Kapalı otoparklar zehir saçıyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, otopark sistemlerinin şehir planlamasına göre yapılmadığına dikkat çekerek, “Kapalı otoparklardaki filtre sistemi ve havalandırma sisteminin yeterli olmaması halkın sağlığını tehdit ediyor” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’deki 17 milyon 143 bin aracın 2,5 milyonunun muayenesiz olduğunu ve araçların yıllık muayenesini yaptırmamasının iki önemli sebebi olduğunu bildirerek şunları söyledi: “Vergi borcu olması ve muayene ücretlerinin yüksekliği araçların tamamının muayene olmasını engelliyor. Temiz bir çevre ve yol güvenliği için ülkemizdeki bütün araçların muayeneden geçmesi, egzoz emisyonlarının ölçülmesi gerekli. Ayrıca, sirkülasyonu çok olan otoparklar iyi denetlenmeli.”

LPG kullanımında ikinci büyük pazarın Türkiye olmasına rağmen eski LPG tesisatlarının kullanıldığını belirten Palandöken, şöyle konuştu:”Yeni oto gaz sistemlerinin kullanılması çevre ve temiz hava için olumlu bir faktörken, asıl tehlike insanların yeterli havalandırmanın olmadığı kapalı otoparklardaki kirli havayı solumak zorunda kalmasıdır. Aslında temiz çevre dostu araçları en çok taşımacı esnafımız kullanmaktadır. Bu çevreci anlayışın yaygınlaşması için teşvik edilmesi gereklidir.”

KAPALI OTOPARKLARA DİKKAT

Kentlerdeki çarpık yapılaşmanın, otopark sisteminin planlamaya göre değil göstermelik olarak yapıldığını ifade eden Palandöken, sözlerini şöyle tamamladı: “Kapalı otoparklardaki filtre sistemi ve havalandırma sisteminin yeterli olmaması halkın sağlığını tehdit ediyor. Özellikle hamile ve küçük çocuklar ile astım ve benzeri hastalığı olanların kapalı otoparkları kullanması son derece tehlikelidir.”

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/04/01/kapali-otoparklar-zehir-saciyor/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.