Bakan Çelik “İş Yerlerini Tehlike Sınıfına Göre 3’e Ayırdık”

Haber Tarihi: 25 Ocak 2012 Çarşamba Saat 14:43
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Meclis’e gönderdikleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa tasarısı kapsamında, iş yerlerini tehlike durumlarına göre, “az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” diye üç sınıfa ayırdıklarını söyledi…

Vücut Ağrılarım Var Diyorsan Çözüm “My Omega”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Meclis’e gönderdikleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa tasarısı kapsamında, iş yerlerini tehlike durumlarına göre, “az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” diye üç sınıfa ayırdıklarını söyledi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Meclis’e gönderdikleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa tasarısı kapsamında, iş yerlerini tehlike durumlarına göre, “az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” diye üç sınıfa ayırdıklarını söyledi. Bu çerçevede1-9 arası işçi çalıştıran 1 milyon 214 bin işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin kamu kaynakları tarafından karşılanacağını söyleyen Bakan Çelik, bunun üzerindeki 10-49 işçi çalıştıran işyerleri için ise tehlike sınıflarına göre bir ücret belirlemesi yaptıklarını belirtti. Çelik, bu belirlemenin de aylık 29 TL ile 45 TL arasında bir ücrete denk geldiğini söyledi.

Bakan Çelik, Ankara Sanayi Odası (ASO) Ocak ayı olağan Meclis toplantısında konuştu.

Konuşmasına sanayicilere ekonomiye olumlu katkılarından dolayı teşekkür ederek başlayan Bakan Çelik, Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte yakaladığı 9.6’lık büyümenin 2.5 puanının imalat sanayinde, 1.7’sinin ticaret, 1.7’sinin ulaştırma-haberleşme, 1.5’unun finans ve 0.7 puanının inşaat ve 1.5’unun da diğer alanlarda gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye ihracatının 10 yılda yaklaşık 4 katına ulaştığını, bunun sanayi ve istihdamdaki gelişmenin temel unsuru olduğunu söyleyen Bakan Çelik, ihracatçıların sorunlarını çözmek ve onlara elverişli bir yatırım ortamı sağlamanın ise hükümetlerinin sorunluluğu altında bulunduğunu ifade etti.

-2012 Avrupa İÇİN SIKINTILI BİR YIL OLACAK-

2012’nin özellikle Avrupa için sıkıntılı bir yıl olacağını söyleyen Bakan Çelik, Dünya Bankası’nın yapmış olduğu son revizyonlara bakıldığında küresel ekonomi için 2012’de büyüme beklentisini yüzde 3.6’dan yüzde 2.5’a çektiğini, Euro bölgesinde ise 1.8 büyümenin 0.3 düzeylerinde gerçekleşeceğinin ifade edildiğini belirtti. AB pazarının Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu söyleyen Bakan Çelik, 2012’de bugünden görülen tablo nedeniyle hükümet olarak çok daha fazla çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Teşvik uygulamaları ile ilgili de önemli düzenlemeler yapılacağını söyleyen Bakan Çelik, bu kapsamda istihdam teşvikleriyle ilgili yine önemli düzenlemelerin kısa süre içerisinde açıklanacağını belirtti.

-TOPLU SÖZLEŞME, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDA ELE ALINACAK-

Çalışma Bakanlığı olarak yakın gündemlerinde çok önemli konular olduğunu söyleyen Bakan Çelik, bugüne kadar İş Kanunu, Sosyal Güvenlik Reformu, Genel Sağlık Sigortası, istihdam paketleri, mesleki eğitim gibi önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Çelik, önlerinde ise toplu iş sözleşmeleri, iş sağlığı düzenlemeleri, intibak, kıdem tazminatı, teşvikler gibi düzenlemelerin bulunduğunu söyledi.

Yapılan düzenlemelerin sosyal taraflarla diyalog mekanizması içerisinde hazırlanmasının önemine dikkat çeken Bakan Çelik, “Asgari ücret de tartışıldı, işverenlerimiz farklı, işçilerimiz farklı. Netice itibariyle bu çalışanlar bizim insanımız, çalıştıranlar da bizim insanımız ve bir masa etrafında asgari ücrette uzunca zamandır sonra yine işverenimiz de imza attı ve işçi kesimimizde imza attı ve asgari ücreti de tamamladık” dedi.

İntibak düzenlemesinin de emekli dernekleri ile uzlaşı içerisinde hazırlandığını ve şuan da düzenlemesin Meclise gönderildiğini söyleyen Bakan Çelik, o konuda da sorunun aşıldığını ifade etti.

Kamu çalışanlarını ilgilendiren toplu sözleşmenin gecikmesine ilişkin olarak ise Bakan Çelik, “Bu düzenleme de uzun uğraşlar ve toplantılar sonucunda Meclis’in gündemine geldi ve şuanda Perşembe günü Plan Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak olan tasarı” dedi.

