İnşaat ruhsatı için artık sadece belediye imzası yeterli!

İnşaat ruhsatı için artık sadece belediye imzası yeterli!
09.02.2018 12:04
Bakan Özhaseki, inşaat yapmayı kolaylaştırmak amacıyla izin sürecindeki 18 işlemin 6’ya indirildiğini ve ruhsat için sadece belediyenin imzasının yeterli olacağını duyurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehet Özhaseki, Başbakan Yardımcıları Recep Akdağ ve Mehmet Şimşek ile birlikte gerçekleştirdiği Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yayınladı.

Özhaseki, yaptığı açıklamada gerçekleştirilen toplantının içeriğinden bahsetti.

Açıklamaya göre, toplantıda inşaat izinleri ve tapu işlemleri hakkında önemli düzenlemeler yapıldı.

Açıklamada inşaat izinleri sürecindeki 18 işlemin 6’ya indirildiği ve ruhsat formu için artık 6 farklı yerden imza almak yerine sadece belediyenin imzasının yeterli olduğu belirtildi.

Özhaseki’nin açıklamasının tam metni ise şöyle:

Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantımızı, Başbakan Yardımcılarımız Recep Akdağ ve Mehmet Şimşek başkanlığında ilgili Bakanlarımız ve bürokratlarımızın katılımlarıyla gerçekleştirdik. İnşaat izinleri ve tapu işlemlerinin kolaylaştırılması hususunda önemli düzenlemeler yaptık. Bu yeniliklerle bürokratik işlemleri azaltıyor, vatandaşımıza büyük kolaylıklar sağlıyoruz.

İnşaat izinleri için belediyenin farklı birimleri, tapu, vergi dairesi, SGK gibi birçok kurumla muhatap olmak zorunda kalan vatandaşlarımız, bu işlemlerden kurtuluyor. Kurumlar arasında kuracağımız elektronik bağlantıyla süreci oldukça basitleştiriyoruz.

18 İŞLEM 6’YA İNDİ

İnşaat izinleri sürecindeki 18 işlemi 6’ya indiriyoruz. Yeni sistemde vatandaşımız evraklarını belediyeye teslim edecek, belediye de bu evrakları elektronik ortamda kendi birimlerine ve ilgili idarelere göndererek onaylarını alacak.

RUHSAT İÇİN SADECE BELEDİYE İMZASI YETERLİ

İnşaat izni alırken yapı ruhsatı formuna; denetim firması, proje mimarı, inşaat-elektrik-tesisat için mühendisler, müteahhit, belediyede şef, daire başkanı gibi ayrı ayrı kişilerin imzası gerekiyordu. Artık sadece belediyenin bir imzası ile inşaata başlanabilecek.

Şantiye kuruluşu için SGK’dan işyeri kaydı oluşturmak gerekiyordu. Bunun için artık SGK’ya gitmeye gerek kalmayacak, işlemler belediye ile SGK arasında kurulacak iletişim kanalı ile sağlanacak. İnşaat tamamlandıktan sonra belediyenin 3 farklı birimine ayrı ayrı başvurup; iskan, su-kanalizasyon ve itfaiye denetiminden geçilmesi gerekiyordu. Bu 3 denetimin tek denetim altında gerçekleşmesi sağlanacak.

Yapı kullanma ruhsatı (iskan) verilirken belediyeler vatandaştan “SGK borcu yoktur” ve “vergi borcu yoktur” yazısı talep ediyorlardı. Artık belediyeler bu yazıları vatandaştan değil, geliştirilecek ara yüz ile SGK ve vergi dairesinden doğrudan temin edecekler. İskan alındıktan sonra tapuda yapılması gereken “cins değişikliği”, tapu ile belediye arasında kurulacak elektronik iletişim ile tek kaleme indirilecek. İskan iznini veren belediye, aynı zamanda tapuyu da bilgilendirecek ve “cins değişikliği” otomatik olarak gerçekleşecek.

İnşaatın tamamlanmasından sonra elektrik bağlantısı için yatırımcının elektrik dağıtım şirketine başvurması yeterli olacak, kazı izni için ayrıca belediyeye gitmek durumunda kalınmayacak.Tüm bunlarla birlikte yapı denetim kuruluşlarımızda, bina planlarını onaylayan memurlar için deneyim şartı getirerek daha kaliteli bir denetim mekanizması kuracağız. Vatandaşımız refahı ve güveni için var gücümüzle çalışıyoruz.

https://www.birgun.net/haber-detay/insaat-ruhsati-icin-artik-sadece-belediye-imzasi-yeterli-203705.html

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2018/02/11/insaat-ruhsati-icin-artik-sadece-belediye-imzasi-yeterli/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.