Yapay zeka bu sefer de inşaat sektöründe

Yapay zeka bu sefer de inşaat sektöründe
01202
Nvidia’nın AI işleme için kullanılabilen GPU’ları inşaat sektöründe kullanılacak. Japon inşaat şirketlerinden Komatso bunun için Nvidia ile el sıkıştı.
Gün geçtikçe kullanım alanı artan yapay zeka teknolojisi, şimdi de inşaat sektörüne el atmaya hazırlanıyor. Japon inşaat üreticisi Komatso, inşaat alanlarını daha güvenli hale getirmek için yapay zekadan yardım alacak. Bunu ise Nvidia ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek.
Nvidia CEO’su Jensen Huang; GTC  Japonya etkinliğinde Nvidia grafik işlem ünitelerinin (AI işleme için kullanılabilen GPU’lar) güvenlik konuları için inşaat alanlarının görselleştirilmesinde ve analizindekullanılacağını söyledi. GPU’lar inşaat alanlarındaki drone’lar ve kameralar ile iletişim kurarak analiz ve görselleştirme için bir AI platformu görevi görecek.
Huang, yaptığı açıklamada, “Yapay zeka, endüstriler arasında geniş kapsamlı olarak kullanılıyor ve yapay zekanın bir sonraki adımı otonom akıllı makineler olacak.” dedi. “Gelecekteki makineler çevrelerini algılayacak ve sürekli tetikte olacak, operatörlerin daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak. İnşaat ve maden endüstrileri bu ilerlemelerden büyük fayda sağlayacaktır. ” diye devam etti.
İnşaat sektörü Nvidia’nın yapay zeka teknolojilerine yer verdiği alanlardan yalnızca bir tanesi keza bunu tıbbi görüntüleme sektörü ve otonom araç piyasası takip etmekte.
Günümüzde inşaat sektörü en tehlikeli çalışma alanlarından bir tanesi olarak kabul ediliyor. Ülkemizde ise ne yazık ki ortalama her gün beş kişi, iş kazalarında hayatını kaybediyor. Bu durumu göz önüne aldığımız takdirde Nvidia’nın Japon inşaat şirketi Komatso ile yaptığı iş birliği oldukça önemli bir adım. Ayrıca bu projenin yalnızca inşaat sektörüyle sınırlı kalmayacağı madencilikte de benzer bir teknolojinin kullanılacağı söyleniyor.
https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Yapay-zeka-bu-sefer-de-insaat-sektorunde.htm

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2017/12/18/yapay-zeka-bu-sefer-de-insaat-sektorunde/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.