İş yerinde stres hasta ediyor

is-yeri-stresGüncelleme:30 Ocak 2013 06:35

Sık sık yapılan toplantılar, başarı baskısı ve monoton çalışma süreci, Alman iş yerlerinde stresi artırıyor. Çalışanların yüzde 43’ü iş yerinde baskı ve stresten şikâyetçi.
Alman Federal İş Güvenliği ve İş Sağlığı Dairesi tarafından hazırlanan “Stres Raporu 2012”’nin sonuçları açıklandı. Çalışma için Ekim 2011-Mart 2012 döneminde, aralarında çalışma koşulları ve sağlıkla ilgili şikayetleri de bulunan yaklaşık 20 bin çalışanla görüşüldü. Ancak 2005/2006 döneminde yapılan önceki çalışmada her iki çalışandan biri stresten şikâyetçiyken, bu oran son çalışmada yüzde 43’e düştü.

Fakat hazırlanan raporda, çalışmaya bağlı fiziksel sorunların belirtilerinin önceki gibi yüksek seviyede olduğu kaydedildi. Sık sık yapılan toplantılar, başarı baskısı ve çok hızlı çalışılması yönündeki talepler, geçmişe kıyasla daha sıkıntı verici bulundu. Ayrıca aynı anda çok farklı görevleri yerine getirme yükümlülüğü, monotonluk ve telefon ya da e-postalar nedeniyle çalışmanın aksamasının iş dünyasında hâlâ yaygın olduğu kaydedildi.
Dörtte biri mola veremiyor

Ankete katılanların yüzde 60’ı aynı anda farklı görevleri yerine getirmek zorunda olduğunu kaydetti. Neredeyse her iki kişiden biri telefon ya da e-posta gibi etkenlerle çalışmalarının bölündüğünü söylüyor. Her dört kişiden biri ise çok fazla iş olduğu ya da iş akışına uymadığı için mola saatini atladığını belirtiyor.

Stresin sık sık sağlığı bozduğu da araştırmada yer alan sonuçlardan biri. Çalışmaya katılanların yüzde 17’si son 12 ay içinde sıklıkla fiziksel ve ruhsal açıdan yorgun hissettiğini kaydetti. Sırt ve boyun ağrısı, yorgunluk ve uyku bozukluğundan hırçınlık ve asabiyete kadar pek çok şikâyetin arttığı ifade edildi.

Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen, fiziksel tehlikelerden korunma söz konusu olduğunda Alman firmalarının çok dikkatli olduğunu ancak çalışanları stres ve tükenmişlik sendromundan (burnout) nasıl koruyabilecekleri konusuna ise çok fazla kafa yormadıklarını belirtti.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP, BS/BK

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/01/30/is-yerinde-stres-hasta-ediyor/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.