İş Kazaları En Çok İnşaat Sektöründe Yaşanıyor

Haber Tarihi: 01.04.2013 13:57
– Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi tarafından “İş Kazalarına Farklı Bir Bakış Açısı” konulu seminer düzenlendi.

A Sınıfı İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Kimya Mühendisi Salih Karaalioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı seminerde katılımcılara “Tehlikeli ortam ve davranış, İşverenlerin iş kazalarına karşı alması gereken önlemler, Mühendisin görevleri, 6331 Sayılı Kanun” başlıklarında bilgi verildi. Salih Karaalioğlu, iş kazalarının çoğunlukla eğitimsizlikten kaynaklandığını, iş kazalarının yüzde 10’unun makinelerden, yüzde 88’inin tehlikeli davranışlar ve yüzde 2’sinin önlenemeyen sebeplerden meydana geldiğini söyledi. İş kazalarının ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yaşandığını, alınabilecek tedbirler ve eğitimler ile inşaat sektöründeki iş kazalarının çok çabuk bir şekilde önlenebileceğini ifade eden Salih Karaalioğlu, sektörün çok güzel imalatlar gerçekleştirdiğini ancak güvenlik önlemlerini ihmal ettiğini kaydetti.

Karaalioğlu, Türkiye’de yaşanan iş kazalarında işi veren kişi olarak mühendislerin sorumlu tutulduğunu ancak mühendislik eğitimlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli bilgi verilmediğini, iş kazaları nedeniyle çok sayıda mağduriyet yaşayan mühendis olduğunu açıkladı.

Seminerle ilgili açıklama yapan MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan ise Samsun’da 2012 yılı resmi verilerine göre bin 199 iş kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 18 işçinin hayatını kaybettiğini, 9 işçinin uzuv kaybına maruz kaldığını dile getirdi. Toplumda iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmaya yönelik çalışmalar ve alınacak önlemler ile iş kazalarının önüne geçilebileceğine dikkat çeken Kadir Gürkan, iş sağlığı ve güvenliği konusunun ilköğretimden başlamak üzere mesleki eğitim de dahil olacak şekilde eğitim müfredatlarında ivedilikle yer almasının zorunlu olduğunu belirtti.

Gürkan, MMO adına Adana Şubesi sekretaryasında 18 Nisan 2013 tarihinde “VII. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi” düzenleneceğini söyledi.

Seminerin soru-cevap bölümünün ardından Kadir Gürkan, Salih Karaalioğlu’na günün anısına Samsun’un simgesi olan Atatürk Heykeli takdim etti.

İHA

Kaynak : http://www.haber3.com/is-kazalari-en-cok-insaat-sektorunde-yasaniyor-haberi-1876784h.htm#ixzz2PEynznAH

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://insaattaisguvenligi.com/2013/04/01/is-kazalari-en-cok-insaat-sektorunde-yasaniyor/

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.