‘Parıltılı binaların arkasında binlerce ölü işçi var’

İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Emre Gürcanlı, İsanbul’da yapılan parıltılı binaların arkasında binlerce ölü işçi olduğuna dikkat çekerek, “Bugün yaşananların Ortaçağ’daki egemen ceberutlardan bir farkı yoktur” dedi.
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Toplantısı, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde, aydın, akademisyen, mühendis ve öğrencilerin katılımıyla “İşçi sağlığı” isimli sempozyum düzenledi. Sempozyumda inşaat sektöründe yaşanan kazalarla ilgili sunum yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emre Gürcanlı, inşaat sektöründe yılda 475 ölümlü kaza olduğunu belirtti. 10 yıldaki kaza oranının 11 binden fazla olduğunu kaydeden Gürcanlı, “Bugün yaşananların Ortaçağ’daki egemen ceberutlardan bir farkı yoktur” dedi.
‘SEKTÖRDE YATIRIM ORANIU ARRTIKÇA ÖLÜM ORANI DA ARTIYOR’
İstanbul’da son yıllarda yapılan parıltılı binaların arkasında binlerce işçinin ölümü olduğunu hatırlatan Gürcanlı, inşaat sektöründe istihdam arttığında ölümlerin de arttığına dikkat çekti. “Sektörde yatırım oranı arttıkça ölüm oranı da artıyor” diyen Gürcanlı, “Demek ki inşaat sektörü üzerinde yoğunlaşıldığı zaman farkındalık arttırıldığı oranda biz toplamdaki ölümleri ve sakat kalmaları azaltmış olacağız. Başka bir husus da inşaat sektöründeki büyüme rakamları. İnşaat sektörü azaldığı zaman ölümler azalıyor, arttığı zaman ölümler de artıyor. İnşaat sektöründeki istihdam artışı birebir olarak ölümlere ve sakat kalmalara da yansıyor” dedi.
En çok karşılaşılan kazalara bakıldığında 5 bin 200 dava dosyasını incelediklerinde kazaların birinci nedeninin düşmeler ve elektrik çarpmaları olduğunu kaydeden Gürcanlı, “SGK verilerine göre kişilerin yüksek yerlerden düşmesinin ölümlerle sonuçlandığını görüyoruz. Sonrasında makine kazaları ve cisim düşmesi olarak gösteriliyor. Düşmeyi önlerseniz, elektrik çarpmasını önlerseniz hemen hemen toplam ölümlerin yüzde 60’ını önlemiş olursunuz” diye kaydetti.

DİHA

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/01/17/pariltili-binalarin-arkasinda-binlerce-olu-isci-var/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.