Tersanede ölen 2 işçinin ailesi dava açtı – 2014-03-01

“TCG Değirmendere” römorkörünün denize indirilirken yan yatması sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren 2 işçinin aileleri, Milli Savunma Bakanlığı’ndan tazminat talep etti

İZMİR (AA) –  İzmir’de “TCG Değirmendere” römorkörünün denize indirilirken yan yatması sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren 2 işçinin aileleri, Milli Savunma Bakanlığı’ndan tazminat talep etti.

Karşıyaka Alaybey Tersanesi’nde, geçen yıl 23 Aralık’ta meydana gelen kazada, “TCG Değirmendere” römorkörünün bakım havuzundan denize indirilirken yan yatması sonucu şehit olan 2 işçinin yakınları, avukatları aracılığıyla Karşıyaka 1. ve 4. İş Mahkemesi’ne başvurdu.

Milli Savunma Bakanlığı hakkında tazminat davası açılması için dilekçe sunan Ercan Biçer’in ailesi 462 bin lira, Cafer Kırbaş’ın yakınları da 709 bin 500 lira maddi tazminat talebinde bulundu.

Kazada yaşamını yitiren işçi ailelerin avukatlığını üstlenen Erol Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kazanın mesai saatleri içerisinde, iş başındayken meydana geldiğini, bu nedenle buradaki kusurlunun işveren konumundaki Milli Savunma Bakanlığı’na ait olduğunu öne sürdü.

İşverenin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda her türlü tedbiri almakla yükümlü olduğunu ifade eden Özcan, “Burada ciddi kusur gözlenmektedir. Aileler, yakınlarının kusur sonucu ölümü nedeniyle desteklerinden yoksun kalmışlardır. Zararın karşılanmasını istemektedirler” diye konuştu.

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konularda işverenlerin daha duyarlı olup, gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almalarında kendilerinin de yararı vardır. Zira olan bir iş kazasında maddi ve manevi tazminatın yanında işgücü kaybıyla birlikte iş yerinde çalışanların motivasyonları da kaybolmaktadır.  Bu davadaki miktarlar fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak açılmıştır. Gerçek zarar tespit edilince, ki esas kısım o zaman olacaktır, onu da talep edeceğiz.”

İzmir Tersanesi’nde bakım ve onarım çalışmaları sonrası havuzdan denize indirildiği sırada yan yatan “TCG Değirmendere” römorköründe 8 asker ve 2 işçi şehit olmuş, 17 kişi yaralanmıştı. Römorkör, Gölcük Tersanesi Komutanlığı’ndan 600 tonluk vincin gelmesiyle 13 Ocak’ta başlayan çalışmalar sonucunda eski konumuna getirilmiş, çekici teknelerin yardımıyla denizde yüzdürülerek tersanedeki iskeleye çekilmişti. Olay sonrası askeri savcılık soruşturma başlatmıştı.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2014/03/03/tersanede-olen-2-iscinin-ailesi-dava-acti-2014-03-01/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.