Park Otel inşaatında çıkan yangın korkuttu

Güncelleme : 08 Aralık 2011 15:33

Beyoğlu Gümüşsuyu Caddesi üzerinde inşaat halinde bulunan Park Otel’de çıkan yangın korku ve paniğe neden oldu. İşçilerin kaldığı 8. ve 9. katlardaki çadırların alev almasıyla başlayan yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale etti. İnşaatta 3 vardiya sistemiyle çalışılması nedeniyle uyuyan çok sayıda işçi son anda kendini dışarı atmasıyla muhtemel bir facia önlendi. Dumanları kilometrelerce uzaktan görülen yangın yaklaşık bir buçuk saatte söndürüldü.
İstanbul itfaiyesini alarma geçiren yangın, Gümüşsuyu Caddesi Alman Konsolosluğu yanındaki 14 katlı otel inşaatında çıktı. Yıllardır atıl halde duran ve bir kısmı otopark olarak kullanılan Park Otel inşaatına bu yıl başında tekrar başlandı. Oteldeki çalışmaların sürdüğü sırada işçilerin kaldığı çadırlarda yangın çıktı. Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. 8. Katta başlayan ve 9. Kattaki çadırlara da sıçrayan yangının dumanları İstanbul’un bir çok yerinden görüldü. Vatandaşlar Taksim Meydanı’ndan yükselen dumanları kaygıyla izledi.
İhbarı alır almaz hareket eden Beyoğlu İtfaiye ekipleri yolda dumanları görünce takviye ekip istedi. İtfaiye komuta merkezine ihbarların yağması üzerine yangın yerine Şişli, Fatih, Beşiktaş, Bakırköy, Kağıthane ve Mecidiyeköy ekipleri de sevk edildi. Alevleri gören yüzlerce işçi binayı tahliye ederken itfaiye ekipleri de çalışmalarına başladı. Çantalarını ve özel eşyalarını kapan işçiler kısa sürede binayı boşalttı. Yangın nedeniyle olay yerine çok sayıda polis ve ilk yardım ekibi de sevk edildi.
Yangın yaklaşık bir buçuk saatlik çalışmanın ardından söndürüldü. Yangında 8 ve 9. Kattaki çok sayıda çadır kül oldu. 3 vardiya sistemiyle çalışan işçilerin bir kısmı yangın sırasında uyduğu, ancak arkadaşlarının zamanında ikazlarıyla tüm işçilerin dışarı çıkması muhtemel bir faciayı önledi. Yangında yaralanan kimsenin bulunmadığı bildirildi.
Yangın sırasında uyuduğunu, arkadaşlarının haber vermesiyle son anda kendisini dışarı attığını belirten işçilerden Şemsettin Yiğit, “Uyuyorduk. Her halde kaynaktan kıvılcım çadırlara sıçradı. Bize geldiler haber verdiler, bizim çadır yanarken ben dışarı attım kendimi. Her şeyimiz yandı, bir canımız kaldı. Uyku sarhoşuyla kendimizi dışarı attık. Vardiyalı çalışıyoruz. Gece olsaydı herkes yanardı, kimse kurtulamazdı.” şeklinde konuştu.
Polis, yangınla ilgili inceleme başlattı.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2011/12/08/park-otel-insaatinda-cikan-yangin-korkuttu/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.