Elektrik tellerine yanlışlıkla temas eden iki kişi kameralar önünde saniye saniye can verdi!

Ölüm Böyle Geldi

Elektrik tellerine yanlışlıkla temas eden iki kişi kameralar önünde saniye saniye can verdi!

Elektrik tellerine dokunan iki kişinin hayatını kaybetmesi cep telefonu kamerasıyla saniye saniye görüntülendi.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tıklanma rekorları kıran görüntülerde bir evin bahçesinden ölü olduğu tahmin edilen adamı çıkaran iki kişiden biri yanlışlıkla etrafı açık olan elektrik kablosuna çarpıyor. Kabloya çarptığı anda çarpılan adam bir de yerde duran kabloların üzerine düşünce ortalık iyice karışıyor.

Kabloların üzerine düşen adama yardım etmeye çalışan insanlar sopalarla onu yattığı yerden doğrultmaya çalışıyor ama nafile adam, elektriğe öyle bir kapılmış ki bir süre sonra üzerinden dumanlar yükselmeye başlıyor.

Adamın üzerinden beyaz dumanlar yükselirken adamı bir ara hafif doğrulttuklarında altındaki elektriğin ne kadar güçlü olduğu da gözler önüne seriliyor çünkü elektrik adamı çarparken etrafına kıvılcımlar saçıyor.

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

Eğer sizin de çevrenizde böyle bir olay yaşanırsa mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var:

1. İyi bir ilkyardımcı öncelikle kendi güvenliğini düşünmelidir. Elektrik akımıyla teması kesilmemiş bir kazazedeye asla dokunmamalıdır.

2. Öncelikle yapılacak iş elektrik akımını kesmektir. Ev veya işyerindeki elektrik ana şalterden kesilebilir. Bir ilkyardımcı kabloda elektrik olmadığından emin olmadıkça veya bu konuda özel aletleri ve eğitimi olmadıkça elektrik kablosuna asla dokunmamalıdır. Şehirlerarası elektrik hatlarındaki akımı kesmek için ilgili elektrik kurumlarına haber vermek gerekir. Çıplak kablo ile kazazedenin teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak da kesilebilir.

3. Eğer bir trafik kazasında kopmuş bir elektrik kablosu arabanın üzerine düşmüş ve arabada da insan varsa elektrik kurumu tarafından akım kesilene kadar kazazedelere arabada kalmaları söylenmelidir. Kazazedeler arabada kaldıkları sürece güvenliktedir, arabanın lastikleri yalıtkan görevi görecektir. Ancak arabada yangın, patlama tehlikesi gibi bir durum varsa kazazedelere araba ve yere aynı anda dokunmamaya dikkat ederek arabadan atlamaları söylenmelidir. Küçük çocuklar arabadan ilkyardımcıya fırlatılarak atılabilir.

4. Kazazedenin elektrik akımıyla teması tamamen kesildikten sonra hemen ABC kontrolü yapılmalıdır. Gerekiyorsa suni solunum ve kalp masajına derhal başlanmalıdır. Bilinç kaybı var ve ABC yerinde ise koma pozisyonu verilir.

5. Yanıklar kuru ve mümkünse steril pansuman malzemesi ile örtülür.

6. Kırık varsa tespit yapılır.

7. Kazazedenin en kısa sürede nakli sağlanır.

Devamı: http://www.yenimakale.com/elektrik-carpmasi.html#ixzz1woAzwUjx

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/06/04/elektrik-tellerine-yanlislikla-temas-eden-iki-kisi-kameralar-onunde-saniye-saniye-can-verdi/

1 yorum

  1. Şefim bu iletiyi paylaştığınız için teşekkür ederim.başarılarınızın devamını dilerim.Saygılarımla
    ATK inşaat HSE şefi

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.