-İŞ KAZALARININ TÜRKİYE’YE YILLIK MALİYETİ 7.7 MİLYAR TL-

İş sağlığı ve güvenliğinin önemine işaret eden Bakan Çelik, dünyada her gün 1 milyon iş kazasının meydana geldiğini söyledi. Bunlardan bin 96’sının ölüm, 4 bin 932’sinin meslek hastalığı olarak karşımıza çıktığını ifade eden Bakan Çelik, ortalama her 4 dakikada bir ölümün yaşandığını dile getirdi. İş kazalarından kaynaklı zararın ise dünyadaki milli gelirin yüzde 3 ile 5’i arasında olduğunu ifade eden Çelik, Türkiye’de ise kayıt altına alınan rakamlara göre her gün 172 iş kazası meydana geldiğini bunların 4’ünün ölüm, 6’sının sürekli iş göremezlikle sonuçlandığını söyledi. Çelik, iş kazalarının Türkiye’ye yıllık maliyetinin ise 7.7 milyar TL olduğunu belirtti.

İş yeri büyüklüğüne göre, 1-9 arası kişi çalıştıran iş yerlerinin sayısının 1 milyon 214 bin 259, 10-49 arası işçi çalıştıran iş yeri sayısının 182 bin 843, 50 ve üstü işçi çalıştıran işyerlerinin sayısının ise 28 bin 147 olduğunu söyleyen Çelik, toplam iş yeri sayısının 1 milyon 425 bin 249 olduğunu açıkladı.

1 milyon 425 bin iş yerinden yüzde 85.2’sinin 1-9 arası işçi çalıştıran işyerleri olduğunu söyleyen Bakan Çelik, Türkiye’de toplam işçi sayısının şuanda 11 milyon 78 bin olduğunu ifade etti. Çelik, bu işyerlerinde yılık 62 bin 903 iş kazası meydana geldiğini ifade etti. Bunların 50’nin altında işçi çalıştıran işyerlerindeki iş kazası sayısının ise yüzde 56’lık kısmına denk geldiğini ifade eden Bakan Çelik, “Türkiye gibi sanayide, ticarette, ulaşımda teknolojide hızlı adımlarla yürüyen bir ülkede birkaç madde de iş kanunu içerisinde yürütmek doğru değil” dedi.

Gelişmiş tüm ülkelerde müstakil İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası olduğunu, hatta 3. dünya ülkelerinin bazılarında da iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önemli düzenlemeler bulunduğunu söyleyen Bakan Çelik, Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği uygulamasında sondan başa doğru gidildiğini belirtti. Bakan Çelik, “Önleyici bir yaklaşım içerisinde olmamız gerekiyor. İmkanların iyi kullanılıp iş yerlerinde insan onuruna yaraşır bir çalışma ortamının sağlanması gerekiyor. Bunun için yapılması gereken bir fedakarlık varsa, bunu işverenimizin de işçimizin de kamunun da yapması gerekiyor” diye konuştu.

-İŞ YERLERİ 3 SINIFA AYRILIYOR-

İş yerlerini tehlike durumuna göre 3 sınıfa ayırdıklarını bunu, “Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” diye sınıflandırdıklarını söyleyen Bakan Çelik, iş sağlığı ve güvenliğinin şuanda çok cüzi oranda çalışanı ve işyerlerini ilgilendiren bir alan olduğunu ifade etti. Yaptıkları düzenleme ile kamuda çalışanlar da dahil olmak üzere bütün çalışanları Yasa kapsamına aldıklarını söyleyen Bakan Çelik şunları kaydetti:

“Sosyal Güvenlik Kurumu olarak primlerden iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili keseneklerimiz var. Bunları ödüyorsunuz. Bunların bütçedeki karşılığı belli. 3 milyar TL civarında bir karşılığı var. Bunlara karşı SGK’nın ödemeleri de ortada. Bu çerçevede biz 1 milyon 214 bin, 1-9 işçi arası çalıştıran yüzde 85’inin SGK’nın bu kesenekleri tarafından karşılanmasını yasada uygun bulduk. Bunun üzerindeki 10-49 işçi çalıştıran işyerleri için ise az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarına göre bir ücret belirlemesi yaptık. Bu belirlemede aylık 29 TL ile 45 TL arasında bir ücrete tekabül ediyor. 50 üstü işyerlerindeki uygulamayı ise değiştirmiyoruz.”(ANKA/DEVAM)

http://www.haberler.com/bakan-celik-1-is-yerlerini-tehlike-sinifina-gore-3-3300824-haberi/

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/01/26/bakan-celik-is-yerlerini-tehlike-sinifina-gore-3e-ayirdik/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.