Tuzla’da boya fabrikasında yangın – 7 Ağustos Salı 10:59

Tuzla Kimyacılar Sanayi Sitesi’nde bulunan boya ve vernik fabrikasında sabah saatlerinde çıkan yangın hala söndürülemedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada, ard arda meydana gelen patlamalar nedeniyle yangına güçlükle müdahale edilebildiğini söyledi. İBB, yaptığı ikinci bir açıklamayla yangının kontrol altına alındığını duyurdu.
Yangın, saat 10.30 sıralarında Kayalar Boya ile Genç Vernik’in bulunduğu 10 bin metrekare üzerine kurulu bulunan fabrikanın bahçesinde başladı. Önce fabrikanın bahçesindeki trafo patladı. Hemen ardından vernik deposu alevler içinde kaldı.

İŞTE YANGINDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

Yangın sırasında sık sık patlamalar meydana geldi. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevk edildi. Ancak itfaiye ekipleri, patlamalar yüzünden yangına uzun süre müdahale edemedi. Alevler metrelerce yüksekliğe ulaştı. Dumanlar uzak yerlerden bile görüldü. Alevler fabrikanın üstünden ve yakınlarından geçen yüksek gerilim hatlarının da kopmasına neden oldu.

SAATLERDİR SÖNDÜRÜLEMEYEN YANGINDAN FOTOĞRAFLAR

PATLAMA ANI AMATÖR KAMERADA / WEB TV

RÜZGAR YÖN DEĞİŞTİRDİ

İtfaiye ekipleri ilk 2 saat fabrikanın dış kapısından yangının merkezine uzaktan su sıkılabildi. Önlem alarak alevlerden uzaktaki boya ve vernik tanklarına su sıkılarak yangının sıçraması önlendi. Yangının başlamasından yaklaşık bir saat sonra rüzgar yön değiştirdi. Rüzgar alevleri bahçeden asıl fabrika binasına doğru yöneltti. Bu yüzden yangın tehlikesi daha da büyüdü. Kısa bir süre sonra yangın ana binaya da sıçradı. Bunla birlikte patlamaların sayısı arttı.

YAKIT DEPOLARI SOĞUTULDU

Yangın saat 12.15’den itibaren etkisini kaybetmeye başladı. Bundan sonra itfaiye ekipleri yangının merkezine doğru harekete geçebildi. Çevrede bulunan kimya fabrikalarında da artan sıcaklığa karşı önlem alındı. Fabrikalarda bulunan yakıt depoları zaman zaman hortum ile su sıkılarak soğuldu.

ZORLU SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada “Yangına kuvvetli patlamalar nedeniyle güçlükle müdahale edilebiliyor” denildi. Açılamada şu ifadelere yer verildi:

“İtfaiyeye saat 10.35’de yapılan ihbarla alarma geçen İstanbul İtfaiyesi Anadolu ve Avrupa yakasındaki grupları kademeli olarak yangın bölgesine yönlendirdi. Yangına ilk olarak Tuzla OSB grubu müdahale etti. Daha sonra OSB, Tuzla, Dudullu, Orhanlı, Kartal, Sultanbeyli, Kurtköy, Ümraniye, Başakşehir, Bakırköy, Kadıköy grup ve müfrezeleri 51 araç 180 personel ile yangına müdahale etti. Ancak meydana gelen büyük patlamalar nedeniyle müdahalede güçlük çekiliyor. İtfaiye ekipleri yangının diğer fabrikalara yayılmaması için çevrede soğutma ve önleme çalışmaları yapıyor.”

İBB’DEN İKİNCİ AÇIKLAMA: KONTROL ALTINA ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Tuzla’daki fabrika yangınının kısmen kontrol altına alındığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 32 bin metrekare alana sahip 1 ve 2’şer katlardan oluşan içerisinde ofis katlarının da bulunduğu Kayalar Kimyaya ait Düfa Boya üretim Fabrikası’nda çıkan yangının yayılması önlendi, kısmen kontrol altına alındı” denildi

Açıklama şöyle devam etti:

“İtfaiyeye 10.35 de yapılan ihbarla alarma geçen İstanbul İtfaiyesi Anadolu ve Avrupa yakasındaki grupları kademeli olarak yangın bölgesine sevk etti. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın nitro, seliloz ve tiner tanklarının infilak etmesiyle kısa sürede yayılarak tüm fabrikayı sardı. Ardı ardına meydana gelen büyük patlamalar nedeniyleyle itfaiyenin alevlerle mücadelesi güçleşti. İtfaiye ekiplerinin bir kısmı alevlerin kalbine ulaşmaya çalışırken, diğerleri ise yangının yayılmasını önleme için diğer fabrikalar çıvarında tedbirleri alarak söndürme çalışmalarına katıldı. Ancak rüzgarın ve patlamaların etkisiyle alevleri kısa sürede kontrol altına almak mümkün olmadı. Koca Yusuf, 6*6*6 Afet müdahale, Ahtapot, Yengeç tabir edilen yangın söndürme araçlarıyla müdahale edildi. Yangın yayılması tamamen önlenirken, kısmen kontrol altına alınarak söndürme çalışmaları devam ediyor.

OSB, Tuzla, Dudullu, Orhanlı, Kartal, Sultanbeyli, Kurtköy, Ümraniye, Başakşehir, Bakırköy, Kadıköy, Seyrantepe, Şişli, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş, Maltepe, Fatih grupları yangın söndürme çalışmalarına katılıyor. İstanbul İtfaiyesi 61 araç, 235 personel alevlerle mücadele ediyor”

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/08/09/tuzlada-boya-fabrikasinda-yangin-7-agustos-sali-1059/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.