bir bölümü çöktü, satışa hazır binlerce yatak kullanılamaz hale geldi. Yangına müdahale sırasında dumandan etkilenen 3 itfaiye erine ise fabrikada hazırda bekletilen ambulansta oksijen tedavisi uygulandı. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangında büyük çaplı maddi hasar oluştu.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23286658.asp

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2013/05/17/izmirde-merinos-fabrikasinda-yangin/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.