Adana’da 5 inşaat işçisinin ölümüyle ilgili dava açıldı

Adana’da 5 inşaat işçisinin ölümüyle ilgili dava açıldı
22.12.2017 09:29
Adana’da 5 işçinin vinç sepetinden düşerek can verdiği iş cinayetine ilişkin açılan davada, üç sanık 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Adana’da beş işçinin on metre yükseklikteki vinç sepetinden düşerek öldüğü, bir işçinin de ağır yaralandığı iş cinayetine ilişkin soruşturma tamamlandı. Üç sanık hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Erke Gübre, çatı onarım işlerini Hüda Metal ve İnşaat Şirketi’ne vermiş, Hüda Metal de söküm işlemi için Emre Demir Doğrama ile anlaşmıştı. Ayrıca Özçekin Vinç’ten vinç kiralanmıştı. Onarımın sürdüğü 20 Temmuz’da 2 kişilik vinçle çatıya çıkarılan ve on metre yükseklikte çalışan 6 işçiden 5’i, vinç sepetinin ağırlığı taşıyamayarak yere çakılması sonucu can vermiş, 1 işçi ağır yaralanmıştı. İşçilerin ikisinin 18 yaşından küçük olduğu, tümünün sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıkmış, olayın ardından bölgede incelemelerde bulunan meslek odaları ise işçilerin bindiği vinç sepetinin insan değil, yük taşımak için yapıldığını açıklamıştı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, bilirkişi raporunda taşeron firma Emre Demir Doğrama’nın sahibi Abdurrahman Eraşık ile vinci kullanan operatör Ufuk Pelik asli kusurlu, Hüda Metal’in sahibi Hüda Toktanış ise tali kusurlu bulundu. Erke Gübre yetkililerine kusur atfedilmeyen raporda, “iki kişilik sepete altı kişi bindikleri ve tedbirlere uymadıkları” gerekçesiyle beşi ölmüş altı işçi tali kusurlu sayıldı.

Eraşık, Pelik ve Toktanış hakkında ‘taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan iki yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Sanıklar tutuksuz yargılanıyor.

https://www.birgun.net/haber-detay/adana-da-5-insaat-iscisinin-olumuyle-ilgili-dava-acildi-196683.html

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://insaattaisguvenligi.com/2017/12/24/adanada-5-insaat-iscisinin-olumuyle-ilgili-dava-acildi/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.