Metrobüs köprüsü çöktü, 1 işçi öldü – 16.07.2012

İstanbul’da söküm çalışması süren metrobüs köprüsünün bir bölümü, sabaha karşı çöktü. Beton blokla yere çakılan 3 işçiden biri yaşamını yitirdi. Olay anında metrobüs geçişi olmaması, daha büyük bir faciayı önledi

İstanbul Avcılar’da, kullanım dışı kaldığı için söküm çalışmaları yapılan metrobüs köprüsünün bir bölümü çöktü. Olayda tonlarca ağırlıktaki köprü ile birlikte yere çakılan 3 işçiden 2’si yaralanırken, 1’i hayatını kaybetti. Olay sonrası çöken beton bloğu kaldırma çalışmaları nedeniyle D-100 Karayolu’nda trafik felç oldu, kilometrelerce uzayan kuyrukta sıkışıp kalan sürücüler isyan etti.

CAN PAZARI YAŞANDI
Korkunç olay dün saat 05.30 sıralarında, metrobüs yolunun Beylikdüzü’ne kadar uzatılması nedeniyle kullanım dışı kalan Avcılar’daki manevra köprüsünün söküm çalışmaları sırasında meydana geldi. Vinç yardımıyla sökümüne devam edilen köprünün üzerinde çalışan işçiler demirleri keserken köprünün bir kısmı büyük bir gürültüyle çöktü. Bu sırada köprü üzerinde bulunan 3 işçi de köprüyle birlikte büyük bir hızla yere çakıldı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edilirken, yaralı işçiler ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yakup Kavak (47) adlı işçi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, yaralı olarak Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Hasan Güney (41) ve Adem Yıldırım (42) adlı işçilerin tedavisi ise sürüyor.

VİNÇLE KALDIRILDI
Olayın çok erken saatlerde ve metrobüsün geçişi sırasında yaşanmaması daha büyük bir faciayı önlerken, kaza nedeniyle metrobüs seferleri aksadı. Çöken bloğun ve köprünün ayakta kalan bölümünün kaldırılması için yapılan çalışma nedeniyle D-100 Karayolu’nun Edirne istikametinde ise trafik durma noktasına geldi. Kilometrelerce araç kuyruğu oluşurken, çok sıcak havada uzun süre trafikte beklemek zorunda kalan sürücüler yaşadıkları duruma isyan etti. Birçok vatandaş ev ve işyerlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Köprünün ayakta kalan ve tehlike oluşturan bölümüyse vinç yardımıyla kaldırıldı. Bu arada çökme anı güvenlik kameralarına da yansıdı. Köprünün çökmesi ve ardından yaşanan panik anı kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi.

‘BİR DİKKATSİZLİK HAYATA MAL OLUYOR’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs yolunun çöktüğü yerde incelemelerde bulundu. Topbaş, olay yerine bir metrobüsle geldi. Topbaş, “Büyükşehirde yapılan birçok işler içersinde zaman zaman bu tür kazalar oluşuyor. Vincin komuta sistemindeki veya operatöründeki hatalar üst üste, 3 tane çalışan arkadaşımız burada düşen parçanın tesiri altında kalıyor. Bir tanesi hayatını kaybediyor. Bunlar şehrin trafiğini rahatlatmak adına aldığımız önlemler. Bunları yapmak mecburiyetindeyiz. Ama bir yerdeki dikkatsizlik hayata mal oluyor” dedi. “İhmal var mı?” sorusunu “Bu daha sonra incelenecektir” diyen Topbaş, amaçlarının Beylikdüzü hattını ramazan öncesine yetişmek olduğunu da sözlerine ekledi.

YOLCULAR METROBÜSÜN ÖNÜNÜ KESTİ
Avcılar metrobüs köprüsünün çökmesi sonucu sefer yapamayan metrobüsler, ilerleyen saatlerde çalışmaya başladı. Ancak yolcu alımı yapılamayan Avcılar durağında turnikeleri geçen yolculardan bazıları, dönüş yapan metrobüslere binmek istedi. Görevlilerse vatandaşları duraktan yolcu alınmayacağını belirterek uyardı. Yolcuların ısrarı üzerine ise yolcuların bindirileceği duyuruldu. Fakat daha sonra hayati tehlike gerekçesiyle yolcular bu duraktan metrobüse bindirilmedi. Bu duruma kızan vatandaşlar, yola inerek metrobüslerin önünü kesti. Görevliler ile yolcular arasında bir süre tartışma yaşandı. Yolcular daha sonra karayolundan karşıya geçerek yan yoldaki otobüs durağına geçti.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/07/16/metrobus-koprusu-coktu-1-isci-oldu-16-07-2012/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.