Çukurun yuttuğu iki canın bedeli 1 MİLYON TL

Çukurun yuttuğu iki canın bedeli 1 MİLYON TL

Çukurun yuttuğu iki canın bedeli 1 MİLYON TL

17.2.2018 23:25 , Güncelleme Tarihi: 17.2.2018 23:25

Yusuf ve Ali… Biri 8, diğeri 5 yaşında iki kardeşti onlar. Oyun oynamak için sokağa çıktıkları bir gün, İzmir Karabağlar’da inşaat için açılan su dolu çukura düşüp öldüler. Dava sürerken, çocukların ailesi, inşaat şirketiyle “kan parası” için anlaştı

İzmir’in Karabağlar ilçesinde inşaat alanındaki su dolu çukura düşen 2 kardeşin ölümüyle ilgili olarak, inşaat firması ile ölen çocukların ailesinin en az 1 milyon liralık kan parası karşılığında anlaştığı ortaya çıktı. Şantiye alanındaki çukura düşerek yaşamını yitiren Yusuf ve Ali Tencirlioğlu kardeşler için, şirket tarafından aileye en az 1 milyon lira teklif edildi. Ailenin de bu teklifi kabul ederek şirket hakkındaki şikayetini geri çektiği öğrenildi. Yaşamını yitiren iki küçük çocuğun amcası Hakan Tencirlioğlu da anlaşmayı doğruladı.

İLK TEKLİF 500 BİN TL

Şirketin aileye kan parası verme teklifi üzerine iki tarafın İzmir’de bir araya geldiği öğrenildi. Şirket yetkililerinin ilk başta aileye yaklaşık 500 bin liralık teklifte bulunduğu ancak ailenin kabul etmemesi üzerine paranın 1 milyon TL’ye çıkarıldığı iddia edildi. Çocukların babası Tevfik ile annesi Fatma Tencirlioğlu’nun teklifi kabul etmesi üzerine, şirket temsilcilerinin anne ve baba adına bir bankada hesap açtığı ve bu hesaba 1 milyon lirayı yatırdığı öğrenildi. Ailenin de paranın yatmasının ardından şirket hakkındaki şikayetini geri çektiği belirtildi.

O PARAYLA EV ALACAKLAR

Ölen çocukların amcası Hakan Tencirlioğlu, ailenin şirket tarafından maddi destek aldığını doğruladı. Amca Tencirlioğlu, anne ve babanın memleketleri Kahramanmaraş’a dönerek orada kendilerine ev baktıklarını söylerken, “Aile parayı aldıktan sonra şikayetini de geri çekti. Şirket maddi destekte bulundu. Şimdi memleketten ev alacağız aileye. Aile için bankada hesap açıldı. Şirket 1 milyon lirayı verdi. Ailenin mağduriyeti giderildi” dedi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede olayla ilgili tutuklu sanıklar Zeynel D. ve Mustafa K. ile tutuksuz sanıklar Ç.A, D.B. ve M.B. hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Bilirkişi raporunda da Mustafa K. ile D.B’nin çukurun üzerine kapatmayarak gerekli iş güvenliği tedbirini almadıkları, inşaat sahasının giriş ve çıkış noktalarını kontrol altında tutmadıkları, söz konusu alanı sınırlandırarak güvenli hale getirmediklerinden “tali kusurlu” oldukları dikkati çekilmişti. Zeynel D’nin de açtırdığı çukurun olumsuz hava şartlarını gözeterek içerisinin suyla dolmasını engellemek amacıyla suyun tahliyesine yönelik kanal açmaması veya su pompası koymaması nedeniyle gereken iş güvenliği tedbirini almadığından “tali kusurlu” olduğu belirtilmişti.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2018/02/25/cukurun-yuttugu-iki-canin-bedeli-1-milyon-tl/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.