Taşeronluk modern kölelik ve ölüm demektir – Levent Tüzel ile söyleşi

20.01.2013 İşçi Aileleri / Hukuk
300-200
Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Milletvekil Levent Tüzel, HDK heyetinin Zonguldak’ta yaptığı incelemeleri değerlendirirken, “Ölüm göz göre geldi. Bunun nedeni taşeron sistemidir. Taşeronluk modern kölelik ve ölüm demektir” diye konuştu.

Zonguldak’ta yaşanan ve 8 maden işçisinin yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetine ilişkin HDK heyetinin Zonguldak’ta yaptığı incelemeleri değerlendiren HDK İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ölümün göz göre göre geldiğini belirterek, “İşçiler gaz kokusunu alıyorlar ancak işveren daha fazla çalışılması için geçeceğini söyleyerek işçilerin çalışmasını istiyor. Bunun nedeni taşeron sistemdir. Taşeronluk modern kölelik ve ölüm demektir” dedi.

DÖRT GÜNDE 9 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’de “iş kazası” adı altında gerçekleşen cinayetlere her gün bir yenisi ekleniyor. Bunlardan sonuncusu ise Zonguldak’ta bulunan madenlerde meydana gelen cinayetler oldu. Zonguldak’ta bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’ne ait kömür ocağının 630 metre derinliğinde metan gazı sıkışması nedeniyle 7 Ocak günü meydana gelen patlamada 8 işçi yaşamını yitirdi. 10 Ocak günü ise Zonguldak merkeze bağlı Gelik Beldesi’nde özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen göçükte ise 1 işçi yaşamını yitirirken, 1 işçi ise yaralandı.

DEV MADEN-SEN: 2012 YILINDA 77 MADENCİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Dev Maden-Sen, 2012 yılının maden sektöründe insan onurunun hiçe sayılarak insan hak ve özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı bir yıl olduğunu belirtti. Sendika, 2012 yılı içinde maden ocaklarında gerçekleşen toplam 132 “kaza”da 77 işçinin yaşamını yitirdiğini, 216’sının da yaralandığını kaydetti. HDK İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, HDK heyetinin 10 Ocak’ta Zonguldak’ta 8 işçinin yaşamını yitirdiği maden cinayetine ilişkin yaptığı incelemeleri değerlendirdi.

PARA İÇİN İŞÇİLER DAHA FAZLA ÇALIŞTIRILDI

HDK İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, heyet olarak maden ocağında yaptıkları incelemelerin ardından bölgede bulunan Maden Mühendisleri Odası ve sendikaları ziyaret ettiklerini söyledi. Tüzel, yaşamını yitiren madencilerin aileleri ile de görüştüklerini vurgulayarak, yaptıkları gözlemlerde ve edindikleri bilgilerde taşeron şirketin daha fazla kar için işçileri daha fazla çalıştırdığını gördüklerini kaydetti.

GENEL MÜDÜRDEN İLGİNÇ SAVUNMA: KAZA BİR ANDA OLDU!

TTK Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgeye bakıldığı zaman kusurun işçilere atıldığını ve zihniyetin açıkça ortaya çıktığını söyleyen Tüzen, “Genelgede işçilerin borçlu olduğu ve bundan dolayı dikkatli çalışmadığı söyleniyor. Biz orada TTK Genel Müdürü ile de görüştük. Bize her şeyin kontrol altında olduğunu kazının bir anda meydana geldiğini söyledi. Oysa ki yaptığımız incelemelerde daha fazla sondaj yapılması ve gazın desarj denen şeyle boşaltılması gerektiğini ortaya koyuyor. Ancak bunların hiçbirisi yapılmamış.” dedi.

ÖLÜM GÖZ GÖRE GÖRE GELİYOR

Asıl sorunun maden ocaklarının hazırlık aşamasının ve sonrasının taşeron şirketlere verilmesi olduğuna işaret eden Tüzel şunları kaydetti: “Firmanın daha önce eksiklikleri saptanmış ama gene iş bu firmaya verilmiş. Orada konuştuklarımız işçilerin gazı fark ettiğini ancak işverenin geçer diye çalıştırdığını ortaya koyuyor. Çalışma Bakanlığının sonradan yaptığı ‘Bu alanda taşeron çalışmayı gözden geçireceğiz’ sözü bu sistemin ölüm olduğunu gösteriyor. Yani ölüm göz göre göre geliyor.”

AİLELERİN DURUMU PERİŞAN

Görüştükleri ailelerden birisinin 4 ferdinin aynı kazada yaşamını yitirdiğini, diğer ailelerin durumunun da perişan olduğunu belirten Tüzel, ailelerin geride kalan çocuklarına nasıl bakacaklarını kara kara düşündüklerini kaydetti. Tüzel sorunun kaynağının taşeron sistemi olduğuna işaret ederek, “Dün Ceylanpınar ve Viranşehir’de bulunuyorduk. Orada TİGEM’de çalışan tarım işçileri de taşeron işçiler. Yanı kamuda ve özelde her alana bu çalışma tarzı sokulmuş. Çünkü kuralsız ve sendikasız bir şekilde ucuza çalıştırılıyor. Dolayısıyla taşeron sistem modern kölelik ve ölüm demektir. İşçinin hayat güvencesinin bile olmadığı bir çalışma biçimidir. İş yasasında buna ilişkin hükümler var ama işverenler bunu uygulamıyor. İşverenler şimdi de bu maddelerin kaldırılması için baskı uyguluyorlar. Bu çalışma biçiminin yasaklanması ve kurallı, kadrolu, sözleşmeli bir çalışma biçiminin hayat bulmasını lazım” diye konuştu.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/01/20/taseronluk-modern-kolelik-ve-olum-demektir-levent-tuzel-ile-soylesi/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.