Bursa’da, İş Kazasında Dört Parmağı Kopan Bir Genç Hukuk Savaşı Başlattı

Bursa’da, bir geri dönüşüm fabrikasında çalışırken iş kazasında dört parmağını kaybeden bir genç hukuk savaşı başlattı.

Kazanın ardından iş bulamadığını ve maluliyet için verilen rapordaki çelişkilere tepki gösteren Emin Adıgözel, “Özürlülere tanınan haklardan yararlanamıyorum. Sigortadan verilen aylık 130 lira ile geçinmeye çalışıyorum. Yetkililerden mağduriyetimi gidermelerini istiyorum” dedi.

Çalı Sanayi Bölgesi’ndeki bir geri dönüşüm firmasında çalışan 28 yaşındaki Emin Adıgözel, iki yıl önce gece vardiyasında lastikle teli ayıran makineye sağ elini kaptırdı. Dört parmağı kopan genç, elinin bileğinden itibaren kesilme riskiyle, 3 kez operasyon geçirdi. Sağ elindeki sadece başparmağını hareket ettirebilen Emin Adıgözel, olayın ardından eski çalıştığı işyerine karşı hukuk savaşı başlattı. Emin Adıgözel’e Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi yüzde 39, Yüksek Sağlık Şurası yüzde 20.20 maluliyet oranı verdi. Emin Adıgözel iki kurum arasındaki oran çelişkisinin giderilmesi için gerekli itirazda bulundu. İki yıldır işsiz olan genç, sürüncemede bırakılan maluliyet oranının mağduru olduğunu ifade etti.

Maluliyet oranı yeterli olmadığı için engelli statüsünden yararlanamadığını ifade eden Emin Adıgözel, şöyle konuştu: “Bu oran, yüzde 40 olsa engellileri çalıştırmakla yükümlü olan işyerlerinde görev alabilirim. Bu oranı bir hastane farklı diğeri farklı verdi. Gerekli itirazda bulundum. Sonucun 6 aydan önce gelmeyeceği ifade ediliyor. Normal olarak müracaatta bulunduğum işyerleri ise parmaklarımı görünce beni çalıştırmak istemiyor. İki yıldır işsizim. Sigorta tarafından bağlanan aylık 130 lira ile geçinmeye çalışıyorum. Yetkililere sesleniyorum, çalışmak için iş istiyorum. Maluliyet oranımdaki çelişki bir an önce giderilsin. Benim durumumda olan birçok kişi, engelli maaşı alıyor. Ben çalışmak istiyorum.” (iha)

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2011/12/07/bursada-is-kazasinda-dort-parmagi-kopan-bir-genc-hukuk-savasi-baslatti/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.