Muş’ta üniversitede inşaat çöktü: 8 yaralı

Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) yapımı devam eden kültür merkezi inşaatının çökmesi sonucu yaralananların sayısı 8’e yükseldi.

MŞÜ kampüsünde bulunan kültür merkezi inşaatının bir bölümünde belirlenemeyen bir nedenle meydana gelen çökmenin ardından itfaiye ve sivil savunma arama kurtarma ekiplerince çalışma başlatıldı. Ekiplerin, ilk etapta 5 işçiyi yaralı olarak çıkardığı enkazda sürdürülen çalışmalarda, 3 işçiye daha ulaşıldı.

Muş Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar, tedavi altına alındı. İnşaat alanında incelemelerde bulunan MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip kongre ve kültür merkezi inşaatının bir bölümünde çökme olayının gerçekleştiğini anımsattı.

İşçilerin, merkez içerisindeki 300 kişilik bir salonun tabliyesini döktükleri esnada olayın yaşandığını vurgulayan İnanç, yaralılarda hayati tehlike bulunmamasının sevindirici olduğunu ifade etti. Çökmenin neden kaynaklandığının henüz belli olmadığını anlatan İnanç, şöyle konuştu:

“Çökmenin sebebi araştırılıyor. Bildiğiniz gibi inşaatlarımızı anahtar teslimi ilgili firmaya ihale ediyoruz ve ilgili firma yapımını üstleniyor. Tabii ki bizim için öncelikli olan insan. Arkadaşlarımızın hafif ve orta derece de yaraları olması bizim için sevindiricidir. Öncelikli olarak yaralılarla ilgileniyoruz, daha sonra ilgili firmayla alakalı bir soruşturma, inceleme başlatılacak. Burada bir ihmal varsa elbette ki bununla ilgili süreci başlatacağız. Bayram arifesinde üzücü olmakla birlikte sonuçları açısından nispeten de olsa sevindirici bir olay. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.”

Muş Devlet Hastanesi Başhekimi Özgür Ömer Yıldız da inşaatta meydana gelen çökmeden dolayı hastanelerine 8 yaralı getirildiğini bildirerek, yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını kaydetti. Yaralılardan Mehmet Deniz ise olayın bir anda yaşandığına değinerek, “Nasıl olduğunu anlamadım. Bir anda çöktü ve inşaatın altında kaldık” ifadelerini kullandı.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2013/10/11/musta-universitede-insaat-coktu-8-yarali/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.