İş Kazaları ve İş Cinayetlerinde Son Bir Hafta

is-kazalarinda-2023-hedefi-3990230_7955_oDenetimsiz olan ve güvenlik önlemleri alınmadan çalıştırılan kömür ocakları, işçilerin canını almaya devam ediyor. 20 Aralıkta Edirne’nin Keşan ilçesindeki bir kömür ocağında çalışan bir işçi, meydana gelen göçüğün altında kalarak hayatını kaybetti. Küçükdoğanca Köyü yakınlarında faaliyet yürütün kömür ocağında, göçük altında kalan Mesut Akçaköse, arkadaşları tarafından ocaktan çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. 30 yaşındaki Akçaköse, yapılan tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İş cinayetlerinin en fazla yaşandığı sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, iş cinayetinin olmadığı bir gün geçmiyor. 21 Aralıkta, Konya’ya bağlı Meram ilçesindeki bir inşaatta sıva işinde çalışan bir işçi, dördüncü katta çalıştığı sırada dengesini kaybederek düştü. 18 yaşındaki Hasan Zorbaz, ağır yaralı halde kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Aynı gün, Kırıkkale’nin Yeşilhan ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde meydana gelen bir iş cinayetinde bir işçi hayatını kaybetti. Kaynak ustası olarak çalışan 34 yaşındaki İhsan Yücel, vinç üzerinde kaynak yaptığı sırada dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Yücel, hayatını kaybetti.

22 Aralıkta, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Dağrade Barajı inşaatında çalışan bir işçi, yüksekten düştü. 40 yaşındaki Üzeyir Keskin yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Aynı gün bu defa Manisa’ya bağlı Turgutlu ilçesinde kurulu olan bir zeytinyağı fabrikasında bir işçi 5 metre yükseklikten düştü. 37 yaşındaki Mehmet İri adlı işçi, temizlik yapmak üzere fabrikanın çatısına çıktığı sırada plastik eternite basarak düştü. Kafa üstü düşen işçi ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

23 Aralıkta, Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Avdan Köyü’nde bulunan bir mermer ocağında, bir mermer bloğu iş makinesiyle yüklendiği sırada, bir işçinin ayaklarının üzerine düştü. 65 yaşındaki Ayhan Aydın’ın iki ayağında kırıklar meydana geldi.

Sakarya’da meydana gelen iki ayrı iş kazasında iki işçi yaralandı. Arifiye’ye bağlı Adliye Köyü’nde bir karavan şirketinde meydana gelen kazada, karavan duvarı kesimi yapan bir işçi elinin sıkışması sonucu yaralandı. Hendek ilçesinde, bir inşaatta demir bükme makinesinde çalışan bir işçi, elinin sıkışması sonucu yaralandı.

Bursa Karacabey’e bağlı İsmetpaşa Köyü’nde bir çiftlikte çalışan Hasan Şahin, kolunun kopması sonucu hayatını kaybetti. 35 yaşında, evli ve üç çocuklu olan Şahin, çiftlikte hayvan pisliğinin atıldığı çukuru, traktöre şaftla bağlı vidanjörle temizlemeye çalışırken, hızla dönen şafta kolunu kaptırdı. Şaft, Şahin’in kolunun kopmasına neden oldu. Şahin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

24 Aralıkta, Giresun’un Tirebolu ilçesi Aslancık Köyü’nde inşaat halindeki bir hidroelektrik santralindeki iş cinayetinde bir işçi hayatını kaybetti. Vincin halatının kopmasıyla demir borular Hikmet Gençer’in üzerine düştü. 43 yaşındaki işçi, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bilecik’te Tevfik Bey Caddesi’nde bir belediye işçisi, çıktığı ağacın dallarını budarken ayağı kayarak düştü. Sedat U. başından yaralandı.

25 Aralıkta, Kahramanmaraş’ta bir mermer atölyesinde, kamyondan vinç yardımıyla mermer bloklar indirildiği sırada 5 tonluk bloklar kaydı. İki blok arasında sıkışan 40 yaşındaki Hasan Demir hayatını kaybetti.

26 Aralıkta, Cizre’de bir inşaatın beşinci katında çalışan 22 yaşındaki Bayram Turan, dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan işçi, arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı.

Ankara’nın Elmadağı ilçesinde işçi servisinin kaza yapması sonucu 5 işçi yaralandı. Sabah saat 7.00 sularında Hasanoğlan Yenikent Camii önünde meydana gelen kazada, gizli buzlanma nedeniyle kayganlaşan yolda, 26 işçiyi taşıyan servis aracı kontrolden çıkarak dereye uçtu.

İş kazası ve iş cinayeti haberlerinin ancak bir kısmı kamuoyuna yansıyor. Özellikle iş kazası tutanağının tutulmadığı kazalar, basına yansımıyor. Servis araçlarının işçileri işe getirirken veya evlerine götürürken gerçekleşen kazalar trafik kazası olarak yansıtılıyor. Mevcut iş güvenliği yasası hükümlerinin bile uygulanmadığı, denetimlerin yapılmadığı koşullarda, her gün çok sayıda iş kazası meydana geliyor ve resmi rakamlara göre günde ortalama 4 işçi hayatını kaybediyor. Patronlar sınıfı iş cinayetlerini bir maliyet unsuru olarak görmeye devam ediyorlar. İş kazalarının ve iş cinayetlerinin önüne geçmenin değil, tatlı kârlarını en az zararla büyütmenin hesabını yapıyorlar.

26 Aralık 2012

İş Cinayetlerine Son!
http://uidder.org/is_kazalari_ve_is_cinayetlerinde_son_bir_hafta.htm

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/12/27/is-kazalari-ve-is-cinayetlerinde-son-bir-hafta/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.