İş kazasındaki felce, 950 bin lira tazminat

Gaziantepli Harun Doğan (32), 2005’te Kahramanmaraş’taki bir fabrikada depo görevlisi olarak işe başladı.

2007’de 500 kiloluk kapının altında kalarak yaralandı, 3 aylık tedaviye rağmen felç kaldı. Belden aşağısı tutmayan Doğan, 4 yıllık mücadelenin ardından 550 bin lira tazminat kazandı. İşveren, yasal faizi ve mahkeme masraflarıyla birlikte 950 bin TL ödeyecek. Tazminatın, iş kazalarıyla ilgili rekor olduğunu belirten avukat Mustafa Akmansoy, “Dava, yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın önemini gösterdi.” dedi.

Memleketi Gaziantep’ten 2000 yılında Kahramanmaraş’a gelen Harun Doğan, 2005’te bir tekstil fabrikasında depo görevlisi olarak işe başladı. 2007 Haziran ayında, depo kapısının altında kalarak belden aşağısı tutmayacak şekilde yaralandı. Yük indiren bir kamyonun, güvenlik önlemleri alınmayan ve iki tekerlek üzerinde hareket eden raylı demir kapıya çarpması sonucu 500 kiloluk demir yığınının altında kalan Doğan, üç ay tedavi görmesine rağmen felç oldu. Kapının devrilmesine sebep olduğu öne sürülen kamyon şoförü ve fabrika müdürü hakkında, taksirle yaralamaya sebep olma suçundan dava açıldı. Kahramanmaraş 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada şoför 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, cezası ertelendi. Fabrika müdürününse 5 ay süreyle müdürlük yapmaktan alıkonulmasına karar verildi.

Kazadan sonra midesi patlayan, kalın ve ince bağırsaklarında yırtılma meydana gelen Harun Doğan’ın beline, üst üste geçirdiği iki ameliyatın ardından platin takıldı. Belden aşağısı tutmaz olan Doğan, bilirkişiden yüzde 100 iş göremez raporu aldı ve iki yıl boyunca fabrika yönetimiyle uzlaşma yolu aradı. SGK’dan malulen emekli olan, ancak işvereniyle uzlaşamayan Doğan, 2009 yılında Kahramanmaraş İş Mahkemesi’ne müracaat etti. İş kazası sonucu uğradığı işgücü kaybı sebebiyle çalışamayacağını belirterek, zararının tazmin edilmesini talep etti. 2013 Şubat ayında sonuçlanan davada mahkeme, fabrika sahibinin Doğan’a 475 bin TL maddi ve 75 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Doktorların bir daha ayağa kalkamayacağını söylediğini belirten Doğan, her şeye rağmen umudunu yitirmediğini dile getirdi. Alacağı tazminatla trafik ve iş kazalarında sakat kalanlar için bir dernek kuracağını ifade ederek. “Bu parayla tedavi olmanın yollarını arayacağım. Belki bir umut varsa çaresine bakacağız. Sonra da benim gibi iş ve trafik kazalarında sakatlanarak mağdur olanlar için bir dernek kurmayı düşünüyorum.” dedi. Ziyaret Mahallesi’ndeki evinde yatağa bağlı halde hayatını sürdüren Doğan’ın en büyük destekçisi 13 yıllık hayat arkadaşı Selver Doğan. Eşinin yanından ayrılmayan Selver Doğan, “Harun’un kaza haberiyle adeta yıkıldık. O zamanlar küçük kızım 6 aylıktı. Bugün tazminat davasını kazandık ama ben buna sevinemiyorum. Keşke o kaza olmasaydı, biz de para almasaydık.” diye konuştu.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/03/31/is-kazasindaki-felce-950-bin-lira-tazminat/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.