Faciadan dönüldü

Beşiktaş’taki Polat Tower’da dün sabah çıkan yangın İstanbulluları korkuttu.
Alevler binanın dış cephesini sararken, dumanlar, Mecidiyeköy ve Taksim’e kadar uzandı. Bu ürkütücü görüntüye rağmen akıllı yangın söndürme sistemlerinin kullanıldığı rezidans, kendini faciaya karşı korudu. İtfaiye ekipleri de anında olay yerine intikal ederken, yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Tek can kaybı yaşanmadı ve yaralanan dahi olmadı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yangının binadaki klimaların dış ünitelerinin bulunduğu bölgede teknik bir arıza sonucu çıktığını açıkladı.

Yangının ardından olay yerine gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Topbaş, “Sayın Adnan Polat, güvenlik sistemlerine ve yazılım programına 6 milyon dolar verdiklerini ifade ettiler. Bu bina akıllı olmasaydı, kendi sistemleri devreye girmeseydi, içeride dumandan zehirlenmeler olabilirdi. Büyük bir facia atlatıldı.” dedi. Görgü tanıkları yangının binanın alt kısımlarında başladığını söyledi. Polat Tower’ın hemen karşısındaki çiçekçi Cem Tekin, “Biz önce 2. katta yangının başladığını gördük, 5-6 dakikada alevler yukarı kadar çıktı. Yangın binadaki sistemle kendi kendine söndü. Yoksa itfaiye yetersiz kalırdı.” ifadelerini kullandı. Beşiktaş’taki 42 katlı Polat Tower, 2002 yılında hizmete girmişti. ‘Dünyanın en akıllı binası” olarak tanıtılan rezidansta Beyazıt Öztürk, Ece Erken, Sergen Yalçın, Cenk Eren, Mustafa Sandal gibi ünlü isimlerin evleri bulunuyor.

Fulya’da işadamı Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Adnan Polat’a ait olan 42 katlı Polat Tower’da yangın çıktı. Binanın dış cephesinde klimaların bulunduğu bölgede çıktığı belirlenen yangın, kısa sürede büyüyerek binanın önemli bir bölümünü etkisi altına aldı. Olay yerine çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına dışarıdan köpükle müdahale ederken, özel donanımlı ekipler de yangına içeriden müdahale etti. Yangın dolayısıyla Polat Tower’ın yanında bulunan bir özel hastane, benzin istasyonu ve birçok bina tedbir amaçlı boşaltıldı. Ölü ve yaralının olmadığı yangında, çevredeki bazı vatandaşlar da dumandan etkilendi.

2002’de hizmete girdiğinde “dünyanın en akıllı binası” olarak lanse edilen Polat Towers İstanbul’un en merkezi noktalarından Fulya’da yer alıyor. Polat Towers’ta Beyazıt Öztürk, Ece Erken, Sergen Yalçın, Cenk Eren, Mustafa Sandal gibi ünlü isimlerin evleri bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, binada akıllı yangın söndürme sistemlerinin bulunmasının büyük bir faciayı önlediğini belirtti. Binanın güvenlik sistemleri ve yazılım programına 6 milyon dolar verildiğini ifade eden Topbaş, “Akıllı bir bina olduğu için bu sıkıntı yaşanmadı.” dedi. Rezidansın sahibi Adnan Polat, “Güvenlik sistemleri anında reaksiyon gösterdiler. İstanbul itfaiyemize çok teşekkür ediyorum, 3-4 dakika içinde geldiler. Herhangi bir can kaybı yok, bütün katlar tahliye edildi.” şeklinde konuştu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yangının, binanın dış cephesinde klimaların bulunduğu bölgede, teknik bir problemden kaynaklandığını ve kontrol altına alındığını bildirdi.

Panik içinde dışarı çıkmaya çalıştık

Yangının hemen ardından başlatılan kurtarma çalışmaları sürerken içeride bulunan yaklaşık bin 500 kişi için büyük bir tahliye çalışması yapıldı. Çalışmaların başlamasının kısa bir süre sonrasında binadan çıkarılanlar arasında temizlik görevlileri de yer aldı. Kendilerini park alanındaki çimler üzerine atan görevliler yaşadıkları paniği anlattı. Dumanın bina içinde hissedilmesin ardından herkesin dışarı çıkarıldığını ve panik yaşandığını anlatan temizlik görevlileri kendilerinin de bu sırada dışarı çıkartıldığını söyledi. Binadan çıkarılanlar arasında bulunan ünlü şarkıcı Emrah’ın annesi, “Bir şey yok, dışarıdan seyrettik. Cana geleceğine mala gelsin.” dedi. Olay sonrası bölgede temizlik çalışması başlatıldı. Belediye ekipleri, gökdelenden düşen parçaları iş makinesi yardımıyla kamyonlara yükledi.

Giydirme cephelerde yanmaz malzeme kullanılmalı

İTÜ öğretim görevlisi ve yangın uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, yüksek binaların her katında ayrı yangın söndürme sistemi olması gerektiğini söyledi. Kılıç, “Bir katta çıkan yangının diğer kata asla geçmemesi gerekiyor. Burada yangının giydirme cepheden yayıldığını gördük. Giydirme cephelerde yanmaz malzeme kullanılmalıydı.” dedi. Türkiye Yangından Korunma Derneği Başkanı İsmail Turanlı da yüksek binaların ısı yalıtımında petrol türevi malzeme kullanıldığını belirterek uyardı: “Bu tarz binalarda taş yünü uygulaması yapılmalı. Çünkü taş yünü yanmaz ve ısıya dayanıklıdır.”

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2012/07/18/faciadan-donuldu/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.