Bursa’da bir fabrikada işçiler sudan zehirlendi

Bursa’da bir tekstil fabrikasında ipliklerin renklendirilmesinde kullanılan toz kimyasal maddenin suyla temas etmesi sonucu 30 işçi zehirlendi. Olay yerine çok sayıda Ambulans sevk edilirken kimyasal maddeden etkilenenler için Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil Servisi boşaltıldı.
Merkez Osmangazi İlçesi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Ali Osman Sönmez Caddesi üzerinde bulunan Işıksoy Tekstil Fabrikası’nda üretilen ipliklere boyahane kısmında renklendirme yapmak isteyen işçiler çuval içinde bulunan kimyasal maddeyi açarak karma havuzuna dökmek istediler. Kimyasal maddenin suyla temas etmesi üzerine etrafta kokular oluşmaya başladı. İşçilerde boğaz yanması, gözlerde yaşarma, mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetleri oluşmaya başlayınca durum 112 Acil Servis ekiplerine bildirildi. Olay yerine çok sayıda Ambulans ve Sivil Savunma ekipleriyle birlikte NBC (nükleer, biyolojik, kimyasal) uzmanları sevk edildi.

Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil Servisi boşaltılarak tedavi gören hastalar diğer servilere alındı. Kimyasal Maddeden etkilenen ancak hayati tehlikeleri bulunmayan 30 işçi daha sonra Ambulanslarla hastaneye getirilerek tedavi altına alındılar. Sivil Savunma Birliği’ne bağlı NBC (nükleer, biyolojik, kimyasal) uzmanları tekstil fabrikasının boyahane kısmında ölçüm yaptılar. NBC uzmanları toz halinde olan maddenin çuvaldan boşaltıldığı sırada su ile temas etmesi sonucu etrafa koku yayarak çevresinde bulunanları etkilediğini söylediler. Olayla ilgili soruşturmaya başlandı.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23666810.asp

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/07/08/bursada-bir-fabrikada-isciler-sudan-zehirlendi/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.