Nükleer santralde bu kez ‘fare’ krizi

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Fukuşima Nükleer Santrali’nde geçen hafta yaşanan elektrik kesintisine farenin neden olduğu kesinleşti.

Fukuşima’da kullanılmış yakıt çubuklarının olduğu havuzun soğutma sisteminde elektrik arızası sebebiyle geçen hafta başında sorun yaşandı. Yetkililer, kriz sırasında yaptıkları araştırmada güç dağıtım şebekesinde sorun yaşandığını tespit etmiş ve buradaki problemin düzetilmesiyle iki havuzdaki sistem tekrar devreye girmişti. Diğer iki havuz için ise ek sistemler devreye sokulmuştu.

Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO), sorunun kaynağına ilişkin yaptıkları ilk çalışmada şebekenin yanında bir fare cesedine rastladıklarını, sorunun fareden kaynaklanmış olabileceğini açıklamıştı. TEPCO bugün yaptığı açıklamada, krize farenin neden olduğunu resmen bildirdi. TEPCO, diğer ekipmanlarda sorun olmadığını bu yüzden elektrik kesintisine kabloları kemiren farenin neden olduğunu belirtti. Şirket sorunun tekrarlanmaması için açıkta bulunan güç dağıtım şebekesini de kapalı bir mekana aktardı.

Japonya’da 2 sene önce meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunaminin reaktörleri vurmasının ardından radyasyon sızıntısı yaşanmıştı. (CİHAN)

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/04/01/nukleer-santralde-bu-kez-fare-krizi/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.