Kader değil sorumsuzluk öldürüyor ARİF BALKAN- Milliyet

Her yıl şantiyelerde yüzlerce işçi yüksekten düşüp ölüyor, bir o kadarı yaralanıyor. Ama onlarınki kader değil, işverenler emniyet talimatlarına uymuyor

Yeterli güvenlik önlemi alınmadığı için her yıl yüzlerce inşaat işçisi yüksekten düşerek yaşamını yitiriyor. Şantiyelerin büyük bölümünde ‘Yüksekte Çalışma Talimatnamesi’ne uyulmuyor. Kazaları yaralanarak atlatan işçiler, emniyet kemeri dahi verilmeden çalışmak zorunda bırakılmalarından yakınıyor.     Türkiye’de inşaat sektörü ekonomide büyük paya sahipken inşaatlardaki iş güvenliği tedbirlerinin eksikliği ise can yakıyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre 2012 yılında en az 278 inşaat işçisi can verdi. Yarısından fazlası yüksekten düşme şeklinde gerçekleşen kazalarda 2013 yılının ilk 11 ayında ise 263 inşaat işçisi yaşamını kaybetti. İhmaller ve denetimsizlik nedeniyle çalıştıkları inşaatlarda yüksekten düşme kazası atlatan inşaat işçileri, ihmaller zincirini Milliyet’e anlattı.
‘Değişen bir şey yok’ Cem Şenol, 26 yaşında bir inşaat işçisi. 6 yıldır inşaatlarda dış cephe mantolama işçisi olarak çalışan Şenol, geçen yıl çalıştığı inşaatta 7 metre yükseklikten düştü. Şenol, “Şanslıydım ki, kumun üzerine düştüm. Sadece vücudumun belli bölümlerinde oluşan kırıklarla atlattım ama kaza bende derin etkiler bıraktı. İnşaatlar güvenli çalışma tedbirlerinin ihmal edildiği yerler. Birçok arkadaşımı kaybettim. Ama hâlâ emniyet kemeri olmadan metrelerce yükseklikte çalışmak zorundayım” diyor. Kazanın ardından inşaat sahibine güvenli çalışma alanı yaratmadığı için ceza kesildiğini de belirten Şenol, “İşverenin ceza alması için birinin düşmesi mi gerekirdi?” diye soruyor.
Emniyet kemeri eskiydi Adana’da yaşayan inşaat işçisi Adem Kara da hayatına mal olabilecek bir kazayı ucuz atlatan işçilerden. 2 yıl önce, üstelik emniyet kemeri olmasına rağmen binanın dış cephesinde çalışırken 5 metre yükseklikten düşerek yaralandı. Kara, ölümden döndüğü anı şöyle anlattı: “Emniyet kemerim vardı, ancak çok eskiydi. İşverene değiştirilmesi için söylediğimiz her söz havada kaldı. O gün yine çalışırken kemer birden boşaldı ve ben iskelede dengemi kaybettim. Gözlerimi açtığımda hastanedeydim. Ziyarete gelen arkadaşlarım, kazadan sonra kemerlerin yenilendiğini söylediler. Peki, ya ben ölseydim?”

 

‘Her yerde eksikler var’  İşçiye mezar olan inşaatlarda özellikle yüksekten düşme şeklinde gerçekleşen kazaların önlenebilmesi için Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği kapsamında yer alan Yüksekte Çalışma Talimatnamesi düzenlenmiş. İnşaat İşçileri Sendika girişimi Başkanı Mustafa Akyol, yüksekliği tabandan itibaren 2 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlara, kiremit döşeyicilerine, oluk ve dış cephe işleri yapanlara emniyet kemerleri verilmesi gerektiğini belirtiyor. Akyol, alınacak önlemlerle kazaların oluşmasına sebebiyet veren etkenlerin önlenebileceğini vurgulayarak, “Bu önlemleri düzenleyen kurallar mevcut. Yaptığımız araştırmalardan biliyoruz ki hiçbir şantiyede bu kurallara tamamıyla uyulmuyor” dedi.  Akyol, “İşveren işçiye sağladığı bir baretle iş güvenliğini halletmiş olduğunu düşünüyor. Kurallar var ama denetimsizlik de var” ifadelerini kullandı.

http://gundem.milliyet.com.tr/kader-degil-sorumsuzluk-olduruyor/gundem/detay/1807390/default.htm

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2013/12/19/kader-degil-sorumsuzluk-olduruyor-arif-balkan-milliyet/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